KAPALI ALANDA KOYUNCULUK

Mera olmadan çok zor diyorlar ama çoban parası her ay 1 koyun parası ediyor bizim burda bari hiç salmadan yapında cebinize kalsın o para diyorum hep çobanlarda bütün gün gezdirmiyor 2 3 saat yaylım sonra yatış �� bu kadar büyük olmasada bu tarz kapalı sistem bi işletme var Gönende Küçükkoyuncu olması lazım çiftliğin adı

Ben yaptım oluyor :) kapalı alanda ayrıca sadece ben değil bir sürü yapan var
https://www.youtube.com/watch?v=QAD694PrGJ0&t=808s bu adamda yapıyor. Çok abartıyorlar gütmeden koyunculuk olmaz diyenler asıl giderek koyunculuk olmaz

Bizim burda pancar yaprakların koyun güdüyorlar şu ara yiyecek başka birşey yok. Pancar yaprağında kuru madde oranı çok çok az yani ıslak 1m3 pancar 1 ton geliyorsa o pancar kurudu mu 50 Kg anca gelir (rakamlar temsili) bu yüzden çoğunun koyunları kuzu atıyor boşa 1.5 sene amelelelik. Siz takmayın kafanıza çoğu yerde güdenler senede 1 defa tek kuzu alıyor.

Ama içerde besleyen adam 2 sene 3 defa ( 8 ayda 1) kuzu alıyor ve 2kizlik oranıdı %60 larda oluyor çoğunun.

Genç elit iyi genetik takibi yapılan iyi flushing besleme ile bu oran %90lara çıkar ama çok çalışmak lazım.. Aslında çok çalışmakta yetmez çok ve verimli çalışmak lazım

Bazısı sağ eliyle sol kulağını tutmaya çalışır yorulur ama bişey elde edemez. Öyle olursa kazanamaz. Sütten de kazanamaz, besiden de kazanamaz,
koyundan da kazanamaz, Sözün özü çok çalışan değil çok ve akıllıca çalışan kazanır

https://www.youtube.com/watch?v=QAD694PrGJ0&t=808s bu adamda yapıyor. Çok abartıyorlar gütmeden koyunculuk olmaz diyenler asıl giderek koyunculuk olmaz

Bizim burda pancar yaprakların koyun güdüyorlar şu ara yiyecek başka birşey yok. Pancar yaprağında kuru madde oranı çok çok az yani ıslak 1m3 pancar 1 ton geliyorsa o pancar kurudu mu 50 Kg anca gelir (rakamlar temsili) bu yüzden çoğunun koyunları kuzu atıyor boşa 1.5 sene amelelelik. Siz takmayın kafanıza çoğu yerde güdenler senede 1 defa tek kuzu alıyor.

Ama içerde besleyen adam 2 sene 3 defa ( 8 ayda 1) kuzu alıyor ve 2kizlik oranıdı %60 larda oluyor çoğunun.

Genç elit iyi genetik takibi yapılan iyi flushing besleme ile bu oran %90lara çıkar ama çok çalışmak lazım.. Aslında çok çalışmakta yetmez çok ve verimli çalışmak lazım

Bazısı sağ eliyle sol kulağını tutmaya çalışır yorulur ama bişey elde edemez. Öyle olursa kazanamaz. Sütten de kazanamaz, besiden de kazanamaz,
koyundan da kazanamaz, Sözün özü çok çalışan değil çok ve akıllıca çalışan kazanır

Peki ağırlıklı olarak ne ile besliyorsunuz acaba?

Peki ağırlıklı olarak ne ile besliyorsunuz acaba?

Karacabey Merinos. 2 ay önce bitirdim hayvanları satılık tarla vardı baya tarla almak için satmak zorunda kaldım yeniden alıcam inşallah ama bu sefer cinsi değiştirsem mi acaba diye düşünüyorum. Merinosların annelik içgüdüleri çok yüksek bu biraz önemli ikiz doğumlarda ilk yavruyu bırakıp gitmiyor ikisinede koşuyor hayvan

Koyunda genel olarak yonca arpa ezmesi saman ve pancar küspesi kullanıyorlar sanırım birde kesif yem yanlız merak ediyorum mısır silajı yada farklı bir ürün kullanılamazmı silajı tavsiye etmiyor çoğu kişi

