Tavuk Çiftliği Sorularım

selamün aleyküm .ankaradan herkeze merhabalar.ben işinde gucunde çalışan belli bir birikim yaptım ve şehirdende bıktım.hem yeşillik içinde yaşamak hemde ticaretımı yapmak istiyorum.bu anlamdada bu aralar tavukçuluk yapayımmı dıye düşünüyorum.

sorularım​
soru 1=5000 tavuk almayı düşünüyorum hazır paket sunmuşlar. anahtar teslim çadır vs hepsi içinde veriyorlar sizce 5000 tavuk bana ay sonu tahmini ne kadar bırakır.

soru 2=5000 tavuk için kaç eleman tutmam lazım ben iş'den anlamadığım için bu iş'de uzman kişiler tutacam bende yavaş yavaş işi öğrenecem onlardan .

soru 3=gezinim alanı için tavuk başına 5-m2 düşündüm buna göre 5000 *5=25.000 ediyor yani yanlışım yok ise 25 dönüm .birde bunun içinde bızım kuracağımız prefabrık ev vs olucak toplam 60 dönümlük yer yeterlimi size yanlışım varmı .

soru 4=bu soru can alıcı arkadaşlar .şimdi ben düşündüm yem olayını haletmek zor.iki çözüm aklıma geliyor ya toplam 120 dönumluk yer alıcam 60 donum bize .diğer 60 donumde yem ekicem .
veya 60 donum iş'de konyada hayvancılık yapıcam başka biyerde ise bi tarla kiralıcam 2 de köylüyle anlaşıcam bana tavuk yemini ekicekler bende paralarını vericem bilmiyorum saçmalıyormuyum ?

soru 5=internette görüyorum genelde yanlarına çalıştırmak için aile arıyorlar niçin aile arıyorlar yani ailede bütün bireyleri tek maaşla çalıştırmak içinmi .yani ben bir aile alsam aylık 3000 tl maaşla hem kadın hem adam ikisidemi çalışıcaklar okonuyu anlıyamadım ?

soru 6=arkadaşlar araba çok lazım olucakmı yoksa eleman alırken arabalı bir elemanmı almalıyım ?

soru 5=yumurta toptancıları nasıl alıyorlar yumurtaları bizmi götürüyoruz.yoksa onlarmı araba ile geliyorlar ve ben yumurta toptancısını arasam tavırları ne olur arkadaşlar yani altınmı satıyorum çakılmı onu bilmiyorum .yani hemen atlarlarmı yoksa yumurtalarımı pazarlamak için çok uraşmam'mı gerekiyor . ve toptancılar doğal yumurtanın tanesını sızce kaça alırlar ?

not=arkadaşlar lütfen yardımcı olabilicek kişiler yazsınlar.yani şehirden bıktım kafaya koydum sessız ıssız biyere gıdıcem omrumu orda geçiricem.ve şunu belirtmek isterim ben bilmediğim için burada bilenlere soruyorum bu işi yapmış olanlara soruyorum .yani bilsem inanın burda olmam.

Ayni planlari bende yaptim adet olarak sizinki kadar degil ama 1000 tavuk icin 4000-4500 m² alan yeterli bu yuzden 25 dönüm yer sizin icin yeterli olucaktir bu hayvanların normal olarak gezinip,eşelemesi icin gerekli.
2: 60 donum -100 donum ne bulursaniz artk bence alabileceginiz en buyuk araziyi alin düzeninizden artan kisimlarida bölge bolge yapin bunlara ot,yonca vb seyler ekin ki vakti gelince tavuklarinizi o bolmelere salarsiniz yem maliyetini dusurmek icin tarla kiralayip urun almak olmazsa olmaz zaten yem odakli yaptiginizda yumurtanin normal fabrika yumurtasndan farki kalmaz
3: satis konusunda sizin cabalamaniz gerekli diger turlu ayaginiza beklerseniz elinizde kalanda olur dusuk fiyata gidende 0.50 krs tutturursaniz istediginiz kadar takla atabilirsinz sevincten .d
4: araba,pick-up şart bunun yazi var kışı var siz hergn tesise gidip geliceksinz sonucta ayrica yumurtalari sizinda gotureceginiz alicilar illaki olucaktir bu yuzden panelvan arac bile lazim olabilir

