2017-2018 sezonu nohut Ekim tecrübeleri

Aynısı bendede var, Bir arkadaşım Mersin limanından ekmek için 1,5 ton getirmiş, Üç torbasını bana vermişti, üzerinde Çin den geldiğine dair yazılar vardı, cinsi nedir diye sorduğumda, "Yemeklik" dediler, deneme amaçlı 8 dekarmetre ektim, şu an güzel gözüküyor, yarın bir gün biçer girecek, bakalım

Aynısı bendede var, Bir arkadaşım Mersin limanından ekmek için 1,5 ton getirmiş, Üç torbasını bana vermişti, üzerinde Çin den geldiğine dair yazılar vardı, cinsi nedir diye sorduğumda, "Yemeklik" dediler, deneme amaçlı 8 dekarmetre ektim, şu an güzel gözüküyor, yarın bir gün biçer girecek, bakalım

Bizde bir tanıdıktan almıştık oda bilmiyor cinsini doğrudur belki sizin verdiğiniz bilgi bizde toplatıyoruz bir kaç güne patoza vereceğiz

Arkadaşlar bu sene ilk defa nohut ektim ve 70 kg/da verim aldım
Bu düşük verimin sebebi kasım ayında dip kazan çekip şubat sonunda pullukla nadas yapıp nisanın ilk haftası 10 kg/da dap fırfırla saçılıp kazayağı ile çekip iki gün sonra ekmem(12 kg azkan) olabilirmi
Bi arkadaşım dip kazan tabandaki kistli yapıyı oynattığı için zararı olur çünkü bizim tarlalarımız Tabanı kistli ve zayıf yani öz toprak değil taban arazi değil ,o yüzden dip kazan çekme onun zararı olmuştur dedi
Sizce hata nerede
Ayrıca kendi köyümde 150 kg/da aşağı verim alan yok

Arkadaşlar bu sene ilk defa nohut ektim ve 70 kg/da verim aldım
Bu düşük verimin sebebi kasım ayında dip kazan çekip şubat sonunda pullukla nadas yapıp nisanın ilk haftası 10 kg/da dap fırfırla saçılıp kazayağı ile çekip iki gün sonra ekmem(12 kg azkan) olabilirmi
Bi arkadaşım dip kazan tabandaki kistli yapıyı oynattığı için zararı olur çünkü bizim tarlalarımız Tabanı kistli ve zayıf yani öz toprak değil taban arazi değil ,o yüzden dip kazan çekme onun zararı olmuştur dedi
Sizce hata nerede
Ayrıca kendi köyümde 150 kg/da aşağı verim alan yok
Olabilir ama bence asıl sebep ekim zamanı.bu sezon nisan ayı kurak geçti. Bizim bölgede azkanda en iyi verimi (200 kg) şubatda ekenler aldı.geç ekilen nohutlara yağmur yağmadı ve cıkisda sorun oldu. Tohumun üç te biri cimlenmedi. Cımlenende zayıf oldu. Nohut yeri sonbaharda pullukla sürülmeli, subat da ilk fırsatta önce kültivatör çekilip sonra ekikmeli.

Olabilir ama bence asıl sebep ekim zamanı.bu sezon nisan ayı kurak geçti. Bizim bölgede azkanda en iyi verimi (200 kg) şubatda ekenler aldı.geç ekilen nohutlara yağmur yağmadı ve cıkisda sorun oldu. Tohumun üç te biri cimlenmedi. Cımlenende zayıf oldu. Nohut yeri sonbaharda pullukla sürülmeli, subat da ilk fırsatta önce kültivatör çekilip sonra ekikmeli.