Dönem dönem beslemeler sürekli değişmeli bunun zararı olamadan yumuşak geçişler yaparak yapılmalı örneğin gebeliğin ilk 2-3 ayı çok yoğun beslememek fayda var cebe zarar. gebeliğin son 2 ayı silaj verilmemeli saman azaltılmalı bunun yanı sıra arpa ve yonca verilmeli. sebebi ikiz, üçüz yaru taşıyan koyunların işkembeleri küçülür az yerler ama kaliteli yemeleri gerekir. Bu dönemde özellikle yeşil pancar yaprağı yiyen koyunlarda kuzu atmalar olur. silajda buna yakın etki yapıyor doğuma 2 ay kalmış koyunlarda. Yeni doğurmuş hayvanlarda ise işkembelerinin büyümesi ve sütünün artması için verilmelidir.
Flushing besleme konusunda bende çok acemiyim tv programlarından ve ya profesyonel kişilerden yardım alınmalı

Daha öncede belirtmiştim uygulayabileceğimiz tek bir besleme programı yok sürekli değişiyor. Örneğin 300 hayvandan oluşan bir sürü 3e bölünmüş şekilde beslenmeli ve her yüz hayvan için ayrı besleme programı uygulanmalı biri koç katım döneminde iken bir diğer sürü kuzulama bir diğer sürü ise kuzuların sütten kesim evresine girmiş olabilir

buda çok kararlı bir yönetim gerektiriyor.

Telefondan yazdigim icin oncelikle yazim ve harf hatalari icin kusura bakmayin. 2010 yilinda yaklasik 150 tane konya kadinhanindan aldigimiz koyunumuz vardi. Malum coban sikintisi yuzunden bunu 70 civarina dusurelim evde bakalim dedik. Lakin daha once yazan arkadaslar gibi koyunun mera hayvani oldugunu unuttuk. 10 11 donum kadar yerimiz olmasina ragmen tirnak arasindaki yaradan kara cigerdeki yaglanmaya birsuru dert cikti. Kuzularken zorlanir oldular. Kisacasi olmadi kardan zarardan cok hayvanlara eziyet olmaya basladi en son sattik. Koyun biraz hastalik isi. O kokuyu, kuzu sesini, avluda kopegi ariyor insan. Adaminiz varsa merada bakabilirseniz keyifli karli is ama kapali yerde bakacaksaniz zorlanirsiniz. Yapan becerebilen olduysa gercekten saygi duyarim.

Merhaba

Selamun aleyküm.
İnşallah yardımcı olursunuz.
Ben küçükbaşa girmek istiyorum 10 adet kadarla.
Bana yardımcı olurmusunuz fikir verirmisiniz?

Selamun aleyküm.
İnşallah yardımcı olursunuz.
Ben küçükbaşa girmek istiyorum 10 adet kadarla.
Bana yardımcı olurmusunuz fikir verirmisiniz?

Koyunculuk iki şekilde yapılabilir hiç sermayeniz yoktur ananevi bir barınak ve elineze bir sopa alarak yapabilirsiniz. masrafı yok denecek kadar azdır. güzel para kazanır forumda pekçok arkadaşımızın yaptığı gibi.

2. ihtimal ise entansif olanıdır. burada işin içine takvim, zootekni, genetik bilimi biraz veterinerlik biraz inşaattan anlama gerektirir.
Takvimini iyi ayarlaman gerekir her dönem elinde kuzu olmalı. (buda sürüyü 3 bölerek mümkün olur bunun içinde bence en az 120 hayvan olmalı)
Zootekni hayvanı en az maliyetle en verimli şekilde besleme şeklinde kısaca özetlenebilir. Koyunları her dönem farklı beslenmeli rasyonları en verimli ama en ucuz olacak şekilde sürekli değişmeli. Rasyonları hazırlama konusunda bende profesyonel değilim. Bir kaç farklı profesyonel kişiden yardım almakta fayda var rasyonlar konusunda ;)

Genetik bilmekten kastım kuzuların kimlikleri olacak zaten o kimlikler ve hayvanın günlük ortalama ağırlık artışından damızlık seçmelisin. damızlık olmayacak dişi kuzularda kesime gitmeli çünkü onlarda sana ek masraf olacak. ikizlik 2 önemli unsur var besleme ve genetik besleme pek çok farklı kaynaktan yararlanarak kendi çizelgeni oluşturmalısın genetik ise zamanla kendi elit sürün olduğunda olacak.

biraz veterinerlikten kastım kuzulayamayan tokluların olduğunda (ters gelen vs) müdahale etmen gerekebilir bunlara biraz hakim olman, birazda becerikli olman gerek. hasta olan hayvanı baktığında anlamalısın (ben başlangıç hiç anlamıyordum ama şuanda 300 tane hayvanın içinden karşıdan söylerim hasta hayvanı)

