Yaptığım hassas tarım projeleri için tavsiye.

Yaptığınız araştırmaları doğru kanal yoluyla yapıyorsunuz tebrik ederim sizi. Benim fikrim ilaç ve gübre atan bütün makinalar için düşünüyorum. Bunu avrupa kullanıyor. Bu sisteme ufak bir gps eklenerek atılan yerleri renkli halde atılmış kabul edip daha sonra tekrak uzerinden gectigimiz anda o bölgeyi kapatabilir. Bu sistem ozellikle üçgen yerlerde ilaç ve gübre tasarrufu saglayabilir. Bu sistemi biz kendi göz hizamızla manuel bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bunun daha hassas olması , bu ilaç ve gübre pahaliliginda daha çok tasarruf etmemizi sağlayabilir. Eğer bu sistemleri siz yapabiliyorsanız size edirneden kocaman bir alkış yolluyorum hocam.
Çorlu tarım fuarında hem ilaç hemde gübre makinalarınızı görme şansım oldu fakat zamanım yoktu pek inceleyemedim.
Size 2 sorum olacak;
1inci soru: Birde bu ilaç makinaları için traktörde olmasi gereken özellikler nedir?
2nci soru: ilaç makinaları için alman markası amazone ilaç makinasında var bu, ilaçlama kanatlarına led uygulaması yapabiliyormusunuz? Eğer yapabiliyorsanız tıkanan ve atmayan nozullardaki led ışıklarda yanmayıp sürücüyü uyarsa tadından yenmez [emoji4]

Çalışmalarınızı bir Yazılım Mühendisi olarak tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Benzer çalışmalar benimde hep aklımda olan şeyler. Yazılımı ve teknolojiyi bu aletlere kendimiz ne derece uygulayabiliriz diye hep düşünmekteyim. Arkanızdaki firma desteğiyle bunu çok güzel hayata geçirmişsiniz. Çalışmalar gayet güzel olmuş. Daha da eklenebilecek şeyler var. Mesela ben hep bu tarz uygulamarı tablet üzerinden yapıp. Bir noktada kaydetmeyi planlamışımdır. Hangi tarlaya hangi tarihte hangi uygulamalar yapıldı. Bunları bir veri tabanında kaydetmeyi düşünmüşümdür. İlaçlama makinasında ayrıca depoya sensör koyarak depoda kaç litre ilaç kaldığı da ekran üzerinden gösterilebilir diye düşünüyorum. Hesaplama yaptırılarak kaç dekar daha atabileceği belirtilebilir....

• Beğen
Tepkiler: argeonal
elinize sağlık..
ziraatçilerin uzun zamandan beri merakla beklediği bir uygulama umarım sonunda hepikiz sahip oluruz..
emeğinizi saygıyla karşılıyoruz.

cok basarili olmus gercekten

ustam güzel çalışma yerli tarım aletlerinde elektronik destekli seçenekler olsun artık iki tane potansiyometre için avrupa alete çok aşırı fark ödeniyor.

Oncelikle calismalariniz cok guzel bu ozellikler demeniz gibi Avrupa'da kullanılıyor ve bunlarin bize maliyeti cok yuksek yerli uretim herzamn bize daha hesapli ulaşır gercekten başarılı guzel calismalar elinize saglik

Maşallah mübarek yerli Amazone gibi olmuş emeği geçenlerin eline sağlık

Ayrı ayrı teşekkür ederim;
Haklısınız en büyük amacımızda bu zaten,bahsi geçen projeler tamamlandığında yurtdışına ödediğimiz miktarların belkide 3te 1 fiyatına sahip olacağız,yedek parça sıkıntısı çekmeden ve firma servis garantisini alarak.

