2017 MISIR SEZONUM (Göktürk-)

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

Mısır toprak hazırlığını ''Ben L270'im,yeniden sahalardayım'' başlığı ile paylaşmıştım.6000 izlenme olmuş,sağolun.
Gelelim mısırların gelişimine.
Dikim:26 nisan.Havalı mibzer.Sıra üzeri 17 cm. Çeşit:pioneer 1429
Bu resim ilk çıkışları gösteriyor(22.gün)

WP_20170518_13_37_16_Pro.jpg

Burada ot ilaçları (Arrat+Fullspeed) atıldıktan sonraki durum (36.gün)

WP_20170602_16_42_52_Pro.jpg

Birinci gübreyi atıyorum.Gübre makinasını bu yıl aldım.İkinci gübrede mısırlar büyüdüğünden MF 240 giremedi, ince teker takılmış MF 285 kullanmak zorunda kaldım.İkinci gübreden iki gün sonra yine ince tekerli MF 285 le böcek ilacını attım. (52.gün)

WP_20170616_18_50_21_Pro.jpg

WP_20170616_19_22_05_Pro.jpg

WP_20170617_11_12_09_Pro.jpg

WP_20170617_14_20_34_Pro.jpg

WP_20170617_16_29_58_Pro.jpg

Temmuzun ilk haftasında mısırlarım

WP_20170708_07_55_06_Pro.jpg

Ağustosun ilk günlerinde koçanlar (sömekler)

WP_20170803_16_22_29_Pro.jpg

WP_20170803_16_22_37_Pro.jpg

Devamı buraya sığmadığı için ikinci iletide.

Ağustosun ilk günleri

WP_20170803_17_09_09_Pro.jpg

Ağustosun ikinci yarısında bu tünellerde yürümek çok zevkliydi.

WP_20170819_08_04_13_Pro.jpg

Mısırlarım olgunlaştı

WP_20170915_11_55_12_Pro.jpg

WP_20170915_11_55_36_Pro.jpg

Ve hasat.

WP_20150326_03_49_22_Pro.jpg

WP_20150326_05_53_30_Pro.jpg

Mısırlar kamyondan fabrikanın deposuna akarken bir önceki Ağustostan beri verdiğin emekler gözlerinin önündedir.Üretiminin verdiği gurur kendinizi bambaşka hissettirir.
Toprak senin,üreten sensin,kazanan sen ve ülken.

Misirlara gübre attığınız makine karik yapmadı mı fotoda karik olmamış sulamayı nasıl yaptınız acaba? Dikkatli olmak lazım yılanlar bazen mısırın üstünde oluyor icine girmemeye özen gösterin gerekmedikçe 😊😊

Masallah güzel paylaşım. Misirlar güzel gelişmiş danelik galiba verim nasıldı

Misirlara gübre attığınız makine karik yapmadı mı fotoda karik olmamış sulamayı nasıl yaptınız acaba? Dikkatli olmak lazım yılanlar bazen mısırın üstünde oluyor icine girmemeye özen gösterin gerekmedikçe 😊😊

Tşk.Mısırlar tanelikti.1330 kg/DA.
Yüzey düzeltici tesviyem ve onu çekebilecek güçte traktörüm olmadığından , ekerken evlek (su kanalı) bıraktırdım.Karık için tarlanın çok düz olması gerekiyor.Her evlek yerinde iki sıra mısır kaybım oldu ama sulamayı garantiye aldım.Yan komşum tarlayı tesviye ile tepsi gibi dümdüz hazırladı,karık açarak suladı böylece evlek yerlerinin mısırlarını da kazandı,buna rağmen 1040 kg da kaldı. Makinanın karık ayakları var ama çıkardım.İkinci gübre atımı sırasında takabilirdim ama söylediğim nedenle takmadım.Önümüzdeki yılın mısır yerlerinde karık denemeyi düşünüyorum.Sulama salma.Mısırda yılan hiç duymadım ama mümkün.Domuzla karşılaşanı duydum.İşin akışına kaptırınca kendini ,yılandı domuzdu vız geliyor.
Bütün süreci tamamlayıp resimleri toplu olarak yayınladım.Nedeni:''Tarlada ekinim (mısırım) var deme ambara girmeyince'' öğüdüne uymak istemem.
Birinci gübreyi atarken MF 240ın resmini eklemeyi unutmuşum,hakkı kalmasın :)

