Şanzuman yağı hakkında

Merhaba, herhangi bir arıza durumu haricinde, şanzıman yağını değiştirmeyi pek gerekli bulmuyorum. Şanzıman yağ filitresini muntazaman değiştiriyorsanız ve gereken seviyeye tamamlıyorsanız bence yeterli. Özellikle yeni nesil otomatik ve yarı otomatik transmisyonlarda yağ marka modeli çok önemli zira tulumu çeken herkes kendini makina mühendisi sanıyor. Adamlara bir şey demeye de gelmiyor. Burunlarından kıl aldırmıyorlar. Başında durmasam, Adam eline almış kaynak makinası Electro Command şanzımanlı traktöre dalacak. Ne yapıyorsun sen deyincede, ne olacak ki ağbi diye trip atıyor. Ne olacak dedim; görmezsem buyurun cenaze namazına dedim.

Selamın aleyküm arkadaşlar bizim ls plus 80 kitapçıkta şanzuman yağı sae 80 yazıyo. Bi boru patlaması sonucu çok miktarda yağ eksildi yağcının yeni motorlara 422 giriyo demesi üzerine 1 teneke 422 transmisyon yağı alıp koyduk. 3 ay kadar sonra traktör çift çekerden çıkmamaya başladı yağ basınç oluşturamayıp traktörü çekerden çıkaramıyo. Şanzuman yağı çok ince neredeyse su kıvamına gelmiş ve yanık yağ gibi kapkara olmuş. Şimdi yağ neden bu hale gelmiş olabilir 422 yağ içindeki yağı bozmuş olabilirmi. Sae 80 piyasada çok bulunan bi yağ değil bu yağın özellikleri nedir ve muadili hangi yağdır. Hangi servise hangi yağcıya sorsam farklı cevaplar alıyorum. Biri 10- 30 koy diyo bi başkası 426 diyo ni başkası 422 diyo. Yardımcı olursanız sevinirim

Normal şartlarda newholland şanzuman yağı kaç saatte değişmesi lazım..
Balye bağlama, silaj yapma gibi ağır işler olursa 1000 saat , 3 yılda bir kez değişmesi gerekiyor.
Hafif işlerde 1500 saatte değişebilir, Mobil 10 W 30 transmisyon yağı biraz daha kalitelidir.
Selamın aleyküm arkadaşlar bizim ls plus 80 kitapçıkta şanzuman yağı sae 80 yazıyor. Bir boru patlaması sonucu çok miktarda yağ eksildi yağcının yeni motorlara 422 giriyor demesi üzerine 1 teneke 422 transmisyon yağı alıp koyduk. 3 ay kadar sonra traktör çift çekerden çıkmamaya başladı yağ basınç oluşturamayıp traktörü çekerden çıkaramıyor. Şanzuman yağı çok ince neredeyse su kıvamına gelmiş ve yanık yağ gibi kapkara olmuş. Şimdi yağ neden bu hale gelmiş olabilir 422 yağ içindeki yağı bozmuş olabilir mi. Sae 80 piyasada çok bulunan bi yağ değil bu yağın özellikleri nedir ve muadili hangi yağdır. Hangi servise hangi yağcıya sorsam farklı cevaplar alıyorum. Biri 10-30 koy diyor bi başkası 426 diyor bi başkası 422 diyor. Yardımcı olursanız sevinirim
Sae 80 piyasada az bulunan yağdır, viskozite (akışkanlık,kayganlık) , sıcaklık değerleri farkları olsa da 10 W 30 kullanışlı olacaktır.422 , 90 no yağa yakındır.
Hidrolik levyeli modellerde 1000 saatte, 3 yılda yağı değiştirmek faydalıdır.
Diferansiyel kilidinin devreden çıkmaması Switch 'lerde pas olabiliyor, elektrikçinin kontrol etmesi gerekiyor.
Çift çeker devreden çıkmıyorsa yürütücü pompanın elden geçirilmesi gerekiyor.Kolay gelsin.