İnşaattan almadan kastım. Koyun hayvanı çok nazik hayvandır su koktumu içmez suyu sürekli ulaşabileceği mesafede ve temiz olmalı suyu kışın donmamalı. (yeni doğum yapmış koyunları hemen soğuk su içmesini ben pek doğru bulmuyorum az az ve ılık su daha doğru olacaktır) Altı sürekli temiz olmalı ıslak ve ya toz haline gelmiş hayvan gübresi bulunmamalı. ıslak olan yere kesinlikle yatmazlar. kuru ve toz aline gelmiş gübrenin zararı ise hayvanlar kafalarını yere koyuyorlar ve bu şekilde yatıyorlar bu nefes aldıkları sürekli yeri kokluyorlar bu ciğerlerde enfeksiyona yol açıyor. altları sürekli temiz olmalı

Ve en önemlisi içeride koyun beslemek pancar ekmemeye benzer biraz karşılığını alana kadar baya kendi cebinizden verirsiniz yani yatırım işidir. yemleri kendiniz üretirseniz onları satınca alacağınız parayı koyunlara yatırım yaparsınız ve karşılığınıda alırsınız. ama dediğim gibi yatırım yapacak paranız olmalı ya yemi alacak kadar paranız yada üretsenizde size belli bir süre dokunmayacak kadar tarlanız olmalı.

Eğer durumunuz böyle ise içeride koyunculuğa başlamak doğru seçim

Şöyle bir yanlış anlama var. Süt hayvancılığı yapacak adamlar inek başına 30-40 kg süt almayı hesaplıyor. ama içeride koyun beslerken her hayvandan ikiz kuzu almayı hesaplamıyor çünkü her hayvandan ikiz kuzu almak çok zor, hayvan başına 30-40 kg süt almak çok kolaymış gibi geliyor. sonra 5 trilyondan süt üretme çiftlikleri satılığa çıkıyor. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır. ;)

Eğer her hayvandan ikiz kuzu alarak hesaplarsanız 8 ayda masrafı düştükten sonra parayı 2 ye katlarsınız. 1 trilyonunuz 2 trilyon olur. ama öyle bir dünya yok her hayvandan ikiz kuzu alamazsınız. her inekte 30-40 kg süt vermez ;)

Koyunculuk iki şekilde yapılabilir hiç sermayeniz yoktur ananevi bir barınak ve elineze bir sopa alarak yapabilirsiniz. masrafı yok denecek kadar azdır. güzel para kazanır forumda pekçok arkadaşımızın yaptığı gibi.

2. ihtimal ise entansif olanıdır. burada işin içine takvim, zootekni, genetik bilimi biraz veterinerlik biraz inşaattan anlama gerektirir.
Takvimini iyi ayarlaman gerekir her dönem elinde kuzu olmalı. (buda sürüyü 3 bölerek mümkün olur bunun içinde bence en az 120 hayvan olmalı)
Zootekni hayvanı en az maliyetle en verimli şekilde besleme şeklinde kısaca özetlenebilir. Koyunları her dönem farklı beslenmeli rasyonları en verimli ama en ucuz olacak şekilde sürekli değişmeli. Rasyonları hazırlama konusunda bende profesyonel değilim. Bir kaç farklı profesyonel kişiden yardım almakta fayda var rasyonlar konusunda ;)

Genetik bilmekten kastım kuzuların kimlikleri olacak zaten o kimlikler ve hayvanın günlük ortalama ağırlık artışından damızlık seçmelisin. damızlık olmayacak dişi kuzularda kesime gitmeli çünkü onlarda sana ek masraf olacak. ikizlik 2 önemli unsur var besleme ve genetik besleme pek çok farklı kaynaktan yararlanarak kendi çizelgeni oluşturmalısın genetik ise zamanla kendi elit sürün olduğunda olacak.

biraz veterinerlikten kastım kuzulayamayan tokluların olduğunda (ters gelen vs) müdahale etmen gerekebilir bunlara biraz hakim olman, birazda becerikli olman gerek. hasta olan hayvanı baktığında anlamalısın (ben başlangıç hiç anlamıyordum ama şuanda 300 tane hayvanın içinden karşıdan söylerim hasta hayvanı)