Çalışmalarınızı bir Yazılım Mühendisi olarak tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Benzer çalışmalar benimde hep aklımda olan şeyler. Yazılımı ve teknolojiyi bu aletlere kendimiz ne derece uygulayabiliriz diye hep düşünmekteyim. Arkanızdaki firma desteğiyle bunu çok güzel hayata geçirmişsiniz. Çalışmalar gayet güzel olmuş. Daha da eklenebilecek şeyler var. Mesela ben hep bu tarz uygulamarı tablet üzerinden yapıp. Bir noktada kaydetmeyi planlamışımdır. Hangi tarlaya hangi tarihte hangi uygulamalar yapıldı. Bunları bir veri tabanında kaydetmeyi düşünmüşümdür. İlaçlama makinasında ayrıca depoya sensör koyarak depoda kaç litre ilaç kaldığı da ekran üzerinden gösterilebilir diye düşünüyorum. Hesaplama yaptırılarak kaç dekar daha atabileceği belirtilebilir....

İlginize teşekkür ederim Erkan hocam,firmamda 3 yıldır görev yapıyorum,dediğiniz gibi ar-ge desteğimiz olmasa bu işler kolay yürümüyor,firmaya ilk girdiğim yılda dediğiniz depo seviye sensörünü ve ekran bilgisini yapmıştım(ilk kumandamızda 2 satır lcd ekran vardı),ilaçlama videosunu incelediyseniz kumanda üzerindeki lcd-tft ekranda depo ve basınç gösterge bilgileri var,şu an oransal kontrol üzerine çalışıyorum yani farklı hızlarda araziye eşit ilaçlama dağılımı.
Şu an ilaçlama makinamızda kumanda ile yapabildiklerimiz:
Hidrolik kolların açılıp kapanması(ister tek tek ister hepsi aynı anda)yükseklik ve kol kilit ayarı.
ilaçlama sıvısının basınç ayarı
ilaçlama memelerinin bölüm kontroli(4 bölüm ayrı ayrı açılabilir)
by-pass
ayarlanan minimum hız değerine geldiğinde püskürtmenin otomatik kesilmesi
kumanda ekranında depo seviyesinin ve basıncın gözükmesi

Seri üretime geçildimi ilaçlama cok guzel olmuş fiyat aralıkları nedir?
İlaç atarken çizgi belirtmek için köpük sıkanlar vardı.

Tabiki bu modeli 2 yıldır üretiyoruz,videodaki makinayı inşallah 10 gün sonra Almanya/Hanover Agritechnica'da sergileyeceğiz.Köpük sistemini uzun zamandır kullanmıyoruz,artık bunun yerini gps (gnss)cihazları aldı,rtk sistemlerde 2cm ye kadar hassasiyet sağlanabiliyor ve fiyatları gittikçe düşüyor,o ürünümüz çıktığında forumdan sizlere bilgi vereceğim.

Tarımsal faliyetlerimde gps (rtk) sistem kullanıcısı olarak Turkiye pzarında isobus uyumlu ilaçlama ve gubre serpme makinalarının olmaması. Sizin yapmaya calıstıgız projeler gps sisteminden bagımsız mı yoksa isobus ile bu sisteme entegre olabiliyor mu? Ogrenmek istedigim firmanınız mevcut gps sistemleri tarafından isobus ile kontrol edilebilen aletleri ne zaman piyasaya sürülecek

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Tabiki bu modeli 2 yıldır üretiyoruz,videodaki makinayı inşallah 10 gün sonra Almanya/Hanover Agritechnica'da sergileyeceğiz.Köpük sistemini uzun zamandır kullanmıyoruz,artık bunun yerini gps (gnss)cihazları aldı,rtk sistemlerde 2cm ye kadar hassasiyet sağlanabiliyor ve fiyatları gittikçe düşüyor,o ürünümüz çıktığında forumdan sizlere bilgi vereceğim.