1- 5000 rakamı ilk başlangıç için fazla. Önce daha azı ile kendini test et. Çadır sağlıklı olmuyor. Yazın aşırı sıcak oluyor. Hele 5 bin tavuk olan bir çadır çok sıcak oluyor. Sen hiç bir çadırda 1 saat durdun mu? O yüzden yalıtımlı tuğladan 4 duvar daha iyi.
2- işten çok iyi anlayan adam gelip senin yanında çalışmaz. O kadar çok biliyorsa kendi bir çiftlik kurar. Ancak anladığını söyleyen ama zamanla göreceksin onunda çok birşey bilmediğini. Ama ilk başta öğrenmen için sen git bir tavuk çiftliğinde çalış sen öğren. Başkasına muhtaç olmamak çok önemli.
3- Gezinti alanı 5m2/tavuk uygun. Yem olayına gelince yemi hazır yumurta yemi alacaksın. Maliyeti düşürmek ve daha iyi verim olmak için ekilebilir arazine mutlaka yonca otu ekeceksin. Yonca tavuklar için önemli. Protein vereceksin ki yumurta alabilesin.
4- Hemen o kadar çok yer satın alma bence. Paran cebinde dursun. Bir anda sermayeni bitirme. Gerekirse yoncayı dışarıdan kamyon bazında al. Tarım işi ayrı bir iş. Birde onun için ekipman almak zorunda kalma. Tek bir işe odaklan.
5- Ailede olsa şahside olsa bu zamanda işçi çalıştırmak sıkıntı. Ben olsam aile almazdım. Yemek içmek işine de karışmazdım. Başıma geldi. Aldığım ailenin karnını doyurmadım. Ne peynir dayandı ne et dayandı. Yedilerde yediler. Sen maaş ver gerisine karışma. Kafan Rahat olsun. Birde tavuk sayısını senin tek bakabileceğin kadar yaparsan çok daha fazla kazanırsın.
6- Araba sana şart. Pick-up tarzı yada doblo tarzı.
7-(5)- yumurta satacağın yerleri sen bulacaksın tek tek gez. Evlere vermeye bak. Aracı sokma. Kar sana kalsın. araban ile her hafta gez.

Kanun ve yönetmelikleri iyice inceleyin. Çadıra ruhsat vermiyorlardı en son, gezinme alanının üstüne file istiyorlar. Gibi gibi birsürü şart var. Ruhsatsız yaparsanız bir gün ansızın kapınıza kilit vurur ilçe tarım iyi inceleyin, fizibilitenizi yapın. Allah yardımcınız olsun.

• Beğen
Tepkiler: oguzhan_deu
arkadaşlar düşündüm taşındım.bu işden kazanç sağlıya bilmenin iki yolu var .

1-bu işi yurt dışında yapıcaksın tası tarağı toplayıp gidiceksın.
2-kendine bir firma kurucaksın. ıkı tane plasiyer tutucaksın.sen hayvancılıkla uraşırken onlarda satımı dağıtımı ile uraşıcak ilk başta cebınden biraz yersın ama sonra karar geçersin bence . çünkü bu dedıklerınıze göre biz çalışıyoruz sımsar yiyyor.anladığım kadarı ile benden yumurtanın tanesini simsarlar 0.01 veya 0.1 gibi komik sadakalarla alıyor.

Bu işten güzel paralar kazanılır ancak. Fizibiliteyi çok iyi yapman gerek sana tavsiyem kulesini 5000 lik yap ama önce 1000 tavuk al ve kendini sına, Ayrıca paket şeklinde tavuk+kümes satanlardan uzak dur, bu işin çok dolandırıcısı var, Sana söyle kendi kendime tavsiyelerimi sıralıyım

1-iyi cins yarka ve ırk seçimi çiftliğin geleceği için çok çok önemli

2-kümes kesinlikle beton, ahşap, betopan veya türevleri olmalı zemin beton olacak, konumu dizaynı, yemlik ,Folluk konumu, kullanılan mataryel önemli detaylar

3- yem konusu çok uzmanlık ve tecrübe isteyen bir iş,1000 tavuk için hazır almak ama 5000 tavuk için kendi rasyonunu hazırlamak daha karlı olur, ancak hammadde yi ekerek değil, üreticiden almanda daha iyi, Sana düşen gezinme alanlarına mera otu,yonca,korunga ekmek ve parsellemek, Ayrıca gezinme alanlarından kum eksik olmamalı
Yem okadar önemliki yumurta lezzet ve kokusunu etkilediği için çok titiz ve dikkatli olunmalı aksi halde yumurtanı satamazsın, mesala mezbağ atıkları yemde kesinlikle olmamalı, Daha uzayıp gider bu konu.

