Bizim köyde hayvancılık

Şu anki işimdede hergün 25 km gidip geliyorum. Bizim patron 10 senedir hergün 120 geliş 120 gidiş günde 240 km yapıyor. İnsan sevdiği işi yaptıktan sonra her zorluğun üstesinden gelir diye düşünüyorum .

Sent from my SM-N920C using TrakKulüp mobile app
Bu işten para kazanmak istiyorsan 24 saat başında olacaksın. beş dakikada bir hayvanı kaybedebilirsin. Ben he r gün 40 km gittim, 40 km geldim. Saat9 da okul başlar 14:40 da zil çalar bu saatten sonra kimsenin bana ihtiyacı olmaz. Hayvan doğum yapacağı zaman, kızgınlığa geldiği zaman mesai saatine bakmıyor. Kaçırdığın bir kızgınlık senin karının yarısını götürüyor. Bir zor doğumda yanında değilsen buzağıyı da ineği de kaybedersin. Senin patron gidiş geliş yapabilir birincisi, canlı hayvan işiyle uğraşmıyor, ikincisi sana maaş vermiş müdür yapmış kendi yapacağı işleri yaptırmak için.
İzmir Seferihisar'da İstanbullu bir kadın keçi çiftliği kurmuş, her gün uçakla İstanbul Seferihisar gidip geliyor. Onun yola verdiği paranın yarısını biz eşimle15 günde kazanamıyoruz. Benim kendi ineklerim var annem ve kardeşlerim bakıyor ama istediğim randımanı alamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: mkale
Gidip gelme ile canlı ya bakilamaz ...Patron sizi vekil tayin etmiş sitresi siz sefayi patron çekecek eğer sizde bir vekil tayin edebilirsiniz canlıya bakabilirsiniz ... Patron olmak is kurmakla bitmiyor takip ettirecek ekibi kurmak bulmakta önemli ...10 20 inekle partonculuk olmaz

Bu işten para kazanmak istiyorsan 24 saat başında olacaksın. beş dakikada bir hayvanı kaybedebilirsin. Ben he r gün 40 km gittim, 40 km geldim. Saat9 da okul başlar 14:40 da zil çalar bu saatten sonra kimsenin bana ihtiyacı olmaz. Hayvan doğum yapacağı zaman, kızgınlığa geldiği zaman mesai saatine bakmıyor. Kaçırdığın bir kızgınlık senin karının yarısını götürüyor. Bir zor doğumda yanında değilsen buzağıyı da ineği de kaybedersin. Senin patron gidiş geliş yapabilir birincisi, canlı hayvan işiyle uğraşmıyor, ikincisi sana maaş vermiş müdür yapmış kendi yapacağı işleri yaptırmak için.
İzmir Seferihisar'da İstanbullu bir kadın keçi çiftliği kurmuş, her gün uçakla İstanbul Seferihisar gidip geliyor. Onun yola verdiği paranın yarısını biz eşimle15 günde kazanamıyoruz. Benim kendi ineklerim var annem ve kardeşlerim bakıyor ama istediğim randımanı alamıyorum.
Babam köyde kaldığı için takibini babam yapacak. Mesaim bitti deyip akşam 6 da gitmek tabiki olmaz. Gerektiği zamanlar sabahlayacağız. Kızgınlık için sürüde devamlı dana bulundurulacak . Biz hayvancılığı eski usül yapıyoruz. Fakat Allah a şükür buzağı kaybımız olmaz , mastitis , ayak problemi falan bilmeyiz . Bir defa şahit oldum hayvan merada kendisi doğurmuş , buzağıyı emzirmiş akşam beraber gelmişlerdi. Hatta inek doğuracağı zaman ineği rahatsız etmemek için yalnız bırakırız sadece doğuramadığında müdahale ederiz. Herşey doğalına uygun olduğunda sorunlar daha az olur.

