BELÇİKA MAVİSİ

Çok rahat doğumu olur hızlı gelişir çok ii et verimi olur
Avrupa et ihtiyacı nasıl karşılıyor işte böle holstainlere etçi ırk spermaları kullanıp besi yapıyor ardından kesime yolluyor
Abi senin montofonların var galiba onun erkeklerinin besi performansları nasıl? Bizde cok arastiriyoruz ama herkes ya simentalci ya holsteinci. Montofon hakkında hicbirsey bulamiyorum. Düvesi simental kadar para ediyormu erkeklerin besi performansı nasıl? Simdiden tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: Ahmettq
Abi senin montofonların var galiba onun erkeklerinin besi performansları nasıl? Bizde cok arastiriyoruz ama herkes ya simentalci ya holsteinci. Montofon hakkında hicbirsey bulamiyorum. Düvesi simental kadar para ediyormu erkeklerin besi performansı nasıl? Simdiden tesekkurler

Beside de çok ii süttede piyasası var tabiki holsatainden daha ii simentalden aynı bazen biraz düşük fiyat olarak ama yetiştiriciği sorunsuz

Beside de çok ii süttede piyasası var tabiki holsatainden daha ii simentalden aynı bazen biraz düşük fiyat olarak ama yetiştiriciği sorunsuz
Abi valla ben senle uzun zamandır konusmak istiyordum da uzun zamandir foruma girmedin galiba. Abi montofonda süt verimi senelik kac kilogramdır simentalde senelik kac kilogramdır? Bu ikisini sut verim kilolarini karsilastirabilirmiyiz

Kandemir bizim bir kac kere montofon danamiz oldu cok guzel oluyor et verimide iyi olur arkadas hakli danalari pek hastalanmiyor saglam okuyor simentalden ben gecensene usandim mubarek ufak bir serinlik olsa bahar gribine yakalanan insan gibi tuyu bozuluyor oksuruk basliyor tabiki bu benim bakis acim

• Beğen
Tepkiler: atayyy
Abi izledim.
Verim iyi ette de sütte de
Sağlık sorunları daha az
Daha kanaatkar
Ayaklar sağlam
E abi tüm bu şartlar altında neden herkes simental yada holsteinden baska hayvana bakmiyor? Ufak ciftlikler ayrı ben 100 200 baslik buyuk isletmelere bakiyorum abi, adamlar simentale çok düşkün. Holsteinden simentale geçen var. Ama montofonun adını kimse agzina almıyor. Hic türkce kaynak da yok attigin videodaki cumleleri bile tek tek çevirdim😁😁 madem abi bu hayvan böyle süper neden tutulmuyor ki? Ben cok seviyom arastirmaya basladigimdan beri hep arastirmak istedigim ama bi anlayan birine denk gelmedigim bir ırk. Bunun yavruları mı para etmiyor ki?

Abi izledim.
Verim iyi ette de sütte de
Sağlık sorunları daha az
Daha kanaatkar
Ayaklar sağlam
E abi tüm bu şartlar altında neden herkes simental yada holsteinden baska hayvana bakmiyor? Ufak ciftlikler ayrı ben 100 200 baslik buyuk isletmelere bakiyorum abi, adamlar simentale çok düşkün. Holsteinden simentale geçen var. Ama montofonun adını kimse agzina almıyor. Hic türkce kaynak da yok attigin videodaki cumleleri bile tek tek çevirdim[emoji16][emoji16] madem abi bu hayvan böyle süper neden tutulmuyor ki? Ben cok seviyom arastirmaya basladigimdan beri hep arastirmak istedigim ama bi anlayan birine denk gelmedigim bir ırk. Bunun yavruları mı para etmiyor ki?

Yeterince tanıtılmamış olsa gerek !!!

montofonlar Türkiye'ye cumhuriyetten bile önce getirilmiş 1940 doğumlu babam harici osmanlı dönemi doğmuş dedem bile beslemiş babam en azından öyle söylüyor Karacabey tarım işletmeleri tarafından damızlık satışları yapılmış 90 lı yılların başında holştain ırkının laktasyon sonunda bile zorla düşürülen süt verimi nedeniyle ilgi görmez bir ırk haline geldi buna bende yetiştim.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve atayyy