Pulluk seçimi

Tarıma yeni başladım. ünlü marka 4lü 13 inç pulluk aldım fakat bizim köyde keşke 4lü 12 inç veya 5li 11 inç alsaydın pulluk büyük inç olduğu zaman pulluk başlarını yer ve toprağı tam devirmez iki yıla bir başlık değiştirmek zorunda kalırsın falan dediler. Açıkçası ne yapacağımı bilemedim tavsiyesi olan var mı yada değiştirmeli miyim

Tarıma yeni başladım. ünlü marka 4lü 13 inç pulluk aldım fakat bizim köyde keşke 4lü 12 inç veya 5li 11 inç alsaydın pulluk büyük inç olduğu zaman pulluk başlarını yer ve toprağı tam devirmez iki yıla bir başlık değiştirmek zorunda kalırsın falan dediler. Açıkçası ne yapacağımı bilemedim tavsiyesi olan var mı yada değiştirmeli miyim

Onu soyleyenlere soyle 13 inc mi iyi devirirmis 11 inc mi.Bizim ciftcimiz bu kafayla hic biyere varamaz.Hic mi avrupa videolar seyretmiyorlar adamlar uzayda fasulye yetistiriyor bizde duali fasulye uretmeye calisiyoruz..motorun kac hp 4 13 lu pullugu cekiyorsa bosver milleti.baskasinin pipisiyle gerdege girilmez.

Ben 5110 C ye pulluk alırken Amasya ya gittim. Çoğunuzun bildiği bir firma Oluzlar Tarım var oradan aldım. Firma sahibi bana 14 inç vermedi, zira kezek atar ve yakıtı fazla yakarsın dedi. 12 inç al eğer illa almıyorsan 13 ü geçme dedi. Ben de 5 li 13 inç aldım.

Ben 5110 C ye pulluk alırken Amasya ya gittim. Çoğunuzun bildiği bir firma Oluzlar Tarım var oradan aldım. Firma sahibi bana 14 inç vermedi, zira kezek atar ve yakıtı fazla yakarsın dedi. 12 inç al eğer illa almıyorsan 13 ü geçme dedi. Ben de 5 li 13 inç aldım.

Oğuzhan abi sende yanlış yapmissin 5110 a 5 13 ne desin.Toprak yapisi nasıldır bilmem ama 2.5 cm fark ne kadar kesek cikarabilir.Ayrica kesek cikiyorsa tarla zaten beni sürme diyor tav olsun oyle sur

• Beğen
Tepkiler: Erbaalı60
Traktörün gücü neyse ona göre al. Bana göre pulluk ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Traktörün gücü oranda çekebileceği en ideali bulmak önemli. Formda benzer konular var. Oraya bakarsan bir fikir edinebilirsin. Birde tavında sür. Sonra iş bitiminde bir şöyle bak tarlaya keyiflen.

Oğuzhan abi sende yanlış yapmissin 5110 a 5 13 ne desin.Toprak yapisi nasıldır bilmem ama 2.5 cm fark ne kadar kesek cikarabilir.Ayrica kesek cikiyorsa tarla zaten beni sürme diyor tav olsun oyle sur

Murat aldık işte firmanın yetkilisini dinledim. Ama geçenlerde dayımın tarkayı sürdüm gayet başarılı idi. Henüz benim tarlalara girmedim. Girince bakarım duruma. Bizim bölgede genelde pek 12 inçi geçmiyor kimse

Aslında tarla tavında ise inç olarak traktörün çekmeyeceği Pulluk yok gibidir. Tabiyiki inç konusunu fazla abartmamak da gerekir. Soklu/bıçak sayısına gelince motor kaç beygir bunu bilmek lazım. Elbette Herkes motorun kaç beygir olduğunu ezbere bilir, Hatta biliyormusun demek te komiklik olur, Ancak iş galari/ekipman satış merkezine gelince motorun kaç beygir olduğu her neden se akla gelmez, satıcının ise tatlı dili ile kendi pazarlama stretejini düşünürken bir taraftan da sizi/müşteriye düşünüyormuş izlenimini/alıgısını sürekli tekrarlayarak karşısında sizi/müşteriyi kontrol altında tutarak mevcut traktörünüzün gücünü beygirini aklınıza geçirmenizi engeller. Onlarda haklı aslında, o işletmenin/dükkanın geleceğini/menfaatini kollamak/düşünmek zorunda. Peki sizin rızkınızı menfatinizi kim muhafaza edip koklayarak ? Tabiiki yine iş size düşüyor hak sahibi olarak, O halde motorunuzun beygirine göre pulluk seçmelisiniz, (20) Yirmi beygire (1) bir bıçak/soklu Pulluk gelecek şeklinde seçmelisiniz. İdeal olan da budur. Yani (40) kırk beygire (2) İki (60) altmış beygire (3) üç (80) beygire (4) (100) beygire (5) bıçaklı/soklu Pullu idealdir. tav yerindeyse inç/numara olarak (16) onaltı numaraya kadar çeker tav yerinde değilse motorda zorlanır tarlada iyi olmaz, yakıtta yakar. Bu bebeklere göre alınan pulluk ise 12 ila 14 arası en idealdir. Arazinin engebelli vb olduğuda var sayarsak, pulluğu aldıktan sonra tarla tavını çok iyi takip edilmeli yıllarca sürülmeyen yerler bile kolayca sürülür.