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici
Gidip gelme ile canlı ya bakilamaz ...Patron sizi vekil tayin etmiş sitresi siz sefayi patron çekecek eğer sizde bir vekil tayin edebilirsiniz canlıya bakabilirsiniz ... Patron olmak is kurmakla bitmiyor takip ettirecek ekibi kurmak bulmakta önemli ...10 20 inekle partonculuk olmaz
Haklısın. İlk önce 25-30 inek ile başlayıp herşeyiyle kendim ilgileneceğim. Buzağıların yarısı dişi olsa iki sene sonra 45 inek olacak ve böylelikle fabrika kurulacak. İki sene sonra yavaş yavaş yeni sistem ahır kurulacak . 100 adet ineğe ulaşıldıktan sonra sayı korunacak . Artik devamlı çoban sürü başında olacak . Ondan sonra kardeşimi de yanıma alıp ikimiz daha kolay ilgileniriz diye plan yapıyorum . Bunlar önümüzdeki 6 yıllık planımdır. Yavaş yavaş planlı projeli ve teknolojiye ayak uydurarak ilerleyeceksin . 10 sene önce bizim işyeri tek bloktan oluşuyordu şimdi ise 4 blok yer var yinede yetmiyor .

hocam siz kararınızı vermişsiniz; burada sadece teyit ettirmeyi düşünüyormuşsunuz gibi bir his oluştu bende. tazminat konusunda da sizin iyiliğini düşünmeyen insanları(tazminat alma fırsatınızdan bahsediyorum) mutlu etmeye çalışmanızın da bir anlamı yok. evli iseniz şartlara ayak uydurmak zor ama bekar iseniz çokta zorlanacağınız zannetmiyorum. Bu şartlar için babamın bir sözü vardır; "Umut kalacağına, emek kalsın"
yani; bismillah deyip planlarınızı hayata geçirmeye başlayın.
Kolay gelsin.
Evet kararımı verdim bu işe başlayacağım . Ama tazminatımı almadanda işten çıkmak istemiyorum . Her geçen gün ben kaybediyorum patron kazanıyor . Son zamanlarda farkına vardı sanki yardımcı olarak 3 kişi aldı yanıma . Ama onların işi öğrenmesi 4 - 5 seneyi bulur . Zaten onlarında bu işi öğrenmek gibi bir derdi yok herkes kendi işini kurma derdinde . Akşam olsunda gidelim diye düşünüyorlar. Bu zamana kadar da beni çıkarmaz diye düşünüyorum . İşi bilen kişi bulmak çok zor bu devirde . Şimdiki gençler hep kolay iş peşinde . Az bir zorluk gördüğünde çıkıyorlar . Eğer hayvancılıkta başarılı olamazsam elimde mesleğim ve biraz çevrem var buna benzer ve aynı maaşta iş bulabilirim .

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici
bende işimden ayrılıp köye yerleşeceğim fakat benim durum farklı bekarım ve anne baba çok yaşlı bakılmaları gerek bu sebepten işyeri ile konuştum tazminatımı bıraktım üstüne yeriştirmeye adam bulmalarını bekliyorum kendime işyeri açacağım müşteri potansiyeli iyi diyebilirim. 4km gidiş geliş gözümde büyüyordu.
işin garip tarafı köye gittiğimde tarımsal faliyetleri iyice azaltmayı planlıyorum.
belki ilerleyen zamanlarda ömrümüz varsa iki tane erkek hayvan beslerim ama işin gerçeği ana işime odaklanıp buğday arpa şeklinde köy işlerini hobi seviyesinde tutmam gerek.
kendim 4km uzakta iken hayvanım olması çokta doğru gelmiyor bana.

Birkaç tanımlama da benden;

Sana bahşedilmiş hayatı 'Elalem ne der!' diye, başkalarını mutlu ve memnun etmek için harcama

"Normal" diye tabir edilen şey; işe gitmek için satın aldığın kıyafetleri giyip, işe gitmek için hala ödemesini yapmakta olduğun arabanla trafiğe girip, gittiğin işte ise giydiğin kıyafetin, bindiğin arabanın ve bütün gün sen işteyken boşta duran evin parasını ödeyebilmek için çalışmaktır.

ve son olarak size şu soruyu soruyorum;

Hayallerinden vazgeçmek için aldığın ilk maaş ne kadardı ?