İnşaattan almadan kastım. Koyun hayvanı çok nazik hayvandır su koktumu içmez suyu sürekli ulaşabileceği mesafede ve temiz olmalı suyu kışın donmamalı. (yeni doğum yapmış koyunları hemen soğuk su içmesini ben pek doğru bulmuyorum az az ve ılık su daha doğru olacaktır) Altı sürekli temiz olmalı ıslak ve ya toz haline gelmiş hayvan gübresi bulunmamalı. ıslak olan yere kesinlikle yatmazlar. kuru ve toz aline gelmiş gübrenin zararı ise hayvanlar kafalarını yere koyuyorlar ve bu şekilde yatıyorlar bu nefes aldıkları sürekli yeri kokluyorlar bu ciğerlerde enfeksiyona yol açıyor. altları sürekli temiz olmalı

Ve en önemlisi içeride koyun beslemek pancar ekmemeye benzer biraz karşılığını alana kadar baya kendi cebinizden verirsiniz yani yatırım işidir. yemleri kendiniz üretirseniz onları satınca alacağınız parayı koyunlara yatırım yaparsınız ve karşılığınıda alırsınız. ama dediğim gibi yatırım yapacak paranız olmalı ya yemi alacak kadar paranız yada üretsenizde size belli bir süre dokunmayacak kadar tarlanız olmalı.

Eğer durumunuz böyle ise içeride koyunculuğa başlamak doğru seçim

Şöyle bir yanlış anlama var. Süt hayvancılığı yapacak adamlar inek başına 30-40 kg süt almayı hesaplıyor. ama içeride koyun beslerken her hayvandan ikiz kuzu almayı hesaplamıyor çünkü her hayvandan ikiz kuzu almak çok zor, hayvan başına 30-40 kg süt almak çok kolaymış gibi geliyor. sonra 5 trilyondan süt üretme çiftlikleri satılığa çıkıyor. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır. ;)

Eğer her hayvandan ikiz kuzu alarak hesaplarsanız 8 ayda masrafı düştükten sonra parayı 2 ye katlarsınız. 1 trilyonunuz 2 trilyon olur. ama öyle bir dünya yok her hayvandan ikiz kuzu alamazsınız. her inekte 30-40 kg süt vermez ;)

Üşenmeden sonuna kadar okudum,yazsaydın dahada okunurdu.:)
Tespitler çok güzel teşekkür ederim.
2. anlattığınız profesyonel fazlasıyla.
Birinci anlattığınız sanırım ilk aşamada benim yapacağım gibi duruyor:)

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici

Üşenmeden sonuna kadar okudum,yazsaydın dahada okunurdu.:)
Tespitler çok güzel teşekkür ederim.
2. anlattığınız profesyonel fazlasıyla.
Birinci anlattığınız sanırım ilk aşamada benim yapacağım gibi duruyor:)

1. Anlattığımıda açayım biraz
Öncelikle güdülen hayvan ahıra kapanmamalı yazları çoğu dönemde temiz havadar bir ağaç altında yatmalı. geceleri sabaha kadar yaylımda olmalı

Havalar soğuduğunda ise sabahtan akşama kadar yaylımda kalmalı geceleri yattığı ahırda altı ıslak olmamalı

Koç katım döneminde ekstra beslenmeli (arpa ve yonca ile takviye) ve hayvanlar mumkun olduğunca gürültü kirliliğinden uzak olmalı (yani ürkmeyecekler) gebelik ilk üç ay pek önemli değil ancak son 2 ay hayvanın karnındaki kuzu büyüyeceğinden işkembede küçülme olacak bu dönem kaliteli otlaklar seçilmeli eğer kaliteli otlak yoksa yüksek enerjili besinler ile takviye yapılmalı aksi halde kuzu atmalar olabilir.

Gezen yani güdülen hayvan daha kolay kuzular bu avantaj ;)

kuzular kış döneminde alınmalı bu kısmı en zor kısmı maalesef yazın doğan kuzular iyi olmuyor. Entansif koyunculuk yüksek ve ısı yalıtımlı çatılar ve duvarlar ile bazen vantilatörler ile bazen hakim rüzgar yönü kullanılarak içerisi serinletilip yaz kuzusu biraz daha iyi olabilir.

Kışın yerde 30 cm kar varken bile koyun hayvanı karnını doyurabilir. küçük çalı şeklinde dikenli ağaçlar çakırga derler o ağacın dikenli yapraklarını bile yerler yani. güdülen koyun masrafsızdır.

İkiside iyidir. yeterki karar ver başla ve sabırlı ol :)

• Beğen
Tepkiler: Kallenci
Kapalı alanda koyunculuk yapmak isteyen bir çiftçi kaba yemini yetiştirebilmek için hayvan başına ortalama ne kadar alana ihtiyaç duyar? Büyükbaşlar için ortalama 5000 m2 yeterlidir diye biliyorum. Küçükbaş için böyle bir ortalama var mı?

