Kabarık,siğil sorunu

28.01.2017
11,187
1
18,488
Sakarya

İneklerimizin birkaç tanesinde, yazın güneşte kalırsınız, denize girersiniz, bir iki gün sonra deri üzerinde sulu kabarcıklar oluşur.Bunlara benzer meme üzerinde birçok kabarcık var.
IgG2 imnum sistem antikor eksikliği için iğne de kullandık fakat iyileşme süresi uzun olurmuş, herhangi bir etki görmedik, yardımcı olursanız sevinirim.

İneklerimizin birkaç tanesinde, yazın güneşte kalırsınız, denize girersiniz, bir iki gün sonra deri üzerinde sulu kabarcıklar oluşur.Bunlara benzer meme üzerinde birçok kabarcık var.
IgG2 imnum sistem antikor eksikliği için iğne de kullandık fakat iyileşme süresi uzun olurmuş, herhangi bir etki görmedik, yardımcı olursanız sevinirim.
Resmini cekip atarsan daha iyi olur sigilmi ici su toplamis sislikmi ona gore tarif edersen iyi olur

Simdi sıkıntı olmaz kuruyunca sikinti olur kuruyunca kabuk bağlayacak kanama olacak ilaclarin icine baktim bulumadim resmini atacaktim tarif edeyim veterinerden meme kremi yazin ineklerin memesi catlamamasi icin surulur yumruk buyukluyunde kutuda vazelin gibi sari yada şeffaf reknte koyu kivamda yagli bi krem var sari beyaz farkli renkte kutularda satiliyor kimisi mentollu karisirik bisey sakin onlari alma pembe kutuda satilani alacaksin onu sabah aksam sur kurutup atar surmezzen sonra cok sikinti yasarsin bulasicidirda

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Resimde görülen sol taraftaki gibi susuz, sivrisinek ısırmış, kabarmış şekilde, çok sayıda bulunuyor.Sağıma engel olmuyor, hayvanı rahatsız etmiyor, meme üzeri pürüzlü, şekil bozukluğu yapıyor.

Bir çeşit çiçek hastalığı kuruduğu zaman ihtihaplı hal alıyor koparmayın meme içine doğru derin çukur yapıyor bulaşıcı benim hayvanların tamamı 2 sene önce geçirdi biraz uzun sürer ama geçer memeyi yumuşak tutun
Sağım sonrası herbafilm kullanıyorum artık görünmüyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
22835360_1086609311442218_75500756_n.jpg

Bir diğer hayvanda da böyle kabartılar var, bunlar ne olabilir?
Hayvan bağışıklık sisteminde 4 grup antikor varmış, buzağıların ağız sütünü ilk gün tamamını emecek şekilde emzirilmesi gerekiyor, buna da çok dikkat ediyoruz, fakat yine IgG2 antikor eksikliği yaşanıyor.:(

Hayvan bağışıklık sisteminde 4 grup antikor varmış, buzağıların ağız sütünü ilk gün tamamını emecek şekilde emzirilmesi gerekiyor, buna da çok dikkat ediyoruz, fakat yine IgG2 antikor eksikliği yaşanıyor.:(
hocam tedavi sürecinde ahırın temizliğini biraz daha dikkatli yapın.
normalin üzerinde altlık atın çiçek gibi görünüyor yaralar hadi geçte olsa iyileşir ama patlayan eden yaralardan diğerlerinede bulaşır.hastalık olan inekleri en son sağmanız sağlıklı olanlara bulaşmayı engelleyebilir.

• Beğen

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/308524
http://www.milliyet.com.tr/sigirlarda-cicek-hastaligina-dikkat-kayseri-yerelhaber-225965/
https://www.haberler.com/cicek-hastaligi-aydin-i-kasip-kavuruyor-8578406-haberi/

Bu hayvanlara aşıda yapıldı.Genetik olarak antikor eksikliğinden dolayı hayvanlar viral(virüsle bulaşan) hastalıklara maruz kalıyor. [MENTION=77697]kandemir_06[/MENTION] Bakanlığa bildir, yerli ırk ıslahı yapalım.
kısacası bu ineklerde kalıtsal bir bağışıklık sistemi zayıflığı var.

konuyu saptırmadan şunuda eklemek isterim damızlık olarak kalacak buzağıları seçerken baban düve buzağılarını hiç damızlık olarak bırakmazdı.
iştahsız yeme saldırmayan bırakmazdı.
hastalıklar sebebiyle kendi dengi buzağılardan geri kalanları bırakmazdı.
ıslah konusunda doğal seleksiyon çok önemli.
köyden birkaç yaşlı hayvancılık yapan abi ve babamdan duyduğum bir muhabbette şöyle bir konuşuluyordu salma sistem olsa bile meracılık yapmak lazım meraya çıkmayan hayvanlar daha fazla hasta oluyor 1km gidiş 1km geliş bir meraya götürüp gezdirmek bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

• Beğen

Hoca o inekler gitmis sigilin disisi makineyi taktikca dahada buyuk kopar sute kan bulasir sutude bozarsin ne yaparsan yap care bulamazsin tek care kisir birakip kesime vermek

hocam tedavi sürecinde ahırın temizliğini biraz daha dikkatli yapın.
normalin üzerinde altlık atın çiçek gibi görünüyor yaralar hadi geçte olsa iyileşir ama patlayan eden yaralardan diğerlerinede bulaşır.hastalık olan inekleri en son sağmanız sağlıklı olanlara bulaşmayı engelleyebilir.

Çicek olmaz ciçek tek tek görülür burda topluca bir görünüm var

Hoca o inekler gitmis sigilin disisi makineyi taktikca dahada buyuk kopar sute kan bulasir sutude bozarsin ne yaparsan yap care bulamazsin tek care kisir birakip kesime vermek

Mal canın yongasıdır.
İneği 5 sene önce kredili 9000 TL düve olarak aldık,3 buzağısı oldu.Karkas 250 kg gelse 20 TL den keserler, 5000 TL toplar, vatandaş ucuza et yer, yedirdik içirdik, kar mı ediyoruz, zarar mı, anlamıyorum.

Mal canın yongasıdır.
İneği 5 sene önce kredili 9000 TL düve olarak aldık,3 buzağısı oldu.Karkas 250 kg gelse 20 TL den keserler, 5000 TL toplar, vatandaş ucuza et yer, yedirdik içirdik, kar mı ediyoruz, zarar mı, anlamıyorum.
Sen bilin hoca bunlar benm basima çok geldi daha iyi günlerdesin sana ne olacaginida yazdim yarin birgun sigiller buyudukce o inekleri sagamiyacan inekte meme olmayinca başkasınada satmaya calissan kimse almaz herzaman ker edecen diye bisey yok zaten uc buzagi almissin parasini fazlasiyla cikarmis istersen koy dursun ne olacagini gorelim

Sen bilin hoca bunlar benm basima çok geldi daha iyi günlerdesin sana ne olacaginida yazdim yarin birgun sigiller buyudukce o inekleri sagamiyacan inekte meme olmayinca başkasınada satmaya calissan kimse almaz herzaman ker edecen diye bisey yok zaten uc buzagi almissin parasini fazlasiyla cikarmis istersen koy dursun ne olacagini gorelim

4-5 veteriner arkadaşla görüştüm.Basit siğil olayı dediler, Levazimol tedavisi uyguladık.İvermektin, Theranekron tedavisi de yapacağız.Yalnız biraz süreç alıyormuş , bizim işgillenmemiz bundan oldu.Teşekkür ederim.