Buyuk Baş Besicilik Bir Hayvan Günlük Yem Oranı

seni çok iyi anladım kandemir diyortsunki al sat yapma önce belli hayvan al onlar senin üretım fabrıkan olsun sonra onlardan doğan yavruları sat diyorsun yaniş besi olarak şimdi ben safkan limuzin alabilir yani maddi sorunum yok.geçen bir firma var fransadan 1000 euroya getiriyolar.tanesi 1000 euro.şuanda onlardan net 300 adet alabilicek maddi imkanım var ama tabi dediğim gibi şimdi doğrudan pat diye işe girmekte istemiyorum yani olan parayı ölümüne harcamak istemiyorum bıraz onumu gormek istiyorumyada içimden bi ses diyorki al 20 tane limuzin ufaktanda bi çiftlik kur yani ahır filan adamada yardım ederim 3-4 sene beklerim şimdi 10 dişi 10 tanede erkek 4 senen sonra 40 tane yavru vermiş olurlar sonra yavaş yavaş ticarete girerım ozamana kadarda işi az çok anlamış olurum veya bakanlıkların ufaktan kursuna katılırım bitanede eleman ile işe girebilirim yani iki seçenek kafamda oluştu .
ya hayvanları toptan alıp direk işe girişicem 4-5 tanede aile tutarım bitane adamda işinde uzman alırım o 4 aileyi kontrol edicek yani bir nevi kahya başı gibi .
ikinci semenek hayvanları almak için para odemek yerine çiftyliği kur az hayvan al sürü yap bekle sürü olunca ticarete gir .

birde şu hususu sormak isterim romanov küçük baş koyun hakkında ne dersınız .

yılda ıkı kerer hamıle kalıyor bır hamıle kaldığında ya 2 ya 4 yada 6 yavru veriyor . bu hesapla : şimdi bir tane saf romanov koyun 250 euroya satılıyor en az 300 adet getiriyorlar rusyad veya ukraynadan şimdi 300 adet alsam 300.000 tl fıyat tutuyor.

çiftliği kurdum diyelim toplam elimizde 150 dişi 150 erkek olur .

çiftliği kurarım iki senen beklerim cebımden yerim 2 sene sonra sürü sayım 150 dişi olduğu için 150 dişi her hamile kaldığında 2 yavru verse

ilk yıl =150 *4 =600 yavru eder ana sürü hariç yani yavruları doğuran ana hariç
ikinci yıl ise bu sayı 1200 olur kaldıki ilk yıl doğan yavruları saymadım bıle çünkü doğar doğmaz 4 aylık iken çiftleşeş biliyolar .. yani sozun sonu =1200+300 toplam 1500 hayvan eder. yanlışım yoktur umarım bu bana daha mantıklı geldi fikirlerınızı duymaktan şeref duyarım .

trakkulup.net
1000 euroya limuzin düve fiyatını nerden aldınız acaba 1 yıldır araştırıyorum daha öyle bir fiyat alamadım ben eğer bulduğunuz yer güvenilirse bende ordan alayım

Abi ben bunun kıyaslamasını çok yaptım şüphesiz sutcu simental daha kârlı da adam daha tecrübesiz. Kesif yem cok verdi ayağa vurdu hergün sağımlar mastit hastaliklari hipokalsemi gibi gibi bircok mesai harcamak yerine limuzine bakmis oluyor. 10 sagmala harcayacagi mesai ile 30 40 gebe limuzine bakilir gibi. Kârlılık ordan geliyor. Dusunurken 1 simental mi 1 limuzinmi daha karlı yerine 1 simentale bakma mesaisi ile kac limuzine bakilir diye hesaplamak lazim. Besisini kendin yapinca isin mantigi ortaya cikiyor: esk dan avrupa danası iste kilosu 4.2 euro. Bide gec geldi sakatlandi öldü gibi birsuru sey var. 300 kilo X 4.2= 1260 euro. En son euro kuru 4.57 den 5758 tl. Birsürü resmi iş bekleme vs den sonra 5758 e almak yerine 3500 e çiçek gibi kendim üretirim daha iyi. Meraya çıkması ekstradan maliyet indiricidir. Hesap ortada. Tabi burda yetistiricinin bilincli olup o buzagiyi öldürmemesi lazim. Bence 20 ve asagisi hayvani olan bi insan 1 buzagi bile kaybetme lüksü yoktur.
Ben sahsen besiciyim. Ithal dana getiriyorum ama guney amerika mali. Avrupa bu euro kuru ile cok pahali. Her zamanda kaliteli mal gelmiyor. Anac kadro isini cok sorusturdum, arastirdim ama farkli kaynaklardan tek bir cevap geldi. Donemsel olarak karli olsada mera destegi olmadan surdurulebilir degil dediler. Acilan nice ciftlikler bu sebepten dolayi kapandi. Merasiz en az 3500 tl ye buzagi elde edicegimize zaten o paraya yeni dogmus kaliteli erkek simental buzagi toplayabiliriz.

Ben sahsen besiciyim. Ithal dana getiriyorum ama guney amerika mali. Avrupa bu euro kuru ile cok pahali. Her zamanda kaliteli mal gelmiyor. Anac kadro isini cok sorusturdum, arastirdim ama farkli kaynaklardan tek bir cevap geldi. Donemsel olarak karli olsada mera destegi olmadan surdurulebilir degil dediler. Acilan nice ciftlikler bu sebepten dolayi kapandi. En az 3500 tl ye buzagi elde edicegimize zaten o paraya yeni dogmus kaliteli erkek simental buzagi toplayabiliriz.
Abi guney amerika malı kısa dönem besisi icin uygun yanilmiyorsam yani onda kısa kısa donemlerde birsuru hayvan ihtiyacı var ama avrupa malları 1 hayvanla uzuun dönem besiler yapiliyor bunun kârı burda çikıyor. Bi tanidik ahirda bakmak uzere damizlik angus aldi beceremedi. Ama limuzin alsa sonuc ayni olmaz. Abi senin guney amerika mallarini kac ay besliyorsun ve kac aylikken kac kg karkas aliyosun?

Abi guney amerika malı kısa dönem besisi icin uygun yanilmiyorsam yani onda kısa kısa donemlerde birsuru hayvan ihtiyacı var ama avrupa malları 1 hayvanla uzuun dönem besiler yapiliyor bunun kârı burda çikıyor. Bi tanidik ahirda bakmak uzere damizlik angus aldi beceremedi. Ama limuzin alsa sonuc ayni olmaz. Abi senin guney amerika mallarini kac ay besliyorsun ve kac aylikken kac kg karkas aliyosun?
Ama anguslar ortalama 250 kg gibi beliyor 5-6 ayda cikiyor yani sermayeyi senede 2 kere cevirebiliyorsun. Ortalama 280 kg karkas oluyor.

sevgılı nurullah bende nette denk geldim .bende almadım hani mal nasıldır nedir ne değildir bilemiyorum bi bak .

http://evcilhayvanlar.com.tr/ilan/fransadan1sinifithalbesidanasilimuzinsarole-669761#.WhY4tEpl82w
Baktığınız ilan erkek hayvan ithalatı kapanmadan 2015 tarihli besi danası fiyatları şuan sadece etbalık getiriyor. Canlı kg3.7 3.9 dolar fiyatı aralığında.Dişi boş düveler ise 1300 euro fiyatlara bulunuyor zaten. Siz 1000 euro diyince şaşırmıştım. İyi günler