üstadım gerçekten ellerinize sağlık diyorum öncelikle.
ilaçlama makina sı depo olarak kaç lt lik mevcut elinizde ?
Topcon gps sisteminde olan section control deinlen sisteme uygun mu ürettiğiniz makina ? yani ilaç atılan yerden geçince ilaç atma olayını otomatik olarak kapatması mümkün mü ?
ilaçlama makinasının kaç lt / dekar su atacağını hıza bağımsız kalmadan halletmeniz ne zaman gerçekleşir ?

gübre makinası satışta mı ?

firmanızın ismi nedir ? size nasıl ulaşabiliriz ?

son olarak kücük bir tavsiye, ilaçlama makinesinin memelerini bitkinin boyuna göre basıncını anlık ayarlayabilen bir sistem olsa nasıl olur sizce ? misal alçak bitkide suyu arttıp yüksek bitkide suyu azaltmak gibi.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Hidrolik sistemlerde en çok vakit kaybı makinelerin açılma ve kapanma hızları,
Hidrolik bar basınçları eskiden 180 bar civarlarıydı, şimdi 210 bar kullanılıyor, %20 gibi kaldırma kapasitesini arttırıyor fakat malzeme kalitesi iyileşmiştir desekte, hidrolik pompaların daha büyük yapılıp basıncı 180 bar tutmamız sistem ömrü açısından verimli olmaz mı? (Traktörlerin geneli için serzenişim)
Sistemi pancar motor 2,5 santrifüj pompası ve 5 lik salyangoz santrifüj pompası gibi düşünürsek;
Hidrolik pompaların biraz daha büyük ve hatların kalın borulu veya çiftli geliş-gidiş şeklinde olması debiyi(akış) arttıracaktır.Makineler daha hızlı açılıp kapanabilecek ve diğer ekipmanlarda tepki süresi azalacaktır.
Bir iş hatamızı anlatayım.
Holderin pompadaki basınç lastikleri aşınmıştı değiştirdik. Fakat tekrar hortumları yerine bağlarken pompadan gelen hortumu yanlış deliğe bağladık.Makineyi basınca verdiğimizde pompanın üst bölümündeki döküm parça pof diye patladı, yenisi sağ olun 2 gün içinde fabrikanızdan geldi.
Aşırı basınç durumunda tahliye sübabı güvenlik için konulsa güzel olur.
İlaçlamalarda çökelme yapan karışımlar var, makineye karıştırma hızı ayarı gibi sistem uygulanabilir.
Işıklandırma gece çalışmalarında çok önemli oluyor.Opsiyon olarak konulsa iyi olur.

ilaçlama makinenizde ilacı koymak için ayrı küçük bir hazne mevcutmu ?
http://www.toyman.com.tr/urun/pre-mix-ilac-karistirma-deposu-30-lt bunun gibi

varsa içerinde toz ilaç karıştırıcı varmı ?

http://www.toyman.com.tr/urun/toz-ilac-karistirici

son olarak

http://www.toyman.com.tr/urun/ilac-kutusu-temizleme-fiskiyesi

şayet maknada ilaç karıştırıcı yoksa mutlaka konulmalı , eğer varsa da içerisinde sadece su basan bir devirdaim pompası yerine , toz ilaç karıştırmak için olan 2. linkte paylaştığım ürün olmalı.

son linkteki paylaştığım üründe çok güzel ilaç kutusunu boşalttıktan sonra ters bir şekilde üzerine oturtunca içerisinden su fışkırıyor ve ilaç kutsunu temizliyor.

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Tarımsal faliyetlerimde gps (rtk) sistem kullanıcısı olarak Turkiye pzarında isobus uyumlu ilaçlama ve gubre serpme makinalarının olmaması. Sizin yapmaya calıstıgız projeler gps sisteminden bagımsız mı yoksa isobus ile bu sisteme entegre olabiliyor mu? Ogrenmek istedigim firmanınız mevcut gps sistemleri tarafından isobus ile kontrol edilebilen aletleri ne zaman piyasaya sürülecek

Öncelikle geç cevabım için özür Ünsal Hocam,araştırmalarmız doğrultusunda yerli üretim olan bir tarım makinasına isobus sisteminin eklenmesi 40-50bin euro lisans ücreti gerektiriyormuş(Ankara Üniversitesi hocalarının dediğine göre)ama hala isobus ile ilgili çalışmalar ve araştırmalar sürüyor,GPS ve isobus lı olan modellere önümüzdeki yıl ağırlık vereceğiz,gps li olan yazılımın çalışmaları sürüyor,şimdilik sadece ilaçlanan bölüm ekranda boyanarak gidiyor,size ekrana bakarak dümenleme yapmak kalıyor,fakat uygun nozzle bulduğumuzda (her memeyi kontrol etmek) memeler otomatik kapanacak yada açılacak.

üstadım gerçekten ellerinize sağlık diyorum öncelikle.
ilaçlama makina sı depo olarak kaç lt lik mevcut elinizde ?
Topcon gps sisteminde olan section control deinlen sisteme uygun mu ürettiğiniz makina ? yani ilaç atılan yerden geçince ilaç atma olayını otomatik olarak kapatması mümkün mü ?
ilaçlama makinasının kaç lt / dekar su atacağını hıza bağımsız kalmadan halletmeniz ne zaman gerçekleşir ?

gübre makinası satışta mı ?

firmanızın ismi nedir ? size nasıl ulaşabiliriz ?

son olarak kücük bir tavsiye, ilaçlama makinesinin memelerini bitkinin boyuna göre basıncını anlık ayarlayabilen bir sistem olsa nasıl olur sizce ? misal alçak bitkide suyu arttıp yüksek bitkide suyu azaltmak gibi.

Geç cevap için özür Aydınlı Hocam,400 lt den 4000lt ye kadar mevcut,videoadaki makine 1000 litre,section controlle ilgili olarak şu an gps ekranımızda ilaçlanan alan boyanarak gidiyor,uygun bir nozzle bulduğumuzda(adreslemeli)dediğiniz olayı halledeceğim,önümüzdeki yıl projelerin büyük bölümü tamamlanmış olacak,gübre serpe makinamız 1 yıldır satışta titreşimli model,satış konusunda önallar tarım Ali Önal Bey'le istediğiniz zaman görüşebilirsiniz.Bitki boyuna göre basınç tavsiyenizi not aldım teşekkür ederim.

Hidrolik sistemlerde en çok vakit kaybı makinelerin açılma ve kapanma hızları,
Hidrolik bar basınçları eskiden 180 bar civarlarıydı, şimdi 210 bar kullanılıyor, %20 gibi kaldırma kapasitesini arttırıyor fakat malzeme kalitesi iyileşmiştir desekte, hidrolik pompaların daha büyük yapılıp basıncı 180 bar tutmamız sistem ömrü açısından verimli olmaz mı? (Traktörlerin geneli için serzenişim)
Sistemi pancar motor 2,5 santrifüj pompası ve 5 lik salyangoz santrifüj pompası gibi düşünürsek;
Hidrolik pompaların biraz daha büyük ve hatların kalın borulu veya çiftli geliş-gidiş şeklinde olması debiyi(akış) arttıracaktır.Makineler daha hızlı açılıp kapanabilecek ve diğer ekipmanlarda tepki süresi azalacaktır.
Bir iş hatamızı anlatayım.
Holderin pompadaki basınç lastikleri aşınmıştı değiştirdik. Fakat tekrar hortumları yerine bağlarken pompadan gelen hortumu yanlış deliğe bağladık.Makineyi basınca verdiğimizde pompanın üst bölümündeki döküm parça pof diye patladı, yenisi sağ olun 2 gün içinde fabrikanızdan geldi.
Aşırı basınç durumunda tahliye sübabı güvenlik için konulsa güzel olur.
İlaçlamalarda çökelme yapan karışımlar var, makineye karıştırma hızı ayarı gibi sistem uygulanabilir.
Işıklandırma gece çalışmalarında çok önemli oluyor.Opsiyon olarak konulsa iyi olur.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim,kol açılma hızı yani hidrolik hızını ben özellikle yavaşlattım onlar istenilen hızlarda ayarlanabilir,karıştırma hız ayarı ve gece ışıklandırması konusunda tavsiyenizi aldım,tekrar teşekkürler.Işıklandırma olarak geçen yıl böyle bir çalışma yapmıştık fakat her memenin altına ışık şart oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=0T5KkX7Qh1Y

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca