Desteklemeler hakkında...

Herkese selamlar bugün Edirne tarım ve hayvancılık il müdürlüğüne gittim. Ayçiçeği ve buğday faturalarımla beraber desteklemeler için başvuru yapacaktım. Ne yazıkki çiftçiyi ordan oraya koşturuyorlar kimsenin doğru düzgün bi açıklama yaptığı yok.

Buğday ve ayçiçeğini beraber işletiriz sadece bir kere dosya parası veririz dedik ama her destekleme için 10 lira dosya ücreti aldılar.

Alınan bu 10 liralar yasal mı çünkü herhangi bir devlet dairesinde tüm işlemleri ücretsiz yapıyor memurlar burda niye ücret alınıyor sorusu geliyor insanın aklına?

Birde bazı kişilerden bir kere dosya ücreti alınmış bazılarından iki kez.

Bu konudaki düşüncelerinizi ve bulunduğunuz ildeki uygulamalar neler yazabilir misiniz bu konu herkesi ilgilendiriyor. Çiftçileri sömürdüklerini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Ciftciyi somurmeyen yokki.bugun denizbanka odeme yaptim.30 bin kredi,kullandik.babam 3 yillik yapmis krediyi.daha dogrusu e yillik olursa veririz demisler.1 yil dolmadan odedik.adam 30 binliraya 7 bin faiz cikardi 1 yillik.ulan serefsizler boyle faizmi olur.Devlet nerde hukumet nerde tarim bakanligi nerede.ciftciyi sansarlarin eline birakmislar resmen.kimseninde bisey dedigi yok.krediyi veren elemana dalacaktim az daha.bankanizda batsin paranizda.

Herkese selamlar bugün Edirne tarım ve hayvancılık il müdürlüğüne gittim. Ayçiçeği ve buğday faturalarımla beraber desteklemeler için başvuru yapacaktım. Ne yazıkki çiftçiyi ordan oraya koşturuyorlar kimsenin doğru düzgün bi açıklama yaptığı yok.

Buğday ve ayçiçeğini beraber işletiriz sadece bir kere dosya parası veririz dedik ama her destekleme için 10 lira dosya ücreti aldılar.

Alınan bu 10 liralar yasal mı çünkü herhangi bir devlet dairesinde tüm işlemleri ücretsiz yapıyor memurlar burda niye ücret alınıyor sorusu geliyor insanın aklına?

Birde bazı kişilerden bir kere dosya ücreti alınmış bazılarından iki kez.

Bu konudaki düşüncelerinizi ve bulunduğunuz ildeki uygulamalar neler yazabilir misiniz bu konu herkesi ilgilendiriyor. Çiftçileri sömürdüklerini düşünüyorum.

01.01.2017 yılı itibariyle

"Bitkisel ürün ve hayvancılık desteklemeleri bireysel başvurularında yılda bir sefere mahsus olmak üzere dosya bedeli (Dosya Müracaat Sayısına Bakılmaksızın) 10,00 TL"

ücreti alınır. maalesef sizden 10,00 TL fazla dosya ücreti alınmış.

Tüm tarım il-ilçe müdürlüklerinde geçerli 2017 yılı döner sermaye ücretlerini linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz.

http://www.tarim.gov.tr/DHDB/Belgel...Sermaye İşletmeleri Birim Fiyat Listesi1.xlsx

"Bitkisel ürün ve hayvancılık desteklemeleri bireysel başvurularında yılda bir sefere mahsus olmak üzere dosya bedeli (Dosya Müracaat Sayısına Bakılmaksızın) 10,00 TL"

Tüm tarım il-ilçe müdürlüklerinde geçerli 2017 yılı döner sermaye ücretlerini linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz.

http://www.tarim.gov.tr/DHDB/Belgel...Sermaye İşletmeleri Birim Fiyat Listesi1.xlsx
Acaba bu kapsama mazot gübre ,sertifikalı tohum dosyalarıda dahilmi.
Bizim burdada her dosyaya ayrı ayrı para alıyorlar