MERHABA BENDE BU SENE İLK DEFA NOHUT EKECEĞİM TOPLAMDA 5 DÖNÜME YAKIN.
10 YIL ÖNCESİNDE EKİLMİŞ VE VERİM ALINMIŞ BİR ALAN.
ŞİMDİ BENİM SIRASI İLE NEYİ NE ZAMAN NE KADAR YAPMAM GEREKİR.
YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ DEĞERLİ ABİLERİM.
TOPRAĞI NE ZAMAN NASIL İŞLEMELİYİM.
GÜBRE NE KADAR NE ZAMAN NASIL KULLANMALIYIM.
HANGİ TOHUMU NASIL NE ZAMAN NE KADAR EKMELİYİM. YEMEKLİK.
KIYMETLİ DESTEKLERİNİZİ RİCA EDERİM.
BABAMI GURURLANDIRMAK İSTİYORUM.

MERHABA BENDE BU SENE İLK DEFA NOHUT EKECEĞİM TOPLAMDA 5 DÖNÜME YAKIN.
10 YIL ÖNCESİNDE EKİLMİŞ VE VERİM ALINMIŞ BİR ALAN.
ŞİMDİ BENİM SIRASI İLE NEYİ NE ZAMAN NE KADAR YAPMAM GEREKİR.
YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ DEĞERLİ ABİLERİM.
TOPRAĞI NE ZAMAN NASIL İŞLEMELİYİM.
GÜBRE NE KADAR NE ZAMAN NASIL KULLANMALIYIM.
HANGİ TOHUMU NASIL NE ZAMAN NE KADAR EKMELİYİM. YEMEKLİK.
KIYMETLİ DESTEKLERİNİZİ RİCA EDERİM.
BABAMI GURURLANDIRMAK İSTİYORUM.
Baştan 3/4 sayfa okursan ayrıntısı mevcut

abdurrahman bey merhaba 2017 yılında arda nohut ekmişsiniz verimi nasıl oldu bu nohut yemeklik olurmu kışlık ekim için uygunmudur.
Kışlık ekime uygun mantar olmadı sayılır. 200/220 kg civarı verimi oldu. Ben 300/350 kg hedef ile ekmistim sertifikalı alıp 12 tlye... Aksuya göre 1 mm'e yakın daha küçük daneler. Yemeklik bir cins. Kocbasi tipli.

• Beğen
Tepkiler: SERPİL

Arkadaşlar kusura bakmayın ama size tavsiyem eldeki malınızı elden çıkarmaya bakın.

Herkes sizin gibi düşünüp fiyat yükselecek diye bekliyor dolayısıyla nohut hep çok olacak.

Nohutunuzu satıp o parayla dolar alın nohutu bekleteceğiniz zamana kadar iki kat kar edersiniz.

Geçen sene mercimek vardı bende 1500 1700 arası fiyat verdiler yakarım satmam dedim bu sene 1850 ye sattım.

Geçen seneye göre pahalı sattım ama zarar ettim.
Nasıl mı?

Geçen sene 1 ton mercimekle 1600/4,2= 380 litre mazot alabilirdim.
Bu sene 1 ton mercimekle 1850/5,9=313 litre mazot alabileceğim.
Demiştim ben size.

Kışlık ekime uygun mantar olmadı sayılır. 200/220 kg civarı verimi oldu. Ben 300/350 kg hedef ile ekmistim sertifikalı alıp 12 tlye... Aksuya göre 1 mm'e yakın daha küçük daneler. Yemeklik bir cins. Kocbasi tipli.

çok teşekkür ederim yani tavsiye ediyorsunuz anladığım kadarı ile
çünkü ben kendim satacağım nohutu yaklaşık 5 dönüme yakın bir alana ekeceğim. arda nohut cinsi . yemeklik olmalı benim için ortalama taneleri kaç mm. dir.
birde ekim yapmadan önce aşılama yaparak eksem nasıl olur. lütfen bana biraz detaylı bilgi verebilirmisiniz? inanın çok sayfa okudum ama acemilik ile neyi yapacağımı şaşırdım. ekmeden önce toprağa her hangi bir gübre verdinizmi.
ekim sırasında ne kullandınız. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

çok teşekkür ederim yani tavsiye ediyorsunuz anladığım kadarı ile
çünkü ben kendim satacağım nohutu yaklaşık 5 dönüme yakın bir alana ekeceğim. arda nohut cinsi . yemeklik olmalı benim için ortalama taneleri kaç mm. dir.
birde ekim yapmadan önce aşılama yaparak eksem nasıl olur. lütfen bana biraz detaylı bilgi verebilirmisiniz? inanın çok sayfa okudum ama acemilik ile neyi yapacağımı şaşırdım. ekmeden önce toprağa her hangi bir gübre verdinizmi.
ekim sırasında ne kullandınız. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Kardeşim küçümsemek gibi algılama ama 5 dönüm için bu kadar panik yapmana gerek yok. Zira 5 dönüm (5000m2) yerden ticari bise kazanamzsin....

