AİLE ORTAKLİKLARI YORUMUNUZ

Aile ortakliklari hakkinda ne dusunuyorsunuz amca kardes vb ler arasinda nasıl bir iliski var birde birseyler alirken karar nasil oluyor

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7041X using TrakKulüp mobile app

Cok guzel bir konu olmus tesekkur ederim . Ben aile isletmesine sahipim , abim babam ve ben isleri yurutuyoruz , bi kere bizim hesap soyle isimiz beraber ancak gelirimiz ayri , kendi arazilerim var abimin arazileri var , babamin ve kardeslerimin arazileri var.

Biz abimle beraber babamin ve kardeslerimizin arazisini icarliyoruz , hersene onlarin icar paralarini yatiriyoruz , akabinde tum giderler abimle beraber ortak kasadan yapiliyor. Hasat edince tum yapilan giderler dustukten sorna kalan para ikiye bolunuyor abimle ben paylasiyorum . Boylece sen az aldin ben cok adim muhabbeti olmuyor .

Tarimdaki teknolojik gelismeleri ben takip ediyorum , pamuku ben abimle beraber ekiyorum , tum makine parkinin bakim onarim iyilestirme gelistirmesini ben yapiyorum . Ariza olunca misal abim beni ariyor soruyor .

Traktor isciligini ben ve abim beraber yapiyoruz (yer hazirlarken) . Tabiki yanimizda calisan adamlarla beraber yapiyoruz .

Ekilecek urune , vb beraber karar veriyoruz . İlaclama ve su sezonu geldigi zaman babamda bize yardin ediyor ucumuz beraber tarlalarimizi geziyoruz . Berbaer karar veriyoruz , daha da onemlisi birinin yaptigini digeri yikmiyor sadece tecrube dogrultusunda tavsiyeler veriyor . Aile isletmesi cok zor oldugu icin boyle kurallar koyduk ki ileride sorun problem olmasin diye .

Biz de hemen hemen boyle bir aileye sahibiz hem onun icin konuyu actim hem de sosyoloji okudum ya toplumumuzda halledilmesi gereken bir konu bak sizin sistemde guzelmis bizde daha cok köyden birseyler alirken veya sehirden buyuk birseyler alirken beraber ortak para koyuyoruz aliyoruz ama bazende herkes kendi biseyler alabiliyor cunku herkesin tarim harici farkli gelirleri var birde bizde sadece bugday tarimi var ya isler daha kolay oluyor

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7041X using TrakKulüp mobile app

Konu iyi bir aile işletmeciliği hakkında yararli olur.
Katki sağlamak isteyen arkadaşlar kendi aile isletmelerini küçük yada büyük veya yakınında beğendiği başarılı aile işletmesini anlatabilir
Ben 47 yaşındayım iki kardesiz kiz kardeşim var başka iş yapiyorlar
Biz babam ile birlikte kuru tatim ve hayvancilik isi yapiyoruz
Babam koyunculuğu sever ben sığır isini anlasmamız zor ama ayni isletmede ayni evde yıllardan beri birlikte devam .
Babam cok hırslı karizmatik bir insan ona sormadan bir is yapınca cok kızar 71yasinda ama hala is ile ilgili fikir yürütür
Sabah namazi dahil 5 vakti camide kilar 100 adet koyun var kendi yanliz bakar hobi gibi hic mecburiyeti olmadan
Ben kuru tarim ve buyuk bas hayvanciligi yaparim
Ekonomik yonden konu en zor su an , kuru tarim ve hayvancigi ben yonetiyorum koyunlari babam
Ama bana destek yapar koyunlar dan
Ekonomi yonetmi iyi paylasilirsa cok guzel gecim olur
Ekonomide ortaklık nerde bitiyor özel nerde başlıyor cok önemli
Benim erkek kardeşim yok olsun isterdim bizim işler artık şirket işi gibi ekip işi oldu
Yanliz olunca çok zor oglum var 18 yaşında birkaç yildir yardim ediyor vakit oldukça
Bolgemiz sanayi bolgesi işçi yok çoğu işi kendimiz yapiyoruz
Son olarak kardeşi ile yada babası ile çalışanlara tavsiyem sabırlı olun, hakkiniz zayi olmadıkça
Anlasirsaniz iyi kazanilir bereket olur

Konu cok guzel bir yere gidiyor herkes fikrini acikca soyluyor ben bazen de soyle dusunuyorum ekonomisi guclu olanlar yani zengin ailelerde pek bir sıkınti cikmiyor da biraz daha ekonomi zayiflayinca bazi sorunlar bas gosteriyor birde daha zengin sirketleri inceledim onlar da ortalama bir maas koyuyorlar herkese bireysel harcamalari oradan yapiyorlarmis aydinli bey peki yatirim yapacaginiz zaman kim karar veriyor bizim buralarda daha cok bu konuda sıkıntı yasiyorlar mesela bazilari ankaradan tarla yada arsa alanlar cok prim yapiyor zengin oluyorlar bazilari koyden tarla aldi ayni paralara sanki yerinde saymis gibi geldiler bu durumlarda karar da zorlaniliyor

