Yonca yaprağını dökmemek için yapılması gereken nedir ?

Yoncayı sabah başlayıp akşamüstü 5te biçimini bitiriyorum 2 gün kuruyor namlu yaparken sabah 7-11(yaprak dökene kadar)namlu yapıyoruz ve aynı saatlerde balya yapıyoruz ama yonca hayvanın önüne gelinceye kadar yaprağı sapından ayrılıyor hayvanlar toz yonca bırakıyor nerede hata yapıyoruz tamburlu makineyle biçiyorum

Yoncayı tamburla biçiyorum salma sulama olduğu için bölmeler var,asılır tip yerli sıkmalı makinemiz var onunla bölme üstlerini biçebilirmiyiz

Yonca kuru olmazsa küf yapar mecbur kuru olacak ancak mala vermeden önde hafif ıslat balyayı çözmeden ip tarafı değilde diğer deste tarafına dikip biraz ıslat çok ısılatma yalnız öldürürsün hayvanı dökmeyi biraz olsun engeller

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci66
Yoncayı sabah başlayıp akşamüstü 5te biçimini bitiriyorum 2 gün kuruyor namlu yaparken sabah 7-11(yaprak dökene kadar)namlu yapıyoruz ve aynı saatlerde balya yapıyoruz ama yonca hayvanın önüne gelinceye kadar yaprağı sapından ayrılıyor hayvanlar toz yonca bırakıyor nerede hata yapıyoruz tamburlu makineyle biçiyorum

Yoncayı tamburla biçiyorum salma sulama olduğu için bölmeler var,asılır tip yerli sıkmalı makinemiz var onunla bölme üstlerini biçebilirmiyiz
Arkadaşım çevirme işini saat 20 den sonra yapıp 1 veya 2 gun bekledikten sonra duruma göre balya yap.balya makinesi de tarlaya hava kararmak uzereyken gelsin. Yani akşam üzeri
Bana dua edeceksin eminim
.

Yonca öğle sıcaklığında değil sabah veya öğleden sonra serinde biçilmelidir çevirme işini akşam yapmalısın bağlama içini çiğde yapmalısın yonca depolanıp saklanacak ise fazla kurutulmadan ve balyalanarak saklanmalıdır yonca fazla kurutulursa hem yaprakların dökülmesi hem de A vitamini kaybına yol açar kurutma işini iyi ayarlamalısınız orda bi hata yapıyorsunuz kesinlikle.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci66
Bitkiler gece saatlarinde biçilmelidir yapılan araştırmalara göre gece biçılen bitkilerde şeker oranı gündüz biçilenlere oranla yüzde 80 fazla çikmiştır
Sabah yada öğlen biçtinizde bitkide fotosentez devam eder fotosentez için enerji gereklidir bitkide topraktan kesildiği için bu enerjiyi kendi nişasta depolarından elde eder ve besin değeri düşer

Bitkiler gece saatlarinde biçilmelidir yapılan araştırmalara göre gece biçılen bitkilerde şeker oranı gündüz biçilenlere oranla yüzde 80 fazla çikmiştır
Sabah yada öğlen biçtinizde bitkide fotosentez devam eder fotosentez için enerji gereklidir bitkide topraktan kesildiği için bu enerjiyi kendi nişasta depolarından elde eder ve besin değeri düşer
Yoncayı kac seneden sonra bozuyorsunuz?seyrelmesinin bicim zamanı ile ilgisi varmidır.gece biçilmesi ile ilgimidir?

Biçim neden gece değil sizce
Yaprak dokulmesini nasil.engelleriz dedigi icin yesil bitkide boyle bir risk yok o yuzden o haric yazdim. Tabi biraz daha detay dusunecek olursak bitki uzerindeki ciy i bicilip namlu haline gelen bitki arasinda birakmamiz bizim kuruma suremizi etkiler diye dusunuyorum. Yinede bilimsel bir durumu varsa bilemem.

• Beğen
Tepkiler: dernekkirili