Kapalı alanda koyunculuk yapmak isteyen bir çiftçi kaba yemini yetiştirebilmek için hayvan başına ortalama ne kadar alana ihtiyaç duyar? Büyükbaşlar için ortalama 5000 m2 yeterlidir diye biliyorum. Küçükbaş için böyle bir ortalama var mı?
1 adet koyunun 1 yillik ihtiyaci icib gerekli kuru tarim tarla miktari: 405m2 + 183 m2 = 588 m2 kaba yem için yeterli

• Beğen
Tepkiler: ORION ve Poizer
Sulu tarımda ve uygun ilklik şartlarında bir yılda 2 3 ürün alanlar oluyor. O zaman gerekli alan yarıya düşer. Hatvan başına yıllık 700 kg kuru madde bazında ot yem gereklidir. Ektiğiniz ürünlerin verimlerine göre hesaplayın.

Sulu tarımda ve uygun ilklik şartlarında bir yılda 2 3 ürün alanlar oluyor. O zaman gerekli alan yarıya düşer. Hatvan başına yıllık 700 kg kuru madde bazında ot yem gereklidir. Ektiğiniz ürünlerin verimlerine göre hesaplayın.

ozaman sadece kuru ot olarak hesaplarsak 700 kg kuru ot 300 m2 yeterli ozaman yoncadan hesapladım :) 1 dönüm 3 tane koyuna bakar demek bu

ozaman 100 dönüm 300 koyuna bakar 1 sene boyunca 300 koyunun 300 de kuzu olur. 300 kuzu en kötü 700 tlden 210.000 tl... Yani 100 dönümden temiz 150 bin tl kalır ((60 bin tlsini balye bağlama yonca sulama veteriner gibi masraflara harcadık)) :D :D dönüme 1.5 milyar masrafı düşülmüş bence çok iyi ...

Yanlış hesap. Sen sadece yonca mi vereceksin. Vereceğin diğer ürünlerde o kadar verim alamazsın. Birde kuzulara yem de eklemen lazım. Peki o kadar arazi ne ile ekilecek. Tohum gübre mazot. Bunlarida sayarsan 100 dönüm yerden iyi çalışırsan 1 yıl sonunda zarar etmeden çıkarsın. Yanı kar yok. Zarar etmediğine dua edersin. Şuan ki şart öyle.

Yanlış hesap. Sen sadece yonca mi vereceksin. Vereceğin diğer ürünlerde o kadar verim alamazsın. Birde kuzulara yem de eklemen lazım. Peki o kadar arazi ne ile ekilecek. Tohum gübre mazot. Bunlarida sayarsan 100 dönüm yerden iyi çalışırsan 1 yıl sonunda zarar etmeden çıkarsın. Yanı kar yok. Zarar etmediğine dua edersin. Şuan ki şart öyle.

Buğdaydan kar ediyor musunuz siz? ediyorsanız hesaplayar yazar msınız ne kadar kar ettiğinizi dönüme

Ben kar ediyorum ya. ikiz kuzulayanlar oluyor. içeride baktığım için 8 ayda bir kuzu alabiliyorum hayvan gezdiği için kilo kaybetmiyor. yavrular hızlı gelişiyor. 4 sene önce 40 koyunla başladım içerde beslemeye her sene erkek kuzuları 4 ay besledikten sonra sattığım halde bu sene 160 tane koyun sattım. Tarla almak için mecburiyetten.

Kapalı alanda beslenen hayvan ile açık alanda beslenen hayvanın kilo alması arasında farklılık var mı? Sonuçta gezen hayvan daha geç kilo alıyor. Bu noktdaki fark maliyet hesaplarında dikkate alınabiliyor mu?

Ben kar ediyorum ya. ikiz kuzulayanlar oluyor. içeride baktığım için 8 ayda bir kuzu alabiliyorum hayvan gezdiği için kilo kaybetmiyor. yavrular hızlı gelişiyor. 4 sene önce 40 koyunla başladım içerde beslemeye her sene erkek kuzuları 4 ay besledikten sonra sattığım halde bu sene 160 tane koyun sattım. Tarla almak için mecburiyetten.

Sn Orion, tesisinizin birkac fotografini paylasirsaniz daha rahat anlayabilecegim. Ortalama 100 koyun icin ( kuzulari ile birlikte ) yillik hangi yemden ne kadar kullandiniz. Simdiden tesekkurler.