WP_20170602_20_00_52_Pro.jpg

Dekara ne kadar aldınız

1330 kg.Haziran ayındaki soğuk nedeniyle mısırlarım strese girip kısa süre morarmasaydı daha da fazla alabilirdim.
Köy ortalamasının 1000-1100 olduğu bir sezonda kendimi yine de başarılı buluyorum.

Bereketli olsun abi. Güzel bir başarı hikayesi ve bereket yolculuğu olmuş. Allah hepimize emeklerimizin karşılığını almayı nasip etsin. Üretim çabana ve gayretine inşallah daha uzun yıllar şahit oluruz inşallah

Bereketli olsun abi. Güzel bir başarı hikayesi ve bereket yolculuğu olmuş. Allah hepimize emeklerimizin karşılığını almayı nasip etsin. Üretim çabana ve gayretine inşallah daha uzun yıllar şahit oluruz inşallah

Tşk.İnşallah.Üretmek mutluluktur,mutluluk üretmektir.

1.ürün 2.ürünmü

İlk ve tek ürün.Bölgemizde ikinci ürün olarak tanelik mısıra iklim izin vermiyor.Buğday sonrası ikinci ürün olarak silajlık mısır mümkün.

Kaç sulama yapıyorsunuz?

Üç. Dört yapanlar oldu ama düşük verim aldılar.

Bereketli olsun abi danelik mısır son yıllarda bizim burada da ekimi çoğaldı bu sene danelik ekenler fiyattan memnun.

Tşk.Adana ülke üretiminin beşte birini karşılıyor.Orada rekoltenin düşük olması ve mısırda her zaman ihtiyacın altında üretim olup ithalat gerektiğinden,dövizin artışı fiyatı artırdı.TMO 'nun sürekli gözetimi ,üreticiyi fabrikalara ezdirmemesi, ben de alım yapıyorum demesi iyi fiyat oluşturdu.

bizim buralarda buğdaydan sonra danelik mısır dekara 1100-1200 arası

Sizin buğdayı çok erken hasat edebilmeniz, tanelik mısıra gereken olgunlaşma süresini sağlıyor. Coğrafik şans,ne diyelim.

Güzel paylaşım bereketli olsun.

Tşk. Pek görünmüyorsun :)

Eline ve emeğine sağlık güzel paylaşım gübre makinasının üretimini yapan arkadaşım

Tşk.Ben fabrikayı arayıp bildireceğim,işleri ancak bitirdim.Ama arkadaşınızmış, sizde söylerseniz çift etki olur.
Sorun şu: makinadan akan gübrenin boğaz lastikleri sarı plastikten değil şeffaf plastikten yapılmalıydı.Böylece gübrede tıkanma olup olmadığını ayaklara değil makinanın hemen altındaki şeffaf kısma bakarak anlayabilirdik.Çünkü şeffaf kısımdan gübre akışı görülecekti.Eğer şeffaf üretirlerse o parçaları hemen değiştiririm.

Bereketli olsun.Nem kaç geldi.Bende 2088 ekmistim

Tşk ler. 16 ve 15.5 geldi.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Tşk.Ben fabrikayı arayıp bildireceğim,işleri ancak bitirdim.Ama arkadaşınızmış, sizde söylerseniz çift etki olur.
Sorun şu: makinadan akan gübrenin boğaz lastikleri sarı plastikten değil şeffaf plastikten yapılmalıydı.Böylece gübrede tıkanma olup olmadığını ayaklara değil makinanın hemen altındaki şeffaf kısma bakarak anlayabilirdik.Çünkü şeffaf kısımdan gübre akışı görülecekti.Eğer şeffaf üretirlerse o parçaları hemen değiştiririm.

Tşk ler. 16 ve 15.5 geldi.

benim makinayı ben değiştirdim silkanlu şeffaf olandan taktım

trakkulup.net