PANCARDA DAMLA SULAMA

İYİ GÜNLER BİR KONUYU MERAK EDİYORUM BİLGİSİ OLAN VAR İSE YARDIMCI OLABİLİR Mİ ?? PANCARDA DAMLA SULAMA YÖNTEMİNİ DENEYEN ARKADAŞ VEYA ABİMİZ VAR MI DEKARA KAÇ METRE GİDİYOR KAÇ SIRADA BİR SERİYORSUNUZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Dekara (1000 m2) 1111 metre boru ihtiyacınız olur.
Atlamalı (1 dolu / 1 boş) serilir.
Yaşlanan / kuruyan yaprakların boruların üzerine yatmasından dolayı toplaması mısır kadar kolay değil. Sıraya işçi girerek, tarla sonuna kadar yürüyerek damlama borularını pancarın üstüne çıkartması gerekiyor. Parçalı söküm yapıldığından, çok bir sıkıntı yaratmıyor.
Denedim, tavsiye ederim.

Dekara (1000 m2) 1111 metre boru ihtiyacınız olur.
Atlamalı (1 dolu / 1 boş) serilir.
Yaşlanan / kuruyan yaprakların boruların üzerine yatmasından dolayı toplaması mısır kadar kolay değil. Sıraya işçi girerek, tarla sonuna kadar yürüyerek damlama borularını pancarın üstüne çıkartması gerekiyor. Parçalı söküm yapıldığından, çok bir sıkıntı yaratmıyor.
Denedim, tavsiye ederim.

peki verimde farkı varmıdır

Bildiğiniz gibi, verim sadece bir faktöre (sulama sisteminin ''iyileştirilmesi'' gibi) bağlı değildir. Aksaray gibi rüzgarı çok olan bir bölgede tarım yapıyorsanız, damlama ile sulamanızın daha düzenli olacağı ve bunun verime katkısı olacağı kesin. Doğru bir şekilde (miktar ve zamanlama) uygularsanız, su ve elektrik/mazot masrafınız azalır, gübrelemeniz daha düzgün olur.... Bu da giderlerinizi azaltacağından, ''veriminiz'' artar.

Bildiğiniz gibi, verim sadece bir faktöre (sulama sisteminin ''iyileştirilmesi'' gibi) bağlı değildir. Aksaray gibi rüzgarı çok olan bir bölgede tarım yapıyorsanız, damlama ile sulamanızın daha düzenli olacağı ve bunun verime katkısı olacağı kesin. Doğru bir şekilde (miktar ve zamanlama) uygularsanız, su ve elektrik/mazot masrafınız azalır, gübrelemeniz daha düzgün olur.... Bu da giderlerinizi azaltacağından, ''veriminiz'' artar.

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ALLAH RAZI OLSUN

Deneyen çok ama memnun olanı görmedim daha.
Kısacası sebebi şeker pancarı 60 cm de su tüketimi yapar ve genel mantık olarak alttaki 30 cm'nin ıslak kalması ve üstte ki 30 cm'nin sulanmasıdır.Yani bardak yarıya kadar boşaltılır ve sonrasında su eklenir.Eğer bardak sıcak yaz günlerdinde tamamen boşalırsa bitki strese girer kök ve şekerden kaybeder.Damlama sulama sürekli toprağı yukarıdan ıslak tuttuğu için ben sağlıklı olduğunu düşünmemekteyim kök gelişimi için.Tabi bir sistemi tamamen kötülemekte doğru değil ekim yaptığınız Kırklareli bölgesinde çok yoğun Cercospora hastalığı görünmektedir.Şeker ve kök randımanı dolayısıyla etkilenir.Tabi bunda da Gündüz sıcak saatlerde yaptığınız yağmurlamanın etkisi de tartışılmaz havada ki nem miktarını arttırdığı için.
En iyisi seçenek bölgeniz için gece yağmurlama yapmak olabilir.

Deneyen çok ama memnun olanı görmedim daha.
Kısacası sebebi şeker pancarı 60 cm de su tüketimi yapar ve genel mantık olarak alttaki 30 cm'nin ıslak kalması ve üstte ki 30 cm'nin sulanmasıdır.Yani bardak yarıya kadar boşaltılır ve sonrasında su eklenir.Eğer bardak sıcak yaz günlerdinde tamamen boşalırsa bitki strese girer kök ve şekerden kaybeder.Damlama sulama sürekli toprağı yukarıdan ıslak tuttuğu için ben sağlıklı olduğunu düşünmemekteyim kök gelişimi için.Tabi bir sistemi tamamen kötülemekte doğru değil ekim yaptığınız Kırklareli bölgesinde çok yoğun Cercospora hastalığı görünmektedir.Şeker ve kök randımanı dolayısıyla etkilenir.Tabi bunda da Gündüz sıcak saatlerde yaptığınız yağmurlamanın etkisi de tartışılmaz havada ki nem miktarını arttırdığı için.
En iyisi seçenek bölgeniz için gece yağmurlama yapmak olabilir.

Salma sulama iyi bir tercih olur mu

Salma sulama da olabilir tabi ki yıllardır yapılıyor fakat en ideali hangisidir derseniz bana göre mini spring sistemi pancar tarımında avantajlı.Öncelikle kurak giden senelerde boruları ser sula kaldır başka yere ser gibi dertleriniz olmaz.Düğmeye basarsınız ve çalışır.
ikini faydası ise pancar suyun %90'ını 60 cm'den alıyor bu da ne demek vahşi sulama ile bol su verdiğiniz de su iyicene aşağıya iniyor ve kendisi ile beraber besin elementlerini de götürüyor.Bu yüzden şeker pancarında az ve sık sulama tavsiye edilir bu sistem de en uygun spring sistemidir.
Bu sistemle de damlama kadar olmasa da kullanacağın gübreleri tanka doldurarak verebilirsiniz.
Damlamanın sana artısı kesinlikle Cercospora hastalığını durdurma ve yavaşlatma da olur.Bölge olarak hersene yaşadığınız bu hastalığın temel sebeblerinden bir tanesi de o nemde gündüz yapılan sulamalar.Damla sulama pancarın üzerinde bir nem tabakası oluşturmayacağı için avantajlı olabilir.

Mini spring konusunda soyledikleriniz kesinlikle benim nezdimde dogru. Damla sulamanin avantaji da mantikli lakin cok fazla dezavantaji sayilabilir. Mini spring baska hicbir kultur bitkisine uygun degildir ama seker pancari uretiminde bulunmaz nimettir

Bu mini sprink ile maliyet dusuyor ve verim güzel oluyor

Resimler ve ekler

• IMG_20171209_153933.jpg
    IMG_20171209_153933.jpg
    150.3 KB · Görüntüleme: 132
  • Beğen
Tepkiler: ilkertetik
İYİ GÜNLER BİR KONUYU MERAK EDİYORUM BİLGİSİ OLAN VAR İSE YARDIMCI OLABİLİR Mİ ?? PANCARDA DAMLA SULAMA YÖNTEMİNİ DENEYEN ARKADAŞ VEYA ABİMİZ VAR MI DEKARA KAÇ METRE GİDİYOR KAÇ SIRADA BİR SERİYORSUNUZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Merhaba,
Karar verdiniz mi? bende damla sulama pancara düşünüyordum ama yorumları okuyunca kararsız kaldım.
Damla sulama maliyeti nedir araştırma yaptınız mı?