2017 Arpa Sezonu (arcanda, ince 04, güzelce) nailyetek

14.06.2009
19,061
1,839
Kütahya

Arkadaşlar; uzun bir aradan sonra tekrar forumdayım. Biraz uzak kaldım, çeşitli nedenlerden dolayı, epey yabancılık çekecek gibiyim. Bu konuda; tek başarılı olduğum Arpa tarımından bir kaç fotoğraf paylaştım, Arcanda verimi; 1 da./ 780 kg, İnce 04 verimi; 1 da./550 kg. Güzelce den bir şey anlayamadım, uzun kılçıklı oldugu için mibzer tıkanmış ve düzenli bir ekiliş olmamıştı.

IMG_20170403_192159.jpg
IMG_20170403_192334.jpg
IMG_20170417_130052.jpg
IMG_20170417_130248.jpg
IMG_20170601_135222.jpg
IMG_20170607_194654.jpg
IMG_20170613_151748.jpg
IMG_20170815_124412.jpg
IMG_20170815_142912.jpg

Resimler ve ekler

• IMG_20170403_192328.jpg
    IMG_20170403_192328.jpg
    4 MB · Görüntüleme: 377
Ağam Valla bi an ne zaman ekti ne zmn büyüdü bu diycektim sapı,biceri görmesem
Bu sene bende ektim arcanda 6 ton sertifaklı tohum aldım mavi etiket.
Tohum cok pahalı 1835 den aldım millet deli etti inşallah verim iyi olur .
Şimdiden bereketli olsun, bu senenin fotoğraflarını atarım, tavşan saklanacak kadar oldu.

Bu arada nail abinin ektiği arpa 3 kez toprak değişimi yaşamış 4. Ekim arcanda tohumudur...arcanda cinsi çıkış tavı ister çıkacak kadar tav olsun yada çıkış suyu verilsin sonrasında sorunsuz bir şekilde harmana kadar gider...kıraçtada olur suluda da olur Kıraç da ekim sonrası güzel bir yağış alıp kış bastırmadan sırayı dizerse kış koşullarından etkilenmez Ama çıkış tamamlanmadan kış bastırırsa arcanda bahar aylarında kış stresi yaşar duraksar tek riski Budur Kış stresli senelerde amino asit tonik hümik asit ve 3.20 te ile 400 kg aldık güzel bir cins tavsiye ederiz Şuan anaç novosadski 565 arpa cinsini deniyoruz Sırbistan menşeili verime kaliteye göre nail emmime tohumluk veririz inşallah

Bu arada nail abinin ektiği arpa 3 kez toprak değişimi yaşamış 4. Ekim arcanda tohumudur...arcanda cinsi çıkış tavı ister çıkacak kadar tav olsun yada çıkış suyu verilsin sonrasında sorunsuz bir şekilde harmana kadar gider...kıraçtada olur suluda da olur Kıraç da ekim sonrası güzel bir yağış alıp kış bastırmadan sırayı dizerse kış koşullarından etkilenmez Ama çıkış tamamlanmadan kış bastırırsa arcanda bahar aylarında kış stresi yaşar duraksar tek riski Budur Kış stresli senelerde amino asit tonik hümik asit ve 3.20 te ile 400 kg aldık güzel bir cins tavsiye ederiz Şuan anaç novosadski 565 arpa cinsini deniyoruz Sırbistan menşeili verime kaliteye göre nail emmime tohumluk veririz inşallah

Bahsettigin kış koşullarını atlatamama olayını geçen sezon yaşadım. Mibzerle ekim yapmıştım pişman oldum. Mibzer yerine, serpip goble çeksem az daha derine düşecek, çıkışa ilkbahar da başlayacaktı. Kendini toplaması zaman alıyor. Biçer zamanı alttan yeşiller büyümüştü. Bir yandan biçime gelenler dökülmek üzere idi.

Bu sene gözlemlediğim; Larende nin çıkışı Arcanda dan bir tik daha iyi,şimdilik öyle gözüküyor. Arcanda daha ağır bir arpa. Tarm92-Larende-Arcanda(şimdiye kadar ektiklerim arasında en ağır tartan Arcanda oldu.)
Ikiye bölüp ektim(yarısı Arcanda, yarısı Larende) ,yazdığım sebeblerden ötürü.

Maşallah Nail abi, sana da mahsulune de.

Bahsettigin kış koşullarını atlatamama olayını geçen sezon yaşadım. Mibzerle ekim yapmıştım pişman oldum. Mibzer yerine, serpip goble çeksem az daha derine düşecek, çıkışa ilkbahar da başlayacaktı. Kendini toplaması zaman alıyor. Biçer zamanı alttan yeşiller büyümüştü. Bir yandan biçime gelenler dökülmek üzere idi.

Bu sene gözlemlediğim; Larende nin çıkışı Arcanda dan bir tik daha iyi,şimdilik öyle gözüküyor. Arcanda daha ağır bir arpa. Tarm92-Larende-Arcanda(şimdiye kadar ektiklerim arasında en ağır tartan Arcanda oldu.)
Ikiye bölüp ektim(yarısı Arcanda, yarısı Larende) ,yazdığım sebeblerden ötürü.

Maşallah Nail abi, sana da mahsulune de.

Aynı olayı bu sene bende yaşadım güzden çıkış olmadı yağış geç geldi tam arpa toprağı iğneledi bu sefer don ayaz kar geldi buda strese neden oldu Allahtan takibi iyi yaptık da yapraktan besleme ile kurtardık aynı şekil olup süren bozan çok oldu arpaları Yada mücadele etmeden 150 kg biçende oldu Şuan güz yağışları ve çıkış güzel maşallah arcanda da novosadski arpada da tritikale ve buğdaylarda da gayet güzel çıkış var Sonu da harmanı da güzel olur inşallah ....
c7a187c0001985cd08183c79f652d664.jpg

Bereketli olsun Nail abi.
Forumdaki yoğun arcanda sevgisinden dolayı bu sene bizde 4 ton sertifikalı arcanda ektik.Dönüme 27 kg attık.Tonunu 1750 tl'den aldık.

Aga 24 kg yeterli neden 27 attınız taşlık mı arazi ?