Gardaş inekten anliyonmu inek hergun sabah aksam yem yer sabah aksam sagilir cani erkek ister sonra buzagisi olur onu dogurtabilirmisin olmeden yaşanabilirmisin
Köyde büyüdüm kendimi bildim bileli hep hayvanımız oldu. Mera hayvancılığı yapacağım için çok zorlu olmayacak. Yaklaşık 4 ay ahırda çoğunlukla kuru ot ile bakılacak . Sürü içinde devamlı dana olacak ama bazende suni tohumlama kullanabilirim . Biz hiç doğuma müdahale etmeyiz . Herşeyi doğal yapmayı planlıyorum . Süt işiyle uğraşmayacağım . Buzağı devamlı annesinin yanında olacak meraya annesiyle çıkacak . Allah a şükür buzağı kaybımız olmuyor . Süt inekçiliği zordur biliyorum ama merada etçil buzağıya çalışacağım . Her işin zor tarafları vardır ama bu işinde zorluklarını fazla abartmaya gerek yok diye düşünüyorum . Geçen sene ineğin ters doğum yaptığına şahit oldum . Ters doğum olduğunu anladık ama elimiz ayağımıza dolaşmadı müdahale de etmedik kendisi doğumunu yaptı . Ha doğuramasaydı hemen veterineri arayacaktık o ayrı tabi . Hastalıklar falan hep insanların yüzünden oluyor . Daha fazla verim alayım diye ineğin doğalıyla oynandığında hastalıklar bitmeyeceği gibi yeni hastalıklarda türeyecektir . Babam geçenlerde 1 yaşındaki buzağılara fazla yem vermiş buzağılar zor yürüyordu ayakları birbirine dolaşıyordu . Şimdi sadece otla bakıyor ve düzeldiler .

Köyde büyüdüm kendimi bildim bileli hep hayvanımız oldu. Mera hayvancılığı yapacağım için çok zorlu olmayacak. Yaklaşık 4 ay ahırda çoğunlukla kuru ot ile bakılacak . Sürü içinde devamlı dana olacak ama bazende suni tohumlama kullanabilirim . Biz hiç doğuma müdahale etmeyiz . Herşeyi doğal yapmayı planlıyorum . Süt işiyle uğraşmayacağım . Buzağı devamlı annesinin yanında olacak meraya annesiyle çıkacak . Allah a şükür buzağı kaybımız olmuyor . Süt inekçiliği zordur biliyorum ama merada etçil buzağıya çalışacağım . Her işin zor tarafları vardır ama bu işinde zorluklarını fazla abartmaya gerek yok diye düşünüyorum . Geçen sene ineğin ters doğum yaptığına şahit oldum . Ters doğum olduğunu anladık ama elimiz ayağımıza dolaşmadı müdahale de etmedik kendisi doğumunu yaptı . Ha doğuramasaydı hemen veterineri arayacaktık o ayrı tabi . Hastalıklar falan hep insanların yüzünden oluyor . Daha fazla verim alayım diye ineğin doğalıyla oynandığında hastalıklar bitmeyeceği gibi yeni hastalıklarda türeyecektir . Babam geçenlerde 1 yaşındaki buzağılara fazla yem vermiş buzağılar zor yürüyordu ayakları birbirine dolaşıyordu . Şimdi sadece otla bakıyor ve düzeldiler .

hayvanlar yeme belli oranda arttırılarak alıştırılması gerekir.
köyünüze dönüp dönmemek konusunda kararsız görünüyorsunuz gelir gider hesabı yapın ona göre karar verin.
işinizin stresi sağlığınızı bozuyorsa tazminat sizden önemli değil. ben şahsen kendi işimi yapabilmek için tazminatı bıraktım.
burada en önemli nokta eşiniz ve cocuklarınızın geleceğini zora sokmamak.

