bu ekipman her işi görür derim..

ortalama 4 ton olan bir traktörun önünü çekmeyi başaramaz sanırım..
2 metre genişlik olsa 12 disk ile her 1 disk için yaklaşık 200 kğ,ye etki etmesi lazım buda mümkün değil..
daha fazla açıklık getirmemi istemeyin..
düşünüyorum ama dile getiremiyorum :)
bu arada çizel bacaklar topraktayken bunun çekme kuvveti zaten büyük ölçüde diskalifiye olur

Peki sen bilirsin Yusuf Abi dümdüz tarlada motor çapraz gidince beni hatırlarsın [emoji1]

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Arkadaki alete vanvey deniyor bizim burada ve ikilemede yaygın olarak kullanılır bizim buralarda yeni fiyatı 10 saclısının 4500 civarıydı.
Soruna gelirsek illa bu alet yapılsın dersen Yusuf 7 li cizel şasesine 9 bacak takman şart, çünki arkadaki alet oldukça yumuşak toprakta iş yapıyor
Toprak işeme derinlğinide çaprazını azaltıp çoğaltarak ayarlaman gerekiyor. ne olursa olsun işeme derinliğini çizel arkasında 10 cm yi geçer gecmez en fazla 15 cm olurmu bilemem
Önemli tarafı arkadaki aletin ayarlarını cizelden bağımsız yapman gerekir, bunun içinde çizele bağlatısını baya mühendis kafasıyla yapman gerek, hemde oldukça sağlam olması lazım, baya ağır bir ekipman
Yaparsan, yaptıktan sonra kullandıkça baya bir yerini yeniden keser biçer düzeltirsin
Görkem`in dediği gibi ön çelme yapar, o yüzden bizde tekerleğe yakın taraf diğer taraftan bir kaç santim yüksek şekilde ayarlanır
Kısaca birbirine bu iki ekipmanı uydurmak , ne bilim zor :)

• Beğen
9de5d0bcdd3fdeb9f326adc9d5883ca1.jpg
728b41767caaff8b4768b08583c287af.jpg

Arkadaki alete vanvey deniyor bizim burada ve ikilemede yaygın olarak kullanılır bizim buralarda yeni fiyatı 10 saclısının 4500 civarıydı.
Soruna gelirsek illa bu alet yapılsın dersen Yusuf 7 li cizel şasesine 9 bacak takman şart, çünki arkadaki alet oldukça yumuşak toprakta iş yapıyor
Toprak işeme derinlğinide çaprazını azaltıp çoğaltarak ayarlaman gerekiyor. ne olursa olsun işeme derinliğini çizel arkasında 10 cm yi geçer gecmez en fazla 15 cm olurmu bilemem
Önemli tarafı arkadaki aletin ayarlarını cizelden bağımsız yapman gerekir, bunun içinde çizele bağlatısını baya mühendis kafasıyla yapman gerek, hemde oldukça sağlam olması lazım, baya ağır bir ekipman
Yaparsan, yaptıktan sonra kullandıkça baya bir yerini yeniden keser biçer düzeltirsin
Görkem`in dediği gibi ön çelme yapar, o yüzden bizde tekerleğe yakın taraf diğer taraftan bir kaç santim yüksek şekilde ayarlanır
Kısaca birbirine bu iki ekipmanı uydurmak , ne bilim zor :)
abim doğrudur ama ben bu işe kafayı taktım..
hiç olmadı arkaya aksi yönde daha küçük ebatta sıra boyu disk kurulur..
hem toprağı dahada küçültür hemde çekmeyi önler..
başarılı olursa devrim olur..
merak etmeyin ben deneme yanılmayı üstlenirim..
ya tutarsa :)
bu arada yazıyı yazarken senin bana verdiğin iş aklıma geldi..
şuan utanarak yazıyorum..
sana demiştim kesin unuturum..
buluşmada konu benim unutkanlığımın boyutu olsun..
telefonum elimdeyken onu 1 saat evin içinde aramam ile başlayabiliriz :)
Özürdilerim.. :(

Bende bu ekipmanın aynısı var hatta şuanda motorun arkasinda 2 senedir kullanıyorum çok kullanışlı. Arkadaki vanvey sisteminin kavis ayari var istediğiniz kavise ayarladığında patlatma bacakları arasında ham işlenmemiş kalan toprağı çok güzel alt üst ediyor .motor uda patlamanın bacakları tuttuğu için çekme yapmıyor.ben birde arkasına agir tapan bağlayarak kullanıyorum tarla çok düzgün cikiyor

• Beğen
Bende bu ekipmanın aynısı var hatta şuanda motorun arkasinda 2 senedir kullanıyorum çok kullanışlı. Arkadaki vanvey sisteminin kavis ayari var istediğiniz kavise ayarladığında patlatma bacakları arasında ham işlenmemiş kalan toprağı çok güzel alt üst ediyor .motor uda patlamanın bacakları tuttuğu için çekme yapmıyor.ben birde arkasına agir tapan bağlayarak kullanıyorum tarla çok düzgün cikiyor
mustafa selam.
dedikleri gibi sağa sola çekme yapıyormu.
nedir izlenimlerin.
toprak işleme ve çevirme durumu nasıl.

Abi çok güzel ben goble alacaktım tesadüf en biri bunu almış traktörü çekmemiş satmak istedi ben aldım.aslında benim motora biraz Ufak geliyor 7 bacakli ama 2500 liraya aldım.bahar nadas yapmadan sürüp ekmek gereken yerde bunu çekiyorum arkadan da mibzerle Ekim yapıyor um toplulasmadan dolayı nadas yapamadığım 250 dekar araziyi içerisinde mısır tarlası da olan tarlalarimi bu şekil ektim.toprakta bir avuç bile ham bırakmıyor arka dakika ızgaralar patlatma bacaklarının oynattığı toprağı alt üst ceviriyor

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün

Diskaro gibi tek mil olması verimliliği düşürür. Düz arazide iyi olur ama engebeli , taşlı ve çepelli arazide verimli olmaz çok. Onun yerinde avrupai anız kültüvatörlerindeki gibi bağımsız disk olsa kullanım alanı daha artar , arazinin üzerindeki eğimlere aletin her tarafının uyum sağlayabilmesi için disklerde sert yay mekanizmalar olabilir , en arka kısma da tırmız tarzı birşey olsa epeyce güzel bir kombine alet olur