Pancar Makinesi sorunsalı

Saygılı forumdaşlarım. Silajlık mısırı yıllardır satmakta zorluk çekmekteyiz. Her yıl bir önce ki yılı aratır oldu. Bu durumda alternatif ürünler araştırmaktayım. Şeker pancarı hakkında sadece ekim dikim yapılan işçilik hakkında bilgi sahibiyim ( kota hakkında hiç bir bilgim yok) eğer kota kalkarsa ekmeyi düşünüyoruz. Şimdi sorunum şu pancarı ektik diktik hasat edicez ama neyle ; makine araştırması yaptım “ harmak” ve “ torunoğlu” makine . Makineyi alıp hem kendi işimi hem piyasaya iş yapmayı düşünüyorum. Bu makineleri kullanan veya makineler hakkında bilgi sahibi olan varmı?

pancarda sırasıyla
havalı mıber
aracapa makınası
sokum makınası lazım makınaların hepsı ıyı sımdı ama pahalı makınalarda aynı zamanda
barış yamamıssın soldan bıcaklı genel olarak sıstemlerı aynı dunmak ve barıs bır adım ondeler yenı bant sıstemı ılerleyen yıllarda daaha verımlı olacak bence

pancarda sırasıyla
havalı mıber
aracapa makınası
sokum makınası lazım makınaların hepsı ıyı sımdı ama pahalı makınalarda aynı zamanda
barış yamamıssın soldan bıcaklı genel olarak sıstemlerı aynı dunmak ve barıs bır adım ondeler yenı bant sıstemı ılerleyen yıllarda daaha verımlı olacak bence

Barış ve dünmak hakkında bilgi sahibi olacak kadar video vb araştırma şansım olmadı kullanıcısı biraz daha az sanırım sağdan bıçaklı olması benim tercihim torunoğlu şaftsız o bi tık daha yakın duruyo şuan henüz araştırma aşamasındayım yeni makinelerde tercih sırama girebilir.

Barış ve dünmak hakkında bilgi sahibi olacak kadar video vb araştırma şansım olmadı kullanıcısı biraz daha az sanırım sağdan bıçaklı olması benim tercihim torunoğlu şaftsız o bi tık daha yakın duruyo şuan henüz araştırma aşamasındayım yeni makinelerde tercih sırama girebilir.
saft meselesı kalkalı cok oldu artık hepsı hıdromotorla calısıyor makınalar barış malzemeden az zayıf am sokumu super torunoglu harmak kopyası artısı sokum bıcagı buyuk kolay tıkanmaz
barısın bızım boksor dıye tabır ettıgımız bır sıstemı var pancar sokum ayagından cıkar cıkmaz onunla muatap bayagı cırpıyor temız sokum artı camurda avantaj dunmak kullanmadım eskıden dündar markası varken dolaplısını almıstım
harmakla 30 dk sokup yaptıgını ıdda edenler var ama bılemem

Dünmak kullanıcısı olarak tavsiye ederim sıkıntı yaşamazsin

Pancar için en önemli maliyet sulama ve işçilik. Su problemi yoksa tarka düz bir yerde ise ekmeden önce lazerli tesviye yapip salma sulama yapabulirsin.

Capalama ve sokum makinesi olursa ciddi derecede maliyet düşer.

Biz bu yıl el ile sokturduk. Dönümünü 300 tl ye soktuler. Makine olsa dönümüne maliyeti 25 tl yi geçmez. Capalama makinesi yoktu. 2 kez çapa yaptirdik, 1 dönüm icin toplam 300 tl capa parasi verdik.

Ozetle hem zamandan kazanmak hem de maliyeti düşürmek için makinelesme şart.

Pancar için en önemli maliyet sulama ve işçilik. Su problemi yoksa tarka düz bir yerde ise ekmeden önce lazerli tesviye yapip salma sulama yapabulirsin.

Capalama ve sokum makinesi olursa ciddi derecede maliyet düşer.

Biz bu yıl el ile sokturduk. Dönümünü 300 tl ye soktuler. Makine olsa dönümüne maliyeti 25 tl yi geçmez. Capalama makinesi yoktu. 2 kez çapa yaptirdik, 1 dönüm icin toplam 300 tl capa parasi verdik.

Ozetle hem zamandan kazanmak hem de maliyeti düşürmek için makinelesme şart.
Capasız yönteme geçmeyi düşünüyorum . Söylediğiniz gibi tekleme ve işçi çapası ciddi maliyet ve sabır gerektiriyor. Taban ve üst ilaçlaması ile çapacı sokmadan güzel verim alanlar var.