Zamanı var daha. Özelden yaz. Numaranı gönder arar bilgi veririm. Soracakalrini oradan sor. Normalde her aşama için paylaşım yapıldı ama. Özelden at telefonda bilgi vereyim.

• Beğen
Tepkiler: ufuk_061488
Abdurrahman bey piyasa yükselirmi 20 ton azkanda bende var bekletmeye değecek bi fiyat artışı olurmu sizce
Umudum var :)) zira riski aldım bekliyorum... Ben bir makale paylaşmışım onu bir daha paylaşayım dur.

Çünkü bu mesele sadece Türkiyenin üretti m ve tüketimi ile alakalı değil..

Nohut şuan uluslararası piyasalarda 550/650 dolar bandında yani ülke içi 3u geçmemesi gayet normal şuan...

https://www.agcanada.com/2018/06/pulse-weekly-outlook-canadian-exports-face-market-changes/

https://www.northerndailyleader.com...ckpeas-as-pakistan-buying-keeps-market-alive/

Bu iki makaleden anlaşılan şeyleri bir arkadaşımla paylaştım sizlere de özetlemek isterim....

650 dolar şuan avustralyada Pakistan'a ihraç olanlar yani 3 ₺ %30 (bu vergi oranı öğrendiğime göre hindistan ve Pakistan'da nohut için %40/60 arası bir orandan bahsediliyor) kadar da ithalat vergisi olsa 4 ₺ Pakistan ic piyasasına giriş yani uluslar arası piyasa 1000 dolar/ton değil 650 dolar şuan... adam diyor ki umudumuz 700 dolar üstüne çıkması

İkincisi 10 milyon tona yakın üretim avustralya da turkiye de 550 binton bekleniyor bu sene yani avustralya bizim 20 katkımız nohut üretiyor. Yan tarlalara bakarak nohut çok ya da az demek pek mantıklı değil piyasayı belirleyen biz yada ic Anadolu değil uvustralya kanada gibi ülkeler ile tüketen Pakistan hindistan Çin...

Benim anladığım kabuli (iri nohut) türü nohut şuan vergisiz gemi fiyatı 650/700 dolar ki bu da bizdeki 2.5/4 tl aralığına sıkışan nohut fiyatlarının gerekçesini açıklıyor. Makalede bir de mayıs da İrana abd yaptırımindan dolayı ihracat yapılamadığı dan bahsetmiş ki bu da az Bisey fiyatları düşürmüş gibi uluslar arası piyasada...

700/750 dolar bandına çıkarsa ancak fiyat artışı başlar Yada aynı fiyat olup dolar/tl parite yükselirse belki
Diğer makale/haberde de kanadada üretim arttı daha önce pazarımız olan hindistan da gümrük vergileri arttığı için satmıyoruz en büyük pazara malı diyor Yeni pazarlar arıyorlar Dolayısıyla bu da bize direkt yansıyor bence...

Temel sorun ülkemizdeki alanlarda üretimin artması değil pazarın karakterinin değişmeye başlaması ve ihracatci ülkelerde verim artışı. Adamlar satamadiklari malları yüzde 20 gümrük vergisi ile Türkiye pazarına daha ucuza surebiliyirlar k ibu başka bir handikap...

Mantıklı makul yorum eleştirisi alabilirim.

Bilmem düşüncem doğru mu.

Fiyatlat niye böyle diye sorarken az araştırınca cevap çıkıyor karşımıza
1 ay önceki yorumum hala geçerli gibi