4 - hastalıklara karşı önlemler ve bilgi tecrübe ile olur Burda az sayıda başlamak ondan daha avantajlı

5- pazar konusu şöyle söyleyeyim sana

1 doğal yumurta maliyeti yaklaşık 24 krş

50 kg yem ortalama 75 lira bir tavuk 120 gr yem tüketir,
Diğer girdikleri saymıyorum sen ekle

Ona göre hesabını yap, fiyatını belirle toptancı Max 0,50 krş alır teslimat sana ait olur,

Daha sana sayfalarca yazabilirim bu iş öyle göründüğü gibi basit değil ama özverili çalışıp yaparsan gayet güzel olur, birde internette her yazana çizene inanma
Saygılar.

ibrahim hocam

Bu işten güzel paralar kazanılır ancak. Fizibiliteyi çok iyi yapman gerek sana tavsiyem kulesini 5000 lik yap ama önce 1000 tavuk al ve kendini sına, Ayrıca paket şeklinde tavuk+kümes satanlardan uzak dur, bu işin çok dolandırıcısı var, Sana söyle kendi kendime tavsiyelerimi sıralıyım

1-iyi cins yarka ve ırk seçimi çiftliğin geleceği için çok çok önemli

2-kümes kesinlikle beton, ahşap, betopan veya türevleri olmalı zemin beton olacak, konumu dizaynı, yemlik ,Folluk konumu, kullanılan mataryel önemli detaylar

3- yem konusu çok uzmanlık ve tecrübe isteyen bir iş,1000 tavuk için hazır almak ama 5000 tavuk için kendi rasyonunu hazırlamak daha karlı olur, ancak hammadde yi ekerek değil, üreticiden almanda daha iyi, Sana düşen gezinme alanlarına mera otu,yonca,korunga ekmek ve parsellemek, Ayrıca gezinme alanlarından kum eksik olmamalı
Yem okadar önemliki yumurta lezzet ve kokusunu etkilediği için çok titiz ve dikkatli olunmalı aksi halde yumurtanı satamazsın, mesala mezbağ atıkları yemde kesinlikle olmamalı, Daha uzayıp gider bu konu.

4 - hastalıklara karşı önlemler ve bilgi tecrübe ile olur Burda az sayıda başlamak ondan daha avantajlı

5- pazar konusu şöyle söyleyeyim sana

1 doğal yumurta maliyeti yaklaşık 24 krş

50 kg yem ortalama 75 lira bir tavuk 120 gr yem tüketir,
Diğer girdikleri saymıyorum sen ekle

Ona göre hesabını yap, fiyatını belirle toptancı Max 0,50 krş alır teslimat sana ait olur,

Daha sana sayfalarca yazabilirim bu iş öyle göründüğü gibi basit değil ama özverili çalışıp yaparsan gayet güzel olur, birde internette her yazana çizene inanma
Saygılar.

şimdi hocam yazdıklarınızı okudum şimdi gerçekci bir plan yapalım.
şimdi ben bir tane arsa buldum yıllık kiralık 30 dönüm . bu tarlayay yem ektiricem . yapılıcak iş şu konyayay gidicem ıkı tane köylü bulucam bu tarlada işte tavuk yemınden ektiricem . yem hazır olunca tırlarar yükleyip bana gondericekler.https://www.hurriyetemlak.com/arsa-kiralik/konya-karatay-sakyatan-emlakcidan-tarla/detay/28239207

2- bu arsada ise tavuk çiftlimi kurucam yıllık 12.000 tl https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-arsa-kiralik-hayvancoliga-musait-kiralik-arazi-51-donum-yayla-koy-civari-492694361/detay

3-prefabrık çadır fıyatları nekadar tam bılgım olmadığı için hazır anahtar teslim yapılarla hareket edicem doğru hesaplama için . çadır sıstemı ıyı olmaz dediğin için prefabrık sistemden alalım dedim .https://tavukmarketi.com/5000-adetlik-anahtar-teslim-prefabrik-%C3%A7iftlik.html
toplam tavuklar dahil herşey dahil 385 tl .

4- yanımıza bi aile alıcağımı düşündüm bu yüzden aylık 3000 tl maaş +1000 tl yeme içme için +1000 tl de sigortası için toplam =5000 tl aylık net .

5- ailenin kalması için prefabrık bir ev yaptırıcaz şunu beyendim .https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-kisa-surede-ev-sahibi-olmanin-adresi-samet-prefabrik-349128380/detay toplam =30.000 tl

6-bir tanede ben kendım için bir ev prefabrık .idareten bu iyi https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-3-7-plus3-5-36m2-konteyner-wc-plusdusakabin-plusmutfak-yapili-ibk-konteyner-422228815/detay fiyatı =17.000 tl

7-işlerimi yoluna koyana kadar adareten iki adet araba alıcam . bu araba ihtiyaç halinde yumurta dağıtımı gibi durum için alıcam .https://www.arabam.com/ilan/galeriden-satilik-ford-transit-350-e/otomobil-ford-transit-350m-e-d-c-pickup/7920146

buda ikinci araba bunuda ben kullanıcam buda extra ihtiyaç olursa kullanıcağım araba olucak https://www.arabam.com/ilan/galeriden-satilik-mitsubishi-l-200-4x4/buyuksoylu-oto-eregli-den-1995-mitsubishi-l200/7907289

iki araba =22+17=40 tl

8-bir tanede yemleri koymak için bir prefabrık lazım ama nekadar buyuk bılemediğim için onu extra olarak düşünüyorum.

evet şimdi çıkardığım plan bu tabı bu plan şuanda kagıt üzerinde olan bir plan .şimdi eksik nevar bilmiyorum herşeyi yazdım. gelelim aylık kazancıma aylık kazancımı hesaplarken toptancıya en ufak limitten hesaplıyalım.

yumurtanın tanesını =0.1 den satsak

toplam 5000 tavukdan 2500 yumurta aldımzı farz etsek .

0.1 *2500=250 yani gunluk 250 tl para kazanırız.

aylık =250 *30 7.500 tl eder bu hesapla sağlam bir karınca duası okumam lazım galiba :)))

peki durum buyken şöyşe bir duzenlemeye gidilmezmi

istanbulda bir depo tutulur aylık kira olarak 3000 tl ödedimizi, düşünelim iki adet arabalı plasiyer tutalım arbası ile gelicek yada biz direk gondericez yumurtları oda market bakkal gezicek urunumuzu satıcak .

depo kirasını fılan düşünmiyelım . 2 adet plasiyer düşünüyoruz arabalı oldu için ucuza gelmezler bir eleman 3000 tl alsa +sigortası 1000 tl + yemek 1000 tl toplam bir eleman bize 5000 tl ye maal olur 2 elemanımız oldu için toplam aylık 10000 tl net öderiz . bize yıllık işci gideri 10000*12=120.000 tl olur .
yumurtlalarımız tanesini 0.5 kuruşdan pazarlıyacagız

hesabı duzenliyoruz =0.5 *2.500 =1250 tl gunluk .

1250 *30= aylık net karımız 37.500.bundam aylık tüm giderlerımızı çıkarırız. işci giderleri yem paramız elektrık su depo kirası tabi bu şekılde çalışmayay başladıysak çiftliği biraz yavaş yavaş tavuk sayımızı arttırma yoluna gidebiliriz.

bir sene sonra tavuk sayımızı 15.000 çıkardımızda 8000 yumurta alırsak eğer .

8000*.,5= gunluk 4000 tl

aylık =4000*30=120.000 tl .

sonuç :
1- demekki bırıncısı ürünümüzün toptancılını yapmak durumundayız .
2- 5000 tavukla değil en az 15.000 tavukla işe başlamalıyız ki giderler çıktığında elimize bi 3000 tl kalsın aylık.
3-yavaş yavaş sürekli heryıl 5000 -5000 yada 10.000-10.000 tavuk sayımızı ve arsamızı genişletmeliyiz ancak bu üç kurala uyarsak iti kötü elimize bişiler kalır.

Üstadım kusura bakmayın ama, ısrarla paramı nasıl daha fazla yatırırım gibi bir tavrınız var, Sizi anlıyorum belki iyi niyetinizle birşeyler yapmak istiyorsunuz, Yani çok para harcayıp, Çok fazla makine, ekipman ve insan çalıştırmakla bu iş olmaz, yatırmınızı doğru, akılcı ve ufak ufak yapmalısınızki verimli olsun.

Sistemli bir barınakta okadar insan gücüne ihtiyaç olmaz.

Mısır,buğday,soya,atm,ptk darı Vs Vs bunları 60 veya 100 dönüme ektirip 5000 tavuk için yeterli hammmedde alamazsınız Ayrıca kârlı da olmaz, mesala 5000 tavukta ara bi rakamdır yani 2000-3000 başlayıp pazar durumuna göre 8-10000 lere çıkmak daha karlı ve maliyet olarak daha avantajlı olur, bunların farklı farklı ele alıp değerlendirilmesi gerekir,

Eğerki ciddi niyetiniz varsa uzman kişilerden danışmanlık alarak ve en az 5-6 ay dolaşıp sektörünün nabzını tutarak beni karar vermeniz nacizane tavsiyemdir size. Yardımcı olmak isterim ancak böyle yazma çizme ile birlikte çok sağlıklı olmaz

• Beğen
Tepkiler: Stronger