• Beğen
Gardas bu isin icindeysen hesap kitap yapamiyonmu neden soruyon
abi farkındamısın ama burası forum.
forumlar zamanı bol antin kuntin işlerle uğraşanların uğrak yeridir.
burası tarım kredi kooperatifi değil damızlık sığır yetiştiricileri birliği değil burası forum.
insanlara azarlar gibi cevap veriyorsun hesap yapıyor ne olmuş o kadar bunalmış artık hesap yapamaz hale gelmiş.
bu iş stresi yüzünden bir iş arkadaşım kendini astı. adam iş stresinden bunalıma girmiş sağlığıda bozulmuş kararsız kalınca sormuş ne demek hesap yapamıyonmu.

Gardas bu isin icindeysen hesap kitap yapamiyonmu neden soruyon
Arkadaşım her forumda senin gibileri çıkıyor. Forum demek kırıcı olmadan , birbirimize hakaret etmeden , dalga geçer gibi cevaplar yazmadan bilgi paylaşmak demek , tartışarak sorunlara farklı çözüm önerileri getirmek demek , yardımlaşmak demek , en önemlisi yeni arkadaşlar ve yeni dostluklar etmek demek . Dün , yok inek hergün sağılırmış yok canı erkek istermiş bunları sen biliyormusun diye yazmıştın . İşin içinde de olsan bu işin profesörüde olsan senden daha iyisini bilen veya senden daha tecrübeli kişiler olabilir . Yazılan cevaplara bak arkadaşım . Herkes tecrübelerini yazmış . Bizim konumuz sadece hayvancılık değil . Balından geçenler veya konuyu bilen arkadaşlar tazminatını nasıl alırsın diye bile fikirlerini yazmışlar .

Hayrola sana ne oluyor yardim istemissin yazdik derdinne yazdigimizi begenmiyorsan buraya gelip yazmayacan yazilanlarida kaldiramiyorsanda gelmeyecen
Arkadaşım azarlar gibi cevap yazmışsın . Eğer eleştiri şeklinde cevaplar yazsaydın , işte o zaman , sana yardım etmeye çalışıyoruz yazdığımızı beğenmiyorsan buraya gelip yazmayacan diyebilirdin . hem azarlar şekilde hem de dalga geçer şekilde cevap yazacan ondan sonrada yazılanları kaldıramıyorsun diye yazacan. Ben hesabımı da kitabımıda biliyorum . 20 inekten senede minimum 100 bin lira kazanabileceğimide biliyorum . Allah ömür verirse hayvancılığa başlayacağımıda biliyorum . Verdiğim emeğin karşılığını aldıktan sonra kendimi tamamen bu işe hazırladıktan sonra bilmediklerimi öğrendikten sonra ve tecrübeli olarak bu işe inşallah başlayacağım .

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Arkadaşım azarlar gibi cevap yazmışsın . Eğer eleştiri şeklinde cevaplar yazsaydın , işte o zaman , sana yardım etmeye çalışıyoruz yazdığımızı beğenmiyorsan buraya gelip yazmayacan diyebilirdin . hem azarlar şekilde hem de dalga geçer şekilde cevap yazacan ondan sonrada yazılanları kaldıramıyorsun diye yazacan. Ben hesabımı da kitabımıda biliyorum . 20 inekten senede minimum 100 bin lira kazanabileceğimide biliyorum . Allah ömür verirse hayvancılığa başlayacağımıda biliyorum . Verdiğim emeğin karşılığını aldıktan sonra kendimi tamamen bu işe hazırladıktan sonra bilmediklerimi öğrendikten sonra ve tecrübeli olarak bu işe inşallah başlayacağım .

Sizi tebrik ederim cok açıklayıcı yazmissiniz

• Beğen