Bizim köyde hayvancılık

Merhaba arkadaşlar.Uzun süredir forumu takip ediyorum.Teknik öğretmenim fakat atamam çıkmadığı için özel bir şirkette yönetici olarak çalışıyorum.Köyde doğup köyde büyüdüm.Kendimi bildim bileli babam hayvancılık yapar.Bir zamanlar 50 adet ineğe kadar çıktık.Fakat o zamanlar inekler yerli kara olduğu için para kazandırmıyordu.Şimdi 10 adet simental ve melezi inek ile babam bu işi yapıyor.Allah'a şükür para kazandırıyor.İnekleri günde bir öğün sağarak bundan tereyağ ve peynir yapıp satarız.Buzağılarıda ekim kasım ayı gibi (yaklaşık 8-10 aylık olurlar) satarız.Hayvanları nisan başı meraya çıkartırız kasım aralık gibi kar yağasıya kadar hiçbir yem veya ot vermeyiz.Sadece ekim ve kasım ayında akşamları meradan dönsünler diye az bişey saman ve kuru ot veririz.Kışın ise saman,buğday veya yulaf kırması ve ot ile besleriz.Kışın buzağılar emdikten sonra artan sütü sağarız.Buğday,yulaf ve samanın tamamını kendi tarlamızdan karşılıyoruz.Otu ise köyde ekilmeyen tarlalarda kendi kendine yetişen otları biçerek karşılıyoruz.Böylece maliyetler çok düşük oluyor.Çalıştığım işyerinde maaşım iyi fakat stresi beni çok yıpratıyor ve huzur bırakmıyorlar.Akşam 9-10 gibi telefondan aramalar , pazar günleri aramalar falan beni bıktırdı.Kendime ait bir hayatım yok.Köye gidip hayvanları gördüğümde içime huzur doluyor.20-25 adet gebe etçi ırk veya simental ile hayvancılığa başlamayı çok istiyorum.Fakat bu kadar imkanım olmasına rağmen başlayamıyorum.Bu işyerine çok emek verdiğim ve çok yıprandığım için tazminatımı bırakmak istemiyorum.Onlarında beni çıkaracaklarını pek sanmıyorum.Ne yapacağıma bir türlü karar veremiyorum.

• Beğen
Tepkiler: anktrak
Askerlik yaptınız mı bilmiyorum, ama askerlik yapmak için ayrılırsanız tazminat alma hakkınız var. Ayrıca işverenleriniz ile aranız gerçekten de iyi ise durumunuzu güzelce anlatarak ayrılabilir ve belki de tazminat alabilirsiniz. Hatta köy hayatına adapte olamaz iseniz eski işinize geri dönme şansınızda olabilir. Ben tabii ki karşınızdaki kişileri hiç tanımadan bu yorumları yapıyorum. En iyi en son kararı siz alacaksınız sonuçta.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Babanizin hayvancilik sistemi güzelmiş maliyet ucuz
Sizin durumunuzda secim zor
Ikisi beraber yuruse en guzeli
Köyde gençler için evlilik vocuk yetistirmek okul isleri zor
Kendi işinde sistemi oturtup para kazanincaya kadar zaman geçer
Benim isletme arazisi dedemdem kalma
İşletme bir kismi babamdan bir kismini kendim yaptım
Hayvanlar hepsi isletmede dogdu disaridan hic almadim
Babam ile birlikte başladık simdi ben yapiyorum
Para kazanma noktasinda cok farkli olur is
Dışardan gorundugu gibi değil
Kendi isinde sabirli ol her iste stres vardir hayvan hastalanir kis olur yagmur camur hep stres
Uygun bir zamanda hayvanciliga baslarsin
Ikisini bir yurutmen cok guzel olur ama zor

• Beğen
Askerlik yaptınız mı bilmiyorum, ama askerlik yapmak için ayrılırsanız tazminat alma hakkınız var. Ayrıca işverenleriniz ile aranız gerçekten de iyi ise durumunuzu güzelce anlatarak ayrılabilir ve belki de tazminat alabilirsiniz. Hatta köy hayatına adapte olamaz iseniz eski işinize geri dönme şansınızda olabilir. Ben tabii ki karşınızdaki kişileri hiç tanımadan bu yorumları yapıyorum. En iyi en son kararı siz alacaksınız sonuçta.

Cevap yazdığınız için teşekkür ederim.Askerliğimi yaptım.Konuşsamda tazminatı vermezler.

