Hububat Ekim Makineleri Üzerine (genel değerlendirme)

02.01.2016
2,334
3,121

Değerli üyeler, konu başlığı altında ekim makineleri için olması gereken özellikleri ve karşılaştığımız sıkıntıları paylaşmanızı rica ediyorum.

Tartışacağımız konular:
1. Ekim aralığı.
2. Tohum ve gübre akışını bildiren algılayıcı sensörler.
3. Gübrenin ekimden önce ya da sonra kullanılmasının sonuçları ve tohum altına mı,tohumla beraber mi?
4. Anıza ekim ve tohum yatağı iyi hazırlanmış ekim arasındaki sonuçlar.
5. Baskı tekerin önemi.
6. Şanzımanlı makine nin sıradan makinelerle kıyaslanması.
7. Zincir halka,tapan ve kırlangıç tip tohum kapatıcılar arasındaki farklar.
8. Askılı mı? Çekilir tip mi?
9. Sıra belirleyen markörlerin konumu ve kullanımı.
10. Termal ekranlı teknolojik makineler.
11. Makine kalibrasyon ayarı.
13. Dekar ölçerin verimliliği.
14. Kuru ya da nemli toprakta,Diskli ayakların baltalı ayaklar arasındaki farklılığı.
15. Çift diskli makinenin avantajları.
16. İzli ekimde boş bırakılan sıra sayısı ve diğer ekipmanlara uyum hesabı.
17. Havalı ekim makinelerinin çalışma prensibi ve klasik makineler arasındaki farklılığı.

Eklemek istediğiniz başka konular varsa ekleyebilirsiniz. Faydalı bir konu olacağına inanıyorum.

benim şöyle bir sorunum var yeri aysan dediğimiz ekipman ile inceltiyorum ekim sırasında traktörün lastikleri bir miktar 4 parmak gibi batıyor böyle olunca da tekerlek izlerine gelen ayaklar havada kalıyor onlar da batsın diye salıyorum bu sefer ortadaki ayaklar haddinden fazla derine atıyor tohumu bırakıyor ayakların önünde tekrar tesfiye yapacak bi şey olsa iyi olacak daha bir sürü sorunum varda onlar mibzerimin 30 yaşında olmasından kaynaklı yalnız bağımsız baskı tekeri bence çok iyi bir şey youtube den sürekli izliyorum yabancılarda ki mibzerleri onlarda olmazsa olmazlardan

• Beğen
Tepkiler: megahakan
En çok muzdarip olduğum konulardan biride mibzerlerin ve fırfırın depoları.Yukarı doğru uzat git bir yere mi değecek.Hele mibzerinkini yukarıda birde daraltmışlar içine torbayı düşürmeyi gör.Kesmeden çıkaramadım .Tohum ve gübre depolarının daha büyük olması lazım.

Benim 8 dönümlük ufak bir yer var. Dün yanından geçtim,baktım ara ara boşluklar var. Sebibide gübredeki taşların hortumları tıkaması. Ben farkına varana kadar tarla bitti. Hortumların içinde eğer geri bildirim gönderen; tohum akış miktarını algılayan sensörler olsaydı böyle olmazdı.

benim şöyle bir sorunum var yeri aysan dediğimiz ekipman ile inceltiyorum ekim sırasında traktörün lastikleri bir miktar 4 parmak gibi batıyor böyle olunca da tekerlek izlerine gelen ayaklar havada kalıyor onlar da batsın diye salıyorum bu sefer ortadaki ayaklar haddinden fazla derine atıyor tohumu bırakıyor ayakların önünde tekrar tesfiye yapacak bi şey olsa iyi olacak daha bir sürü sorunum varda onlar mibzerimin 30 yaşında olmasından kaynaklı yalnız bağımsız baskı tekeri bence çok iyi bir şey youtube den sürekli izliyorum yabancılarda ki mibzerleri onlarda olmazsa olmazlardan

eff944e4f0d825850273bf7445fd732a.jpg
9a26fe05f2497dd224ab3eb23b127f86.jpg

Bu mibzeri hiç kullanan birisini görmedim fakat sorununuzu çözebilir diye düşünüyorum.

teşekkür ederim şimdilik ciğere bakar gibi bakmaktan başka çarem yok bizim tenekeye daha uzun bi zaman katlanacağım bir de yurt dışındaki mibzerlerde tekerlekleri kaldırmışlar tekerlek yok onun yerine arkada demir ince bir çark koymuşlar

Abi mibzerin fotoğrafı varsa sizde paylaşabir misiniz?

üstte örnek paylaştım kendi mibzerimi soruyorsanız yarın fotoğrafını çekip buradan paylaşırım

Abi mibzerin klasik özdüken şakalak gibi ise tekel izine gelen ayakların yaylarını sıkıp halledebilirsin, ben hem yaylarını sıkıp yemde yaylarının üstüne 5 cm lik pimaş boru ekleyip daha sık yaptım ki aynı ayarda iken tekel yerine gelen ayaklar daha cok baskı yaratıp aynı derinliğe düşsünler diye. Baya işe yarıyor.

Geçen hafta 20 dönüm kadar yerimiz kalmıştı,tohum almak için yağmur sonrasına bıraktım. Kullandığım mibzer tek diskli çekilir tip. Kuruya yaptığım ekimlerde çıkış ve sıralama çok güzel oldu yalnız aynı şeyi geçen hafta ektiğim yer için diyemem. Arka lastigin çiğnediği alana denk gelen disklere gelen tohum ve gübre hep toprak üstünde kaldı.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

çekili mibzerle ekiyoruz teker izlerini kapatmak için traktörle mibzer arasına tapan takıyoruz sizin içinde çözüm olabilir

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi