2017-2018 sezonu nohut Ekim tecrübeleri

Merhaba arkadaşlar. Geçen yil icin nohut bakımı çiceklenme dönemi için başlık açmıştım baya ilerledi idi. Şimdi de bu sene ekecek arkadaşlara yardımcı olması ve eken kişilerin de verimini artırması için paylaşımda bulunabiliriz başlık ile uyumlu olarak

-Bölgeniz neresi
-Ne zaman Ekim yapıp ne zaman hasat yapıyorsunuz
-Verim ortalamalarıniz nedir (tr ortalaması tüik verilerine göre 90-100 kg/da)
-gecen yıl eken kişiler sizce veriminizi artıran veya azaltan unsur ne oldu (tohum cinsi, ekim sıklığı, gübre ve ilaçlama...)
-nohut tarımı sırasında vaz geçilmez olduğunu düşündüğünüz unsurlar nelerdir?

Merhaba arkadaşlar. Geçen yil icin nohut bakımı çiceklenme dönemi için başlık açmıştım baya ilerledi idi. Şimdi de bu sene ekecek arkadaşlara yardımcı olması ve eken kişilerin de verimini artırması için paylaşımda bulunabiliriz başlık ile uyumlu olarak

-Bölgeniz neresi
-Ne zaman Ekim yapıp ne zaman hasat yapıyorsunuz
-Verim ortalamalarıniz nedir (tr ortalaması tüik verilerine göre 90-100 kg/da)
-gecen yıl eken kişiler sizce veriminizi artıran veya azaltan unsur ne oldu (tohum cinsi, ekim sıklığı, gübre ve ilaçlama...)
-nohut tarımı sırasında vaz geçilmez olduğunu düşündüğünüz unsurlar nelerdir?
Boludan yazıyorum, ekimi 28nisan da pnömatik mibzer ile 35cm sıra arası 10-12cm sıra üzeri olacak şekilde ektik nohutun cinsi azkan da/13kg tohum kullandık nohuttan önce arpa ekili idi hasatı 25ağustosta yaptık da/150kg gibi güzel bi verim aldık. Bakım olarak da uygulamamız şu şekilde; ekim ile beraber 30kg dap gübresi, 2 defa yarasa gübresi, 6 defa potasyum, 1 defa da mikro besin elementi attık.

Boludan yazıyorum, ekimi 28nisan da pnömatik mibzer ile 35cm sıra arası 10-12cm sıra üzeri olacak şekilde ektik nohutun cinsi azkan da/13kg tohum kullandık nohuttan önce arpa ekili idi hasatı 25ağustosta yaptık da/150kg gibi güzel bi verim aldık. Bakım olarak da uygulamamız şu şekilde; ekim ile beraber 30kg dap gübresi, 2 defa yarasa gübresi, 6 defa potasyum, 1 defa da mikro besin elementi attık.
Verim güzel... 30 kg dap biraz fazla değil mi? Analiz mi yaptırdınız? Pnomatik mibzerden biraz arası seyrek olur mu endişe ile biz uzak durmustuk ama değerlendirilebilir... Ben de paylaşım yapacağım şimdi tecrübe mi

Marasta geçen yıl 100 dönüm kadar ektik hububat mibzeri kullandık. 10 kg/da tohum 10 kg dap ektik. Verim ortalama 180 kg kadar oldu. 120 ila 280 kg arası Verim oldu ortalaması 180 kadar...

Ekim 30 Kasım 1 temmuzda hasat yaptık...

Kışlık Ekim olduğundan verimler fena olmuyor marasta...

Ektiğimiz tohum Aksu idi çok yağmur yağdı ama yine antroknoz ilacı klanmadik ama yine de hastalanma olmadı şükür...

Bence olmazsa olmaz olan cins tohum bulmak (Aksu azkan vb), bizimki seyrekce oldu 13/14 kg/da aşağı Ekim yapmamak lazım. Kışlar ılık ise erken Kasım ayında toprağa düşürmek lazım..

Yabani otlar için yapraktan ilaçlama yaptık (yabani yulaf (sifan)) hardal oldu bolca aşırı yağmurlardan bunu da el yordamıyla temizledik ilaçlama nohutu duraklatiyor...

Şimdilik bunlar

Nohut bitkisi mantar hastalığın a çok cabuk yakalanır
Siz bu nohutdaki mantar hastalığına hangi ilaçları uyguluyorsunuz
Bana soruyotsaniz cins olan tohumlarda mantar (antroknoz) oluşmadı. Çiçek zamanı bol bol yağmur yağdı ama neredeyse hiç hastalık belirttisi olmadı. Ektiğim farklı bir tohum vardı İspanyol denen iri nohut. O tamamen kurudu bit defa ilaçlama yapmama rağmen

Bu yıl azkan nohutu hububat mibzeryle dekara 13 14 kilo gelck seklde ekdim şöyle söyleyim nohut hububat mibzeyle ekilmemeli neden dersenz cok derşne düşmüo bir ikincisi acıkda fazla tohum kalıo vs iyi bir ekim olmuyor buna ragmen cıkşlar güxeldi. Tabi 13 14 kilonun tahminm en az 3 4 kilosu bosa gitti acıkda kalıo istenilen derşnlşpe düşmüo gibi sorunlar ilk defa nohut ekdigm için köyümzde dier eken bi kaç arkadsın nohutuna kıyasla da iyiydi hasyalk olmadı ortlama 100 150 kilo alırsn dediler öylede umuyordm. Fakat verim dekara 80 kilo ile kaldı. Nohut öyle tehlikeli bişeyki seyrek olur ve boyu kısa olursa bicer o tarlada dönğme 100 kiloluk nohut varsa 50 sini ancak biçiyor kalan 50 ise şu şekde tarlada kalır. 1 nohut seyrek olur bitkiler birbirne yaslanmaz arada bosluk oldgndn bicer vurdugnu agzına deilde yere bırakır arkada desteklicek bitki olmadgındn. 2 boy kısa kalır bitkinin üst kısmını alır alt tarfını alamaz 3 asırı kuruma olur bicer vurdugnu yere döker. Hepside tecrübeyle sabit

Yani sunu ögrendim nohut kesnlkle seyrek olmuyucak ve kesinlkle nohut mibzeryle ekilecek bunlara cok dikkat edilmeli hastalıga karsı baıkımıda yapılmalı gerisi artık sansa boyu kısa kalırmş hasta olurmş nasip ama bnlar kesnlkle yapılmalı buradan da kayseri civarş 9 lı veya 11 li kazayagı üzrrine oturtulan uygun fiyatlı nohut mibzeri arıyorm nohut eken üyelerimze duyurulur

Evet sayın nohutçular tecrübelerinizi bekliyoruz...

Nohut ekiminin ülke genelinde çok olması fiyatı etkileyen en önemli unsur değil bilmek lazım... Nohutta birim alandan verim fiyatı etkileyen önemli unsur... Bu sene aslında Ekim fazla idi ama aşırı yağışlar verim kaybına neden oldu birçok bölgede...

Dolayısıyla birbirimize destek olarak verimi artırmaya çalışmamız fiyatları düşürmez... Nohut elimine herkes heveslensin sıkıntı yok :))

Bir soru daha ekleyeyim. Geçen yılki tecrübenize göre mibzerlerin avantaj veya dezavantajları nedir (hububat mibzeri, nohut mibzeri, havalı mibzerden hangisini tercih ettiniz? Bu sene hangisi ile ekim yapmayı düşünüyorsunuz?)

Ben geçen yıl hububat mibzeri kullandım ama bir şekilde seyrek oldu. Bunun nedeni yüzeye yakın attı bir kısmını kuşlar topladı. Derine atmayınca randımanli olmadı gibi... Bu sene nohut mibzeri kullanmayı tercih edeceğim inşallah...

Marasta geçen yıl 100 dönüm kadar ektik hububat mibzeri kullandık. 10 kg/da tohum 10 kg dap ektik. Verim ortalama 180 kg kadar oldu. 120 ila 280 kg arası Verim oldu ortalaması 180 kadar...

Ekim 30 Kasım 1 temmuzda hasat yaptık...

Kışlık Ekim olduğundan verimler fena olmuyor marasta...

Ektiğimiz tohum Aksu idi çok yağmur yağdı ama yine antroknoz ilacı klanmadik ama yine de hastalanma olmadı şükür...

Bence olmazsa olmaz olan cins tohum bulmak (Aksu azkan vb), bizimki seyrekce oldu 13/14 kg/da aşağı Ekim yapmamak lazım. Kışlar ılık ise erken Kasım ayında toprağa düşürmek lazım..

Yabani otlar için yapraktan ilaçlama yaptık (yabani yulaf (sifan)) hardal oldu bolca aşırı yağmurlardan bunu da el yordamıyla temizledik ilaçlama nohutu duraklatiyor...

Şimdilik bunlar

Abi ben Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde çiftçilik yapıyorum. Bolge olarak birbirimize yakınız. Nohut ektiğiniz yerin rakımı ne kadar ve aksu cins nohut 700 rakımlı bir yere uyum sağlar mı?

Abi ben Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde çiftçilik yapıyorum. Bolge olarak birbirimize yakınız. Nohut ektiğiniz yerin rakımı ne kadar ve aksu cins nohut 700 rakımlı bir yere uyum sağlar mı?
Benim ektiğim yerler 600/750 arası rakimlar... Adıyaman'a gayet uygun. Orda tohum olarak satanlar var diye biliyorum. Kasım sonu ekebikirisniz. Aksu 7/10 arası değişiyor tohum fiyatları. Adıyaman da bulabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Beyaz nohut ekiyorum ben havalı ile dönüme 7 kg civarı 40 cm.kök gübresi kullanmadım ama üstten 4 defa ilaçladım hiç hastalık yapmadı yerim kuvvetli yer ortalama 260kg verim aldım 8 ₺ den sattım bereket versin
Bölge neresi onu da belirtmeniz mümkün mü? Ekim sonbahar da mi ilk baharda mi oluyor? Cinsi ne ektiğiniz ürünün

Rakamlar çok iddialı 260 kg çok çok iyi nohut tarımı için. Biraz daha yaptığınız izlemeler le ilgili verirseniz arkadaşlarımız faydalanır

Beyaz nohut ekiyorum ben havalı ile dönüme 7 kg civarı 40 cm.kök gübresi kullanmadım ama üstten 4 defa ilaçladım hiç hastalık yapmadı yerim kuvvetli yer ortalama 260kg verim aldım 8 ₺ den sattım bereket versin
Ektiğiniz yerden fotoğraf paylaşır mısınız? O kg normalde seyrek olur ama mm si de büyük ise 1000 dane ağırlığından dolayı m2 ddki bitki sayısı oldukça az olması lazım...
Bizi aydınlatırsanız seviniriz

• Beğen
Tepkiler: fatih40
Bölge neresi onu da belirtmeniz mümkün mü? Ekim sonbahar da mi ilk baharda mi oluyor? Cinsi ne ektiğiniz ürünün

Rakamlar çok iddialı 260 kg çok çok iyi nohut tarımı için. Biraz daha yaptığınız izlemeler le ilgili verirseniz arkadaşlarımız faydalanır

Balıkesir 2 kerede arasını sürdüm ot ilacı kesinlikle atılmamalı

n.jpg

n1.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi: