Kaba Yem Besiciliği

Arkadaşlar Selamun Aleyküm,
Ben kısa bir süre önce emekli oldum ve artık memleketime dönüp hayvancılık yapmak istiyorum. Çocukken babadan-dededen gördüğüm yöntemlerle uzun süreli ve başarılı bir iş yapamayacağımı düşündüğümden bu işte bilgili ve tecrübeli olan sizlere danışmak istedim.
Yaklaşık 800 dönüm (1000 metrekare) arazim var. Ben bunun bir kısmına korunga bir kısmına ise yulaf otu ekerek tamamen kaba yeme dayalı büyükbaş hayvan besiciliği yapmayı planlıyorum. Tamamen kaba yeme dayalı olmasındaki maksadım şu; devletin yem bitkilerine olan desteklermelerinden dolayı en düşük maliyet elde edilmesi. Benim sizlere sormak istedim 2 aylık sütten kesilmiş ve yeme düşmüş holstein erkek danaları 18 aylık oluncaya kadar yani 16 ay boyunca yularıda ismini verdiğim otlarla beslersem besi sonunda yaklaşık kaç kilo karkas ağırlığına ulaşırlar ve bu 16 aylık besi boyunca toplam yaklaşık kaç kilo ot tüketirler?

Ben kısa bir süre önce emekli oldum ve artık memleketime dönüp hayvancılık yapmak istiyorum. Çocukken babadan-dededen gördüğüm yöntemlerle uzun süreli ve başarılı bir iş yapamayacağımı düşündüğümden bu işte bilgili ve tecrübeli olan sizlere danışmak istedim.
Yaklaşık 800 dönüm (1000 metrekare) arazim var. Ben bunun bir kısmına korunga bir kısmına ise yulaf otu ekerek tamamen kaba yeme dayalı büyükbaş hayvan besiciliği yapmayı planlıyorum. Tamamen kaba yeme dayalı olmasındaki maksadım şu; devletin yem bitkilerine olan desteklermelerinden dolayı en düşük maliyet elde edilmesi. Benim sizlere sormak istedim 2 aylık sütten kesilmiş ve yeme düşmüş holstein erkek danaları 18 aylık oluncaya kadar yani 16 ay boyunca yularıda ismini verdiğim otlarla beslersem besi sonunda yaklaşık kaç kilo karkas ağırlığına ulaşırlar ve bu 16 aylık besi boyunca toplam yaklaşık kaç kilo ot tüketirler?
Sadece bahsettigin kaba yemle biraz zor , tahminimce buzagilar kisa boylu kalir. Eger kaliteli bol daneli bir misir silaji yapabilirsen ve bunu elindekilerle beraber kullanirsan ve bunu gunde 2 kg %20 proteinli yemle takviye edersen (tahillarla kullanilan yem) cunku hayvanlarin ozellikle 2-6 ay arasi kaliteli yuksek proteine ve her donem vitamin ve minerallere ihtiyaclari vardir. 18 aylikken dedigin verime ulasamaasada belki 20 aylikken olabilir.

• Beğen
Tepkiler: sivastarım
Abi insallah gitmek istedigin yolda basarili olursun. Ama şunu belirtmek isterim kaba yem fiyatları yüksek. Bu işe girmeden önce ben bu otu satsam ne kazanırım? Hayvanıma yedirdim fazladan ne kadar kazandım? Hayvancılığın getirisi ne oldu? Gibi soruların cevaplarını bulmalısın. Cünkü ot satışı yapmanın da iyi kazanc getirdigini duymustum.

Ot satisi daha karli özellikle yonca ve yulaf bu yil parada yapti kaba yem bence pazari varsa otun daha karli olur hayvana yedirmenden
Aynen abi bende öyle dusundugum icin bunu soyledim. Cunku besi isi suanda pek guven vermiyor devlet ucuz et isini kesin hayata gecirmeye basladi bu da demektir ki karkas kesim fiyatlari dusecek. Gelgelelim obur tarafta besi malı fiyatları oldukça yüksek. Karsta baskul fiyatin 20 tl olduguna dair haberler aliyorum esk nın uruguaydan getirdigi mallarin baskul fiyati 14 15 den asagi degil. Bu arada besiciler biraz ezilecek gibi görüyorum. Ama ot satışı dersen tonu 600 tl den aşağı düşmuyor hep de yukarı. Yonca desen 750 tl civarı gibi görüyorum ilanlarda. Bu rakamlar guzel kazanc saglar. Oturup saglam bir hesap yapildiginda otu hayvana yedirmek çok ciddi bir kâr sağlamıyorsa hic girmeye lüzum yok. Ancak hayvanların rasyonları yazilirken yemlerin rasyona giris fiyatlarini yemin kişiye maliyetinden degil piyasa satis fiyatindan yazmak gerek. Aksi halde bu kişiyi yaniltır hayvani cok ucuza besledim gibi bir havaya burunur ve tarla ve ahırın ayrı ayrı ticarethaneler oldugunu unutur. Hatam varsa yanlışım varsa lutfen düzeltin. Saygılar..

Çok haklısın Kandemir, ancak benim kaba yem satışı ile ilgili kaygım çevremde bunun pazarı olmaması
Abi afedersin en dandik saman bile hep otobanlarda gorüyorum tırlar hep saman yüklü. En besleyici değeri sıfır olan malzeme bile sürekli taşınıyor nakliyesi yapılıyor. Sen en kaliteli fiği, yemlik bezelyeyi, yoncayı, ryegrası, en iyi sekilde üretip en iyi sekilde balyalarsan alıcı illaki bulur. Ot satışı yapılır yani. Ondan yana sıkıntın olacağını sanmiyorum. Mesela silaj falan olsa satış sorunun olabilir. Ama kuru otta bunun olacağını pek düşünmuyorum açikcası. Sizin oralardaki tanıdıklarınızla görüşseniz bu isin piyasası hakkında bilgi alsaniz ona gore düşünseniz daha aydınlatıcı olur. Veya burada konu açın bolgenizi belirtin ve orada kaba yem piyasası hakkinda bilgi almak istediginizi belirtin sizin yorenizden birkac kisi illaki cıkar size yardımcı olur.

korunga ve yulaf ile birde holştain sağlık sorunlarından ölenler bile olur.
şöyle düşünün her gün yiyebildiğiniz kadar yumurta ve ekmek ile beslenseniz bir yıl sonunda ne olur.
beside arpa yoksa o iş sıkıntılı olur.
arazi sulakmı bilmiyorum ama yonca varsa suda var.
siz bu araziyi yonca arpa mısır şeklinde üçe bölüp arpa anızınada kısa dönem mısır ekerseniz. hayvanlara sağlık açısından daha iyi bir yemleme düzeni kurarsınız.
mantiken bakınca 500 dekar yonca 500dekar mısır birde hayvanlar sağlam bir ekip lazım tek başınıza işçileri takip etmek bile çok zor olabilir.

Abi sut isi kolay degilki sagim magim derken elli tane iş giriyor. Sagmal hayvanda ayak sorunları meme hastaliklari falan daha karışık iş tecrübesi olmayan kişi için zor. He illa hayvancilik yapilacaksa sahsi fikrim altınj ciziyorum
"MERA VARSA" etci ırk buzagi uretimi yapilabilir. Angus bu is icin uygun bir ırk. Pazardan uygun fiyatli duve toplanip etci tohumu atarak da yapilabilir. Turkiye süte doydu gibi. Eger yakinlarda sut isleme tesisi yoksa sut alim fiyatlari iyice dusuyormus. Ama ben etci ırk buzagi uretimi her zaman icin kazandirir. Siz ne dusunuyorsunuz dediklerim dogrumu sizce

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Abi sut isi kolay degilki sagim magim derken elli tane iş giriyor. Sagmal hayvanda ayak sorunları meme hastaliklari falan daha karışık iş tecrübesi olmayan kişi için zor. He illa hayvancilik yapilacaksa sahsi fikrim altınj ciziyorum
"MERA VARSA" etci ırk buzagi uretimi yapilabilir. Angus bu is icin uygun bir ırk. Pazardan uygun fiyatli duve toplanip etci tohumu atarak da yapilabilir. Turkiye süte doydu gibi. Eger yakinlarda sut isleme tesisi yoksa sut alim fiyatlari iyice dusuyormus. Ama ben etci ırk buzagi uretimi her zaman icin kazandirir. Siz ne dusunuyorsunuz dediklerim dogrumu sizce
soran arkadaş 2 aydan 16 aya kadar holştain erkeği ne kadar yonca yer demiş. ırk falan sormamış konuyu dağıtmamak gerek sağım süt falan dememiş zaten.
şahsen ben ne kadar yere cevap veremem ama o yonca ve korunga yeterli olmaz ona eminim 16 ay sonu beklentinin çok gerisinde kalırlar.

soran arkadaş 2 aydan 16 aya kadar holştain erkeği ne kadar yonca yer demiş. ırk falan sormamış konuyu dağıtmamak gerek sağım süt falan dememiş zaten.
şahsen ben ne kadar yere cevap veremem ama o yonca ve korunga yeterli olmaz ona eminim 16 ay sonu beklentinin çok gerisinde kalırlar.
Abi zaten sagmal konusunu mahmut abiye yazdım. Yukarıda belirttigim gibi karkas kesim fiyatlarinin dusecegini dusunuyorum. Holstein besisi zaten kârı düşük kesim fiyatlari da inince zarara kadar yolu var. Ama angus bakimi cok kolay bir ırktır bunu soylerken tecrubem yok ama uzun bir arastirma sonucu bunu söylüyorum. O hayvanlardan cikacak erkek anguslarin besisi guzel kâr saglayabilir. Holsteini kasaplarda sevmiyor diye duydum kemik firesi cok. 2014 senesi miydi 2013 senesi miydi neydi karapürcek pazarından kurban almistik holstein idi. Koca koca kemikler cikiyordu. Disardan bakiyorsun cadillac gibi hayvan kesiyon her yanı kemik. Ama angus icin aynisi gecerli degil. Kısa donem besisi icin cok iyidir ve bunu altini cizerek soyluyorum "angus kaba yemi ete cevirme isinde cok iyidir". Ama bu iş icin mera olacak. Simdi ilhan abi sana 40 dakka angus yetistiriciligi videosu atıcam 30 saniyesini izleyip kapatıcan:)))

Holstein dana tercih etmenizin sebebi ucuz buzağıların oluşu sanırım.
Onun yerine damızlık kendinizden olsun. Sütünü de buzağıya içirin hem boylu güzel olur. Hemde desteklemesini alırsınız. Ayrıca piyasadan buzağı toplamak zorunda kalmazsınız. Besi de en çok tercih edilen hayvanlar simental, limuzin, angus ve şarole diye bilyorum. Şahsen mera varsa benim tercihim angus olur yada simangus olurdu.

Aynen abi bende öyle dusundugum icin bunu soyledim. Cunku besi isi suanda pek guven vermiyor devlet ucuz et isini kesin hayata gecirmeye basladi bu da demektir ki karkas kesim fiyatlari dusecek. Gelgelelim obur tarafta besi malı fiyatları oldukça yüksek. Karsta baskul fiyatin 20 tl olduguna dair haberler aliyorum esk nın uruguaydan getirdigi mallarin baskul fiyati 14 15 den asagi degil. Bu arada besiciler biraz ezilecek gibi görüyorum. Ama ot satışı dersen tonu 600 tl den aşağı düşmuyor hep de yukarı. Yonca desen 750 tl civarı gibi görüyorum ilanlarda. Bu rakamlar guzel kazanc saglar. Oturup saglam bir hesap yapildiginda otu hayvana yedirmek çok ciddi bir kâr sağlamıyorsa hic girmeye lüzum yok. Ancak hayvanların rasyonları yazilirken yemlerin rasyona giris fiyatlarini yemin kişiye maliyetinden degil piyasa satis fiyatindan yazmak gerek. Aksi halde bu kişiyi yaniltır hayvani cok ucuza besledim gibi bir havaya burunur ve tarla ve ahırın ayrı ayrı ticarethaneler oldugunu unutur. Hatam varsa yanlışım varsa lutfen düzeltin. Saygılar..
Holsteinler 8-9 aylık alındığında 6 ay beslendiğinde günlük kaç kilo alıyorlar ?
Holstein(%52 karkas) pazarda 16-17 TL
Simental(%57-60 karkas) gibi cins ırklar 19 20 TL
Doğu hayvanı(%55 karkas) diyorlar ırk falan belli değil karışık onlarda 19 20TL

Holstein alıp günlük 1.4 kilodan aşağı aldırca nasıl karlı oluyor. Simental gibi 19 20 TL ye alınan ırklarıda aldıktan sonra en az 1.6 kilo aldırmak gerekiyor ki o iş karlı olsun. Besicilerin işine şaşırıyorum.

Holsteinler 8-9 aylık alındığında 6 ay beslendiğinde günlük kaç kilo alıyorlar ?

Holstein alıp günlük 1.4 kilodan aşağı aldırca nasıl karlı oluyor. Simental gibi 19 20 TL ye alınan ırklarıda aldıktan sonra en az 1.6 kilo aldırmak gerekiyor ki o iş karlı olsun. Besicilerin işine şaşırıyorum.
Damızlık kensinden olması lazım yoksa zor

Teknik olarakta mümkün degil zaten sadece kuru kaba yemle protein acigini nasil kapatacaksin, eger hayvan merada yesil ot ile doyuyorsa kesif yeme pek ihtiyac duymaz ama ahirda sirf kuru kaba yemle olmaz silajda olsa enerji ve protein orani iyi hesaplanmali yoksa hayvanda fazla bir verim alamazsin
Avrupada gezdigim ciftliklerde de kapali sistem ahirlarda kaba yemin yaninda kendi yaptiklari kesif yem veriyorlar ve sürekli enerji protein hesabi yapiyorlar

Teknik olarakta mümkün degil zaten sadece kuru kaba yemle protein acigini nasil kapatacaksin, eger hayvan merada yesil ot ile doyuyorsa kesif yeme pek ihtiyac duymaz ama ahirda sirf kuru kaba yemle olmaz silajda olsa enerji ve protein orani iyi hesaplanmali yoksa hayvanda fazla bir verim alamazsin
Avrupada gezdigim ciftliklerde de kapali sistem ahirlarda kaba yemin yaninda kendi yaptiklari kesif yem veriyorlar ve sürekli enerji protein hesabi yapiyorlar
bu soru forumda çok soruluyor.
gerçekten ne kadar yere cevap vermek imkansız gibi.

Abi holstein erkek buzagi dogdugu gun 50 100 euro civarlarina satildigini duymustum avrupada. Yani inegin dışkısını bile degerlendiren avrupa mesele erkek holsteine gelince yeterki kurtulayım modunda imiş. Yani demem o ki konuyu acan abi muhtemelen ucuz diye onu söyledi ancak 1.3 canli agirlik artisi bile holsteinde süper bir rakamdır. Ben cogu kisiden bunlari duyuyorum. Sahsen ben holstein ile besicilik yapmam. Yapsam da sadece kurbanda iş gorür. Baska yolu yok.