Dana mi Yem mi

Soyle Bakiyorum da hepimiz yem fiyatlarina kiziyoruz ama buzagi fiyatlari da cok pahali degil mi bu konuda yorumlarinizi merak ettim ama yem fiyatida dusmeli buda onemli

Yerli üreticimiz yurt dışından gelen ithal hayvanlara göre fiyat belirleyip 3000-3500 tl danasını 4500-5500 tl'ye çıkardı. Sanıyor ki aynı dana, aynı kilo - randımanı verecek. SÜT para etmiyor. ok tamam da sütün ceremesini besiciye yüklemeye ne hakkın var, git yemcinle uğras O UCUZ VERSİN DEDİĞİN ZAMAN. O FABRİKA DİYOR. BEN TEK BAŞIMA NASIL DERİM DİYOR. arkadaşlar şuan 500 bas kapasiteye sahip adam 2 yem fabrikası acar. sen bu adama diyorsan, yemcine hayli hayli diyecen. 0,70 - 0,80 kr arpa'yı sana yeme katıp 1,3tl - 1,4tl satan fabrikacıyla işin, BESİCİYLE DEĞİL. ADAMLAR LUTFEDİP AYAĞINIZA KADAR GELİYOR GECENİN Bİ YARISI. kıymet bilmek gerek.
Adamlar -besiciler bakıyor yerli - ithal analizi yapıyor. yerli danaya cok bakan ( enaz 10 ay) kilo yapmaz, ithal dana az bakarsın (4-6-8 ay) cok kilo yapar. doğal olarak besici pazara gidip mal almaz. bizim cifciler de pazarda mal elinde kalır bakar bakar baktıkça da fiyat artar durur. celepler zaten şikayetçi. besici haklı abi bu mala bu fiyat verilmez der. Pazarlarda alıcı yok arkadaşlar, ahırlar boş olmasına rağmen yok. pazarda fırsatcılık yapmaya calışıp akıl bulandıran bazı kendini çifci sanan arkadaşlar kendince laf üretir şundan bundan derler. Ama konu acık arkadaşlar, PAZARDA ALICI YO, BESİCİNİN AHIRINDA MAL YOK…

Yem fiyatları dünya geneline kıyasla bizim ülkemizde fırsatçılıktan kaynaklı yüksek. Emtia fiyatları çok düşük mesela arpa 0,30kr ile 0,55kr arasında ve büyük fabrikalar TOROS, CP, ABALI v.s bunlar dışardan getiriyor katkı maddelerini. Bakıyorlar süte zam haberi çıktı, ertesi gün yem zammından bahsetmeye başlıyorlar. Baktılar et para etti, yem zammından bahsediyorlar, baktılar ithal para kazandırıyor söylentisi hemen zam lafları ortada. Neymiş efendim üreticiden yüksek fiyata almak zorunda kalıyorlarmış akıllarınca üreticinin masrafını hesaplayıp arpa buğday şu fiyat oldu diyorlar. yav arkadaş üreticinin büyük kısmı besicilere ve küçük çaplı fabrikalara veriyor sen almıyorsun ki. Keza aldın 60-70 kr üstünde fiyat mı veriyorsun.
İŞİN ÖZÜ KONUSULACAK MEVZU COK ÖZETİ KENDİMCE BÖYLE.

Soyle Bakiyorum da hepimiz yem fiyatlarina kiziyoruz ama buzagi fiyatlari da cok pahali degil mi bu konuda yorumlarinizi merak ettim ama yem fiyatida dusmeli buda onemli
buzağı pahalı çünkü ülkede et açığı var.
Sırbistan ne kadarını karşılayabilir.
Sırbistan nufusu yedi milyon.
türkiye seksen milyon.
piyasada anaç hayvanı olmayan al bak usulü besici çok fazla et açığı varken süt para etmediği dönemde süt işletmecisi buzağıyı ucuza satmaz.
hatta süt ineklerine etlik ırk tohumlama sebebide et pazarında açık olması.
süte talep az.

buzağı pahalı çünkü ülkede et açığı var.
Sırbistan ne kadarını karşılayabilir.
Sırbistan nufusu yedi milyon.
türkiye seksen milyon.
piyasada anaç hayvanı olmayan al bak usulü besici çok fazla et açığı varken süt para etmediği dönemde süt işletmecisi buzağıyı ucuza satmaz.
hatta süt ineklerine etlik ırk tohumlama sebebide et pazarında açık olması.
süte talep az.

Sutcu hayvanina rt irki spermasi ( erkek secimli ) attirirsa, besici olan duve alip kendi et irki buzagisini alip besiye cekerse her ikisi de basarma sansina sahip gorunuyor.

Bu arada her ikisi de , sutcu ve besici , mutlaka kendi silajini, tane misirini, arpasini, bugdayini yetistirmeli ki yemini ucuza maletsin.

Olmayacak is ama, birkac besici birlesip ufak bir yem tesisi kurarsa faydasi cok olur.

çok buyuk sorunlarla baş başayız galiba dana pahalı alsan paara kazanmıyor yakında yurt dışından gelen de pahalanır sankı dolar durmadan artıyor bide hangı bırgun oyle gelecek ben buyuk çiftliklerin yetemeyecegi düşüncesiindeyım yanı zor en azından köylere okul olayını canlandırarak üretim moduna geçmeli kımse köyde durayım burda geçimi saglayım demiyor ki ben sosyologum aynı zaman da şehirlerde hayat gittiikçe zorlaşıyor ulkenın bazı durumlara gerçekten müdahalesi gerekiyor bu lüks hayata süt fiyatları artınca şehir deki sut ve urunleri çok pahalanıyor bide şehirdeki lüks hayat tatlı ama gıttıkçe zorlasıyor