Ciftciyi somurmeyen yokki.bugun denizbanka odeme yaptim.30 bin kredi,kullandik.babam 3 yillik yapmis krediyi.daha dogrusu e yillik olursa veririz demisler.1 yil dolmadan odedik.adam 30 binliraya 7 bin faiz cikardi 1 yillik.ulan serefsizler boyle faizmi olur.Devlet nerde hukumet nerde tarim bakanligi nerede.ciftciyi sansarlarin eline birakmislar resmen.kimseninde bisey dedigi yok.krediyi veren elemana dalacaktim az daha.bankanizda batsin paranizda.

Size kesinlikle tamamıyla katılıyorum. Bizimde kredimiz var denizbanka faizler çok yüksek artı bulaştınmı zor kurtuluyosun her gün yok hayat sigortası yok kart parası bişeyler çıkartıyorlar

• Beğen
Tepkiler: talataga1

Evet öyle olmuş teşekkür ederim

Dava açın diyeceğim ama onun masrafı bunun stresi derken yine siz zararlı çıkarsınız. Bir günde 50 kişiden 10 lira fazla alsalar falan hesaplarına pek de gerek yok düşeni avlıyorlar. Biz kira sözleşmeleri için gitmiştik 10 lira alındı. Küpe işlerine bakanlar da cenaze dolayısıyla kapalıydı bu arada. Nasıl oluyorsa...

• Beğen
Tepkiler: Illagall
Tamam 10 tl almalarını tasvip etmiyorum..
ama bi yandan düşünüyorum..
bu devlete giden para...
hergün yahudiye; ciğerlerimizi zehirlemek için en aşağı 10 tl veriyoruz sesimiz çıkmıyor..
heryıl ihtiyacımız olsada olmasada ekipmana milyarlarca tl fazla veriyoruz sesimiz çıkmıyor..
marka bir giysiye fazladan yüzlerce tl veriyoruz sesimiz çıkmıyor..
krediye girip bankalara binlerce tl faiz ödüyoruz yine sesimiz çıkmıyor...
devlete paramız gittimi....
zorumuza gidiyor..
ben bazen bizi anlamıyorum..
(buna kendimde dahil).. :)

Tamam 10 tl almalarını tasvip etmiyorum..
ama bi yandan düşünüyorum..
bu devlete giden para...
hergün yahudiye; ciğerlerimizi zehirlemek için en aşağı 10 tl veriyoruz sesimiz çıkmıyor..
heryıl ihtiyacımız olsada olmasada ekipmana milyarlarca tl fazla veriyoruz sesimiz çıkmıyor..
marka bir giysiye fazladan yüzlerce tl veriyoruz sesimiz çıkmıyor..
krediye girip bankalara binlerce tl faiz ödüyoruz yine sesimiz çıkmıyor...
devlete paramız gittimi....
zorumuza gidiyor..
ben bazen bizi anlamıyorum..
(buna kendimde dahil).. :)
Zoruma gitmez abi benim yine bana dönse. Maaşımdan vergi kesiliyor yetmiyor yakıtta vergi yetmiyor mtv yetmiyor ötv yetmiyor yola para hava para. Verginin vergisini ödüyoruz biz abi destekleme vermesin bunlar makul seviyeye insin çok rahat geçiniriz zaten.

45 da bir arazi kiralamayı düşünüyorum buğday veya arpa ekeceğim
kiralayıp destek nasıl alabilirim? noterde kiralık sözleşmesi yapmam mı gerekiyor?başka yöntem var mı?
Ortalama buğday için dekar başına toplam destek ne kadar olur?
Yardımcı olan olursa teşekkür ederim.

Başvuru dosyalarını veriyorum 10 lira
Adam hasat zamanı dolaşmaya geliyor kağıt bırakıyor "muhtar imzalayacak geri getireceksiniz 16 lira vereceksiniz" diyor.
Makbuz yok.
Evrak yok.
Döner sermaye adı altında alıyorlar işte.
Alsınlar.