2017 Arpa Sezonu (arcanda, ince 04, güzelce) nailyetek

Aynı olayı bu sene bende yaşadım güzden çıkış olmadı yağış geç geldi tam arpa toprağı iğneledi bu sefer don ayaz kar geldi buda strese neden oldu Allahtan takibi iyi yaptık da yapraktan besleme ile kurtardık aynı şekil olup süren bozan çok oldu arpaları Yada mücadele etmeden 150 kg biçende oldu Şuan güz yağışları ve çıkış güzel maşallah arcanda da novosadski arpada da tritikale ve buğdaylarda da gayet güzel çıkış var Sonu da harmanı da güzel olur inşallah ....
c7a187c0001985cd08183c79f652d664.jpg

Aga 24 kg yeterli neden 27 attınız taşlık mı arazi ?
Screenshot_20171204-235109.png

Screenshot_20171204-235146.png

Bizde ilk defa 30 dekar arcanda ektik 22-24 kg/da tohum ile kardeşlemesi yüksek olarak ifade edildi 18 Ekim tarihinde ekildi nadas tarlaya şimdiye kadar ki gelişimi bu şekilde inşallah hepimiz için verimli bir yıl olur.

Ekli dosyayı görüntüle 22125

Ekli dosyayı görüntüle 22126

Bizde ilk defa 30 dekar arcanda ektik 22-24 kg/da tohum ile kardeşlemesi yüksek olarak ifade edildi 18 Ekim tarihinde ekildi nadas tarlaya şimdiye kadar ki gelişimi bu şekilde inşallah hepimiz için verimli bir yıl olur.

Maşallah güzel çıkış olmuş inşallah harmanında bereketli olur memnun kalırsınız

Agzimiz acik okuyoruz ve soylediginiz arpa cinslerini ilk defa duyuyoruz bi tanidik olarak aydan hanim gecti

O zaman şöyle yapalım yeni bir cins Novosadski 565 sırbistan arpası buda [emoji3]

178ab3e7745eae6fa0b4e7abe7182fbe.jpg
ee76ee12cb623baf37b9425c07dbca8b.jpg

Maşallah güzel çıkış olmuş inşallah harmanında bereketli olur memnun kalırsınız

O zaman şöyle yapalım yeni bir cins Novosadski 565 sırbistan arpası buda [emoji3]

178ab3e7745eae6fa0b4e7abe7182fbe.jpg
ee76ee12cb623baf37b9425c07dbca8b.jpg
Maşallah Emrah hocam . senesi bol olur inşallah. Tohum işini denemelikde olsa bi şekilde hallederiz inşallah hasatı hayırlısıyla yapınca duruma göre.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Aktaş
Arkadaşlar benim hedefim arpa yetiştiriciliginde dekara 1000 kg ve bunun için her sene denemeler yapıyorum şu ana kadar 928 kg gördük fakat tüm tarlalarımızda bu verımı yakalayamadık daha çok çalışmam gerekecek fıransa da ve rusya da 1400 kg kadar çıkılmış
928 kg gördüğün sene ne cins ektin dekara kaç kg tohum gübre ilaç ne attın rica etsem anlatırmısınız.

Tabiki
Ramata 6 sıralı dekara 26 kg ektım
27 kg 20.20.0+zn lu kok ve 15 kg As eker iken kullandım
Üst gubre 20 kg üre ve 25 kg AS kullandık
Sıvı gubre ve ot ilacı ile kok ve pas ilacı kullandık
Topram bende her sene ramata ekerim.Sadece en yüksek verimim toprak olarak en iyi tarlamdan aldım 890 kg.Birde yatmıştı arpa rekor verimdi.yatmasaydı 1 ton vericekti galiba.Ama bu sene işler bozuk gibi.Susuz tarım yapıyorum ve yer yer bozuk yerler var.Özellkikle toprağı kum olan çakıl olan kıraç yerlerde sıkıntı var.Nisan 2 de yağan yağmurdan sonra bugüne kadar yağmur yağmadı.Kum çakıl yerler alan alan sararma var.Ramata arpa genelde su tutan topraklarda çok verimli.Kumsal topaklarda bu sene denedim bakalım ne olacak.Boyunda sıkıntı yok belimi geçiyor boyum 1.78.Tanelerde sararmaya başlayan yerlerde bu yağmur azda olsa fayda sağlarsa yine dekara 350 kg umudum var.Ama seneye kum tarlaya ramata ekmem.Gerçi buğdayda yapmıyor.Son çare tiritikale yada çavdar ekmek kalıyor.

İnşallah yarın ve pazartesı yagmur verıyor yagarsa verımler iyi olur yagmazsa sıkıntılı. Ben ramatayı hıc kumsal yere ekmedım genelde kırac yerler ıle kara toprak yerlere ekıyorum hem daha cok su tutuyor hemde cabuk nemını kaybetmıyor benim arpalar yenı basak cıkardı yan tarladakıler sararmaya basladı

Tabiki
Ramata 6 sıralı dekara 26 kg ektım
27 kg 20.20.0+zn lu kok ve 15 kg As eker iken kullandım
Üst gubre 20 kg üre ve 25 kg AS kullandık
Sıvı gubre ve ot ilacı ile kok ve pas ilacı kullandık
Bizim burda AS hiç kullanılmıyor ki 10 kg üre 25 kg Amonyum nitrat bu nasıl olacak bide 27 kg taban ve 15 kg AS çok değilmi son olarak sıvı gübre ve ot ilacı kök pas ilaç markaları ne idi.
Çok teşekkür ederim

İnşallah yarın ve pazartesı yagmur verıyor yagarsa verımler iyi olur yagmazsa sıkıntılı. Ben ramatayı hıc kumsal yere ekmedım genelde kırac yerler ıle kara toprak yerlere ekıyorum hem daha cok su tutuyor hemde cabuk nemını kaybetmıyor benim arpalar yenı basak cıkardı yan tarladakıler sararmaya basladı

Sararmaya başlayan arpada tane durumu nasıl olur bu yağmurlarda bilmiyorum.Seneye tiritkale ekecem bu tarlaya.Varmı çevrende tirtikale eken.Verim hakkında bilgin varmı..

Bu sene bereket güzel olursa anaçdan çoğaltma Arcanda ve Novosadski 565 (anaç ekim ) arpa tohumu bulunur isteyenlere satabilirim takas sadece Truva cinsi tritikale ile olur.

Nail emmime baskı ile ektirdik şükür memnun kaldı ince 04 Aydan hanım tarm 92 ye göre verimi her zaman yüksek olur arcandanın....Ekmeyenler denesin toprağına uygunluğunu test etsin Sulama şansı olanlar çıkış suyu versin sonrasında korkmasın Kışa girmeden çıkıp girdi mi sorun yaşamazlar ayazdan kıştan çıkamazsa seyrek kalırsa strese girer bilinmesi gereken en önemli durum bu Eskişehir’de ilk eken çevreye yayan deneyen biz olduk seneden seneye değişen iklim koşullarına göre edindiğimiz tecrübe bu oldu... gübrelemeyi 15 kg üre 15 can yada 33 kullanırsanız 1 er ay arayla ve güzel bir yaprak besleme yaparsanız tatmin edici verim alıp rekor kırarsınız benim rekor 750kg susuz sabunsuz [emoji3]
Selamın aleyküm ustam novosadski denemeleriniz nasıl bilgi verirmisnz