Patates

yusuf toprakla ve tavla alakalı bırsey kabuk baglamasıda onemlı tabıkı
catlak olayı genelde agriada cok olur ozellıkle tohum eskıyse hıc affı yok
sarı patates derken agria akla gelır ama gorsellıkle anlamak ıcın az işden anlamak lazım
mesela agata limon gıbı sarı olur yanı her sarı kızartmalık degıldır
russet yapı olarak bariz belli eder uzun ve yassı bır cesıt yetıstırmesıde emek ıster
kızartma yaptıgınızda kızarıyorsa kızartmalık degıldır bır ıp ucu olsun

yusuf toprakla ve tavla alakalı bırsey kabuk baglamasıda onemlı tabıkı
catlak olayı genelde agriada cok olur ozellıkle tohum eskıyse hıc affı yok
sarı patates derken agria akla gelır ama gorsellıkle anlamak ıcın az işden anlamak lazım
mesela agata limon gıbı sarı olur yanı her sarı kızartmalık degıldır
russet yapı olarak bariz belli eder uzun ve yassı bır cesıt yetıstırmesıde emek ıster
kızartma yaptıgınızda kızarıyorsa kızartmalık degıldır bır ıp ucu olsun
salih paşam burada bellemişiz banba öyle gidiyor kimbilir ne çeşitler var burada daha iyi olur ama denemedik..
banba,agria,grone birkaç çeşit.
ve birbirimizden nasıl gördüysek aynen devam..
anlayacağın 20 yıl geriden geliyoruz.

iyi banba iridir de depoya dayanırsa on numara para kazanırsın kışın depoda bence 1.5 yada 2 bile olabilr hatta sizin o tarafta daha fazla belkide ek yine sen zannetmiyorum ki patates artık para etmesin nevsehirde niğde de ekmeyen o kadar çok ki eskiye göre anlatamam 70 kuruş bile pateye iyi değilmi suya çok fazla masraf yapmazsan çünkü iyi verim alıyorlar genellikle sen kaç dönüm ekiyon ortalama
suya para ödemiyoruz..(salma sulama)
dediğin gibi zarar ettirmez öyle kolay kolay..
zahmetli iş ama yinede vazgeçmiyoruz.
fazla ekmeyiz buralarda en çok ekim. 100 dekara kadar ekilir.

yusuf onemlı olan para kazanmak 1 lıraya patates satsak donmedık koşe kalmaz gardasım kı daha gecen yıldan
648 bın alacagım kaldı alamadım
elektra ekmezmı oldun artık
pate nazık ve zahmetlı iş işden anlamak lazım daha once konusmustuk
devamlınemlı tutacaksın suyu cok verdınmı patlar yandan surer hormonlu gıbı olur
az verdınmı kabuk baglarkı tonajı vurur sen salmayla nasıl alıyorsun bır de hele

yusuf onemlı olan para kazanmak 1 lıraya patates satsak donmedık koşe kalmaz gardasım kı daha gecen yıldan
648 bın alacagım kaldı alamadım
elektra ekmezmı oldun artık
pate nazık ve zahmetlı iş işden anlamak lazım daha once konusmustuk
devamlınemlı tutacaksın suyu cok verdınmı patlar yandan surer hormonlu gıbı olur
az verdınmı kabuk baglarkı tonajı vurur sen salmayla nasıl alıyorsun bır de hele
Salih paşam ..
bizim buralarda salma sulama dışında sulama sistemi yok sayılır..
haa salma sulama ile verim alınmazmı alınır..
alıyoruz..
iyi ham yer olsun bakımı ve tohumu iyi olsun.dekara 5 ton'a kadar verim alınır.ki bu rakamı yakaladığımız çok oluyor.bu sene 3 ton(dekara) civarı verim oldu..
kurak ve verimsiz bir yıl geçirdik..

yusuf gardaşım artan malıyetler amortısman ve cok cok artan arazı kıra bedellerıyle 3 ton malıyetımızı kurtarırmı bılmıyorum ama kazanıyorsan ALLAH bereket versın
ıcanadoluda oyle suyu nerden bulalım helekı her bır saatıne 27 lıra oderken odeme kartlı sıstem once para sonra su dddd