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici
Babanizin hayvancilik sistemi güzelmiş maliyet ucuz
Sizin durumunuzda secim zor
Ikisi beraber yuruse en guzeli
Köyde gençler için evlilik vocuk yetistirmek okul isleri zor
Kendi işinde sistemi oturtup para kazanincaya kadar zaman geçer
Benim isletme arazisi dedemdem kalma
İşletme bir kismi babamdan bir kismini kendim yaptım
Hayvanlar hepsi isletmede dogdu disaridan hic almadim
Babam ile birlikte başladık simdi ben yapiyorum
Para kazanma noktasinda cok farkli olur is
Dışardan gorundugu gibi değil
Kendi isinde sabirli ol her iste stres vardir hayvan hastalanir kis olur yagmur camur hep stres
Uygun bir zamanda hayvanciliga baslarsin
Ikisini bir yurutmen cok guzel olur ama zor

Cevap yazdığınız için teşekkür ederim.İkisi beraber yürümesine imkan yok.İstanbulda çalışıyorum.İlçe ile köy arası 20km civarı olduğu için köyde değilde ilçe kalmayı ve hergün köye gidip gelmeyi düşünüyorum.Babamlar zaten köyde duruyorlar.Onlar hiçbirşeye karışmayacaklar.Buğday tarlaları biçilesiye kadar hayvanlara çoban bakıyor.Ondan sonra hayvanları serbest olarak meraya salıyoruz akşamları kendileri geliyor.Stres yüzünden mide hastalıkları başladı.Hayvancılığa başlayacağım diyince babam hariç etrafımdakiler hep karşı çıkıyor.Babam ise yap veya yapma demiyor ama yapmamı istiyor biliyorum.Herkes geldiği yeri unutuyor.Köy diyince herkesin aklı çıkıyor.

Cevap yazdığınız için teşekkür ederim.İkisi beraber yürümesine imkan yok.İstanbulda çalışıyorum.İlçe ile köy arası 20km civarı olduğu için köyde değilde ilçe kalmayı ve hergün köye gidip gelmeyi düşünüyorum.Babamlar zaten köyde duruyorlar.Onlar hiçbirşeye karışmayacaklar.Buğday tarlaları biçilesiye kadar hayvanlara çoban bakıyor.Ondan sonra hayvanları serbest olarak meraya salıyoruz akşamları kendileri geliyor.Stres yüzünden mide hastalıkları başladı.Hayvancılığa başlayacağım diyince babam hariç etrafımdakiler hep karşı çıkıyor.Babam ise yap veya yapma demiyor ama yapmamı istiyor biliyorum.Herkes geldiği yeri unutuyor.Köy diyince herkesin aklı çıkıyor.

Kac yasında sin bilmiyorum ama 99 öncesi 3600 günün varsa istifa bile etsen işveren Kanuni olarak tazminatını ödemek zorunda ancak taksit yapabilir benim bir cok arkadasim böyle parasını aldı sadece SSK ya gidip bn işyerimden tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum demen yeterli

• Beğen
Tepkiler: mkale
Köy hayatı kolay değil tabiki her iş zahmetlı. işinizde iyi para kazaniyorsaniz bırakmayın sigortanız yatıyor, hayvancılık işini bir süre erteleyin belkide emekli olunca başlamanız daha iyi olur. Hergün git gel yakıtı falan baya masraf olur, tabiki karar sizin çevrenizin ne dediğine değil sizin ne düşündüğünüz önemli ailenizde istiyorsa neden olmasın

• Beğen
Tepkiler: dnz. ve mkale

Herseyden once evliysen haminin ve cocuklarin ne diyor razilarmi sehiri birakip koye gelmek oraya alisamak kolay degildir simdilik razi olurlar koye gelip hayati zorlugu gorunce gittigine pisman olma Allah korusun ben cok gordum bu sebebden yuvasi dagilan arkadaslarim var

Bu ilce nerede yem yedirmeden yada cok az yem yedirerek dana buzagi almak felan cok karli tabiki birde annen calisabilecek gucu var anladigim kadariyla sutu isleyip satiyor ( şu anda turkiyede en cok para kazandiran islerden birisi ham gidayi isleyip satmak tabi musteri potansiyeli varsa) ama es konusunda arkadaslar hakli tabiki yuva onemli birde hayvancilik bu ara gercekten stresli

Bu ilce nerede yem yedirmeden yada cok az yem yedirerek dana buzagi almak felan cok karli tabiki birde annen calisabilecek gucu var anladigim kadariyla sutu isleyip satiyor ( şu anda turkiyede en cok para kazandiran islerden birisi ham gidayi isleyip satmak tabi musteri potansiyeli varsa) ama es konusunda arkadaslar hakli tabiki yuva onemli birde hayvancilik bu ara gercekten stresli
Karabük 'ün ilçesi. Sütü işleyip satmak çok karlı. Müşteri sıkıntısı yok devamlı müşterileri var . Doğal ürün olduğu için köye gelip alıyorlar hatta çoğu zaman müşterileri geri gönderiyor veya istediğinden eksik veriyor. Bana şu güne kadar şu kadar peynir bu kadar yağ yapıver diye telefonla sipariş verip hazır olunca gelip alıyorlar. Çok zor iş olduğu için artik yapmasını istemiyoruz.
Çok az maliyetle hayvan besleyebiliyoruz. Köyün iki tarafı bir sene ekiliyor diğer iki tarafı nadasa bırakıldığı için baharda buralar mera olarak kullanılıyor. Buğdaylar biçildikten sonra hertaraf mera oluyor. Ayrıca 2000-3000 dönüm çamlık var . Çamlığın içi kar yağasıya kadar yeşil kalıyor . Köyün önünde 500 dönüm devletin ıslah edip etrafını çevirdiği çayır var . Hayvanlar ekim ayında bile merada karnını doyurabiliyor. Hayvanların kondüsyonları da kötü değil. Bizim köyde bu şekilde mera olduğu halde Karabük ili mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi arasında yok . Mera hayvancılığı yetiştiriciliği, il il değilde Türkiye geneline yayılmalı diye Bimer e yazı yazdım. Zaten merası olmayan kişi etçi hayvan almaz alsada kar edemez. Birdahaki seferde Karabük ili değerlendirmeye alınacak diye cevap yazdılar.

Sent from my SM-N920C using TrakKulüp mobile app

• Beğen
Bende özel sektördeyim , sizinde yazdığınız gibi birçok zaman bende üç günlük dünyada değer mi bu strese dediğm çok oluyor. Ama düzen , çoluk çocuk derken kararlar kolay alınamıyor maalesef. Şehrin ve köyün farklı zorlukları var, benimde sürekli bir ayağım köyde her iki tarafıda iyi biliyorum haliyle. Bakalım inşallah birgün hayaliniz gerçek olur bizde başarı hikayenize şahit oluruz. Evli iseniz eşinizin desteğini almanız şart hanenizde huzur olması için gerisi bir şekilde hallolur

Bende özel sektördeyim , sizinde yazdığınız gibi birçok zaman bende üç günlük dünyada değer mi bu strese dediğm çok oluyor. Ama düzen , çoluk çocuk derken kararlar kolay alınamıyor maalesef. Şehrin ve köyün farklı zorlukları var, benimde sürekli bir ayağım köyde her iki tarafıda iyi biliyorum haliyle. Bakalım inşallah birgün hayaliniz gerçek olur bizde başarı hikayenize şahit oluruz. Evli iseniz eşinizin desteğini almanız şart hanenizde huzur olması için gerisi bir şekilde hallolur
Teşekkür ederim. Özel sektörde çalışmayan zorluklarını bilemez . Özellikle çok büyük olmayan işletmelerde çalışan ve direk patronla muhattap olan işlerde çalışmak çok zor. Hastaneye gitmeye bile izin alamazsın. Çocukların okulunun yolunu bilmezsin. Babam acil hastalandı diye gece memlekete gittiğimde dahi işler ne olacak acil işler var diye devamlı arayıp psikolojik baskı yapıyor . Patron için işi herşeyden önce geliyor . Sen hastalanmışsın stresten mide rahatsızlığın var onun umrunda değil . Yeterki iş yürüsün .

hocam siz kararınızı vermişsiniz; burada sadece teyit ettirmeyi düşünüyormuşsunuz gibi bir his oluştu bende. tazminat konusunda da sizin iyiliğini düşünmeyen insanları(tazminat alma fırsatınızdan bahsediyorum) mutlu etmeye çalışmanızın da bir anlamı yok. evli iseniz şartlara ayak uydurmak zor ama bekar iseniz çokta zorlanacağınız zannetmiyorum. Bu şartlar için babamın bir sözü vardır; "Umut kalacağına, emek kalsın"
yani; bismillah deyip planlarınızı hayata geçirmeye başlayın.
Kolay gelsin.

Teşekkür ederim. Özel sektörde çalışmayan zorluklarını bilemez . Özellikle çok büyük olmayan işletmelerde çalışan ve direk patronla muhattap olan işlerde çalışmak çok zor. Hastaneye gitmeye bile izin alamazsın. Çocukların okulunun yolunu bilmezsin. Babam acil hastalandı diye gece memlekete gittiğimde dahi işler ne olacak acil işler var diye devamlı arayıp psikolojik baskı yapıyor . Patron için işi herşeyden önce geliyor . Sen hastalanmışsın stresten mide rahatsızlığın var onun umrunda değil . Yeterki iş yürüsün .

Haklısınız özellikle kurumsal olmayan firmalarda yani aile veya patron şirketlerinde tamamen patronun vicdanınıza kalıyor durum. Bu tempoda kendimize çalışmayı başarsak zaten Allah’ta nasip ettikten sonra herkes belli bir standartta yaşar. Lakin köyde de özellikle yağmurda-çamurda , soğukta-karda-kışta , sıcakta vs ağır işlerde uzun yıllar çalışma zor geliyor