Konu cok guzel bir yere gidiyor herkes fikrini acikca soyluyor ben bazen de soyle dusunuyorum ekonomisi guclu olanlar yani zengin ailelerde pek bir sıkınti cikmiyor da biraz daha ekonomi zayiflayinca bazi sorunlar bas gosteriyor birde daha zengin sirketleri inceledim onlar da ortalama bir maas koyuyorlar herkese bireysel harcamalari oradan yapiyorlarmis aydinli bey peki yatirim yapacaginiz zaman kim karar veriyor bizim buralarda daha cok bu konuda sıkıntı yasiyorlar mesela bazilari ankaradan tarla yada arsa alanlar cok prim yapiyor zengin oluyorlar bazilari koyden tarla aldi ayni paralara sanki yerinde saymis gibi geldiler bu durumlarda karar da zorlaniliyor

Bizim genelde yatirimlarimiz arazi uzerine oluyor , yani mumkun oldugunca tarla almak bizim icin onemli , bu karari beraber aliyoruz abi baba ben , ama babam bizi bu konuda cok cesaretlendiriyor , zaten yatirimin mantigi belli , tarla kucuk olmayacak , etrafinda baska tarlalarimiz olacak ki traktor bosa gitmesin , toprak yapisi cok onemli , rakami da piyasa kosullarinda olsa yeter , bu kriterleri saglayan bir tarla olunca alma fikrimiz oluyor .

Bu arada bende sunu gordum durumu cok iyi bir sirket sahibi aile vardi tandigim , abi kardes ve kuzenler var isyerinde , misal birisine araba aliniyor hemen digerine de aliniyordu , boyle yapa yapa isi inatlasmaya bindirdiler , sonra malesef donulemez bir zararin icine girdiler .

Bu konuda derdimiz sıkıntı olabilecek seyleri görmek , ve sorunlarini çözebilmek .
Hem uzun vadede hem kisa
Bu konuda kisisel kizginlik , hırs sinir yüzünden sirketler dahiliyor aileler, paramparça oluyor .
Bakalim buyuk şirketlere çoğunda birkac kardes.
Ilk once ekonomoik duzen paylaşım iyi saglanmali.
Cok guzel bir ekonomik sistem kurulmali , hrm kişi hem aile hem sirket icin bu yararli

Ekonomik paylasim duzgun yapilmali , is programi duzgun yapilmali , hatta mumkunse is bolumu olmali , yani sen ekim e kadar traktoru kullan , ekim den sonra ara isini ben yaparim gibi .
En onemlisi , aile ortakliklarinin en buyuk sorunu problemi , aile ortak hesabi yani deyim yerinde ise sirket hesabi , sahislarin cebindeki para gibi algilanmamalidir . Ve bizim burada cok yaplilan iki hata , gider ve gelir cetveli cok iyi tutulmali , yapilan ciroyu kazanilan paraymis gibi sayilmamalidir .

• Beğen
Tepkiler: Aspir
Ekonomik paylasim duzgun yapilmali , is programi duzgun yapilmali , hatta mumkunse is bolumu olmali , yani sen ekim e kadar traktoru kullan , ekim den sonra ara isini ben yaparim gibi .
En onemlisi , aile ortakliklarinin en buyuk sorunu problemi , aile ortak hesabi yani deyim yerinde ise sirket hesabi , sahislarin cebindeki para gibi algilanmamalidir . Ve bizim burada cok yaplilan iki hata , gider ve gelir cetveli cok iyi tutulmali , yapilan ciroyu kazanilan paraymis gibi sayilmamalidir .

Zaten yapilmasi gerekende bu siz bunu basarmissiniz , her zaman yapilan is ve verimlilik ön planda tutulmali
Ama malesef sizin gibi örnekler cok istisna ,cevremde gördügüm örneklerin cogunda görüs ayriliklarindan dolayi anlasamama gibi durumlar oluyor buna birde evdeki kadinlar karistimi ayrilik cok hizli oluyor.
Sonuc itibari ile ya kavga ile ayrilik oluyor biri hissesini , hakkini aliyor yada mahkemelik oluyorlar, insallah herkes daha bilincli davranir

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Zor ama birlik olunca inanın başarılmayacak bir is yok herkes. Gorevini yaparsa geçinilir diye dusunuyorum ama bu ısın bir dağılımı olmalı gelir gider iyi hesaplanmalı birde esler bu ortaklık isinden uzak tutulmalı bence baba oğul abi kardes daha iyi anlaşır diye dusunuyorum

• Beğen
Tepkiler: ismail_17