KAPALI ALANDA KOYUNCULUK

Malesef pek sanmiyorum
Ne kaba yemle ne de kesif yemle bas edemezsin , bircok örnegini gördüm kapali alanda yapmaya calisan genelde 1-2 yil icinde bu isi birakiyorlar
Sadece yem maliyeti , kazandigi paradan kat kat fazla oluyor

• Beğen
Tepkiler: Ahmettq
Malesef pek sanmiyorum
Ne kaba yemle ne de kesif yemle bas edemezsin , bircok örnegini gördüm kapali alanda yapmaya calisan genelde 1-2 yil icinde bu isi birakiyorlar
Sadece yem maliyeti , kazandigi paradan kat kat fazla oluyor

Ben de öyle biliyordum ama belki eksik biliyorumdur diye bilenlere sormak istedim. Peki 30 dekar arazide koyun sürekli yayılsa kaç koyun yapılabilir o 30 dekarda

Abi ben koyun işini araştırmıstım. Bazı ırk koyunlar var dorper, charollais, ille de france gibi üstün et verimi olan koyunların üretimini yaparsan kurtaracağını zannediyorum. Dediğim ırklar yerli koyunlarımiz gibi ustün mera kabiliyeti üstun dayanıklılık olmaz ama verimleri iyidir. Zaten kapali alanda cok hastalık bulasmaz diger koyunlarla yakınlasmayacagi icin. Mera kabiliyetine zaten gerek yok. Dediğim ırklar yüksek verimli oldugu icin iceride bakmanın karşılığını çıkarır diye tahmin ediyorum

• Beğen
Tepkiler: Ahmettq
Abi ben koyun işini araştırmıstım. Bazı ırk koyunlar var dorper, charollais, ille de france gibi üstün et verimi olan koyunların üretimini yaparsan kurtaracağını zannediyorum. Dediğim ırklar yerli koyunlarımiz gibi ustün mera kabiliyeti üstun dayanıklılık olmaz ama verimleri iyidir. Zaten kapali alanda cok hastalık bulasmaz diger koyunlarla yakınlasmayacagi icin. Mera kabiliyetine zaten gerek yok. Dediğim ırklar yüksek verimli oldugu icin iceride bakmanın karşılığını çıkarır diye tahmin ediyorum

Haklısın charollais koyununda 8 haftalık kuzu 40kiloya ulaşır yaziyor dediğin gibi olabilir

https://youtu.be/-ZvNAFCC1jU bu videoyu izle uzun biraz ama sorularina bu videonun cevap vereceğini düşünuyorum. Izledikten sonra fikirlerini benimle paylaşırsan sevinirim
bu videoda dayı merinoslardan daha iyi verim aldım gibi birşeylermi sayıklıyor.
yenişehirlimi bu dayı ?
koyun mera hayvanıdır doğası gereği meraya çıkması gerekir evde beslenir olurmu olur günlük belli bir saat meradan besin olarak birşey almasa bile o meraya gidip gezinmesi işin doğrusu olur.

bu videoda dayı merinoslardan daha iyi verim aldım gibi birşeylermi sayıklıyor.
yenişehirlimi bu dayı ?
koyun mera hayvanıdır doğası gereği meraya çıkması gerekir evde beslenir olurmu olur günlük belli bir saat meradan besin olarak birşey almasa bile o meraya gidip gezinmesi işin doğrusu olur.
Abi merinoslardan daha iyi verim alindigini bende duymustum. Nerelidir bilmem. Konuyu acan abimiz icin uygun bir sistem olacagini dusunuyorum. Abi o degilde sen izlemezdin noldu da izledin😂😂

Vallamı abi anlatsana biraz
koyun hakkında anlatacak çok şey yok.
kapalı bakıma uygun bir hayvan değil.
dorper nerdeyse merinosla denk bir ırk diyebilirim ama kuzu ortalaması biraz düşük olabilir yapağı kalitesinde geri görünüyor zaten parada etmiyor yapağı.
meraklısına damızlık satmak için kapalı bakılabilir bu dayıların yaptığıda o zaten.
şaka bi yana videoyu nerde izledim e min değilim ama geçen hafta boyunca yıllık izin kullandım kahvede kaç tane video izledim sayısını bilmiyom domates toplama makinasından Tibet öküzüne o derece [emoji16]

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
https://youtu.be/-ZvNAFCC1jU bu videoyu izle uzun biraz ama sorularina bu videonun cevap vereceğini düşünuyorum. Izledikten sonra fikirlerini benimle paylaşırsan sevinirim

Videoyu anca izleyebildim adam güzel bir yer yapmış ama 30 dönüm arazide de yayılıyor koyunlar benim dediğim 3 5 dönümlük bir gezinme alanı olsa sadece yeter mi acaba ama ilhan_mkp abi de meraya gidip gezinmesi gerekir diyor bilemedim ben bu işi :)

Videoyu anca izleyebildim adam güzel bir yer yapmış ama 30 dönüm arazide de yayılıyor koyunlar benim dediğim 3 5 dönümlük bir gezinme alanı olsa sadece yeter mi acaba ama ilhan_mkp abi de meraya gidip gezinmesi gerekir diyor bilemedim ben bu işi :)
Usta bak şimdi koyundan kâr etmek istiyorsan mera şart. Ama illa kapalı alan yapacaksan charollais dorper illedefrance suffolk gibi üstün et verimli olması lazım ki kazanç elde edebilesin. Ama öyle iskoçyadaki gibi super mera şart degil yani yerli koyunlarimiz her merada yararlanabilir cunku koyun inek gibi degildir inek diliyle koparir otu koyun isirir o yuzden inek icin coskun meralar lazimdir koyun icin ufak meralar olur. Sizin meraya cikmama isteginiz nedir?

Abi valla dorper merinosla ayni midir bilmem de bu adamlar adaptasyonu saglamis merinos yerine illedefrance sarole dorper gibi maceralara atiliyorsa bence bunun bir amaci olmali o amac da yuksek verimden baska bir amac degildir ellaam:)