İTHAL BESİ DANASI ESK

Doların yukselisinden değil. Hayvanların zamanında teslim edilmediği için üretici ye özür niteliğinde bir indirim. bakanlık öyle bi açıklama yapmıştı.

Evet uruguay malı...
Ama sıraya göre verilmedi. Bölgesel iklim şartlarına göre öncelik kış aylarının soğuk yaşandığı bölgelere verildi, getirilen hayvanların adaptasyon sorunu yaşamaması için...
Normalde bizim başvuru sıramız 2500 civarındaydı.
Ahmet bey cinsleri secemiyoruz galiba birde hangi ülkeden getirilecek olan hayvanlar seçilebiliyor birde güney amerika hayvanlarını iyi kilo almıyor diyorlar ne kadar doğru avusturalya dan falan getirmiyorlar mi kı birde romanyadan gel en hayvanlarda çok hastalıklı çıkıp ölmüşlerdi ve ınternette olay olmuştu hastalık durumunda itiraz edebileceğimiz bir yer var mi bize genel olarak aciklarmisiniz

Soyle ufak bir hesap yaptim 300 gun baksaniz ortalama her gunu on tl den hesap etsen bu hayvanlar bu asamada canli 700 kg yi gecse biraz karkas 400 kg gelir on ayin sonun da et 25 tl olsa on bin tl eder sende muhtesem bir para kazanirsin arkadaslar sizce hesapta yanlislik var mi

• Beğen
Tepkiler: ahmetoksum
Ahmet bey cinsleri secemiyoruz galiba birde hangi ülkeden getirilecek olan hayvanlar seçilebiliyor birde güney amerika hayvanlarını iyi kilo almıyor diyorlar ne kadar doğru avusturalya dan falan getirmiyorlar mi kı birde romanyadan gel en hayvanlarda çok hastalıklı çıkıp ölmüşlerdi ve ınternette olay olmuştu hastalık durumunda itiraz edebileceğimiz bir yer var mi bize genel olarak aciklarmisiniz

Hayvanları ve cinsleri seçemiyorsunuz. Gemide ne gelirse nasip kısmet diyeceksiniz.
Ben ilk defa tecrübe edeceğim ithal hayvanı, sonucu göreceğiz bakalım. :)
Daha önce alanlarla konuştuğumda günlük canlı ağırlık artışı 1,5 kg bandında oluyor dediler.

Soyle ufak bir hesap yaptim 300 gun baksaniz ortalama her gunu on tl den hesap etsen bu hayvanlar bu asamada canli 700 kg yi gecse biraz karkas 400 kg gelir on ayin sonun da et 25 tl olsa on bin tl eder sende muhtesem bir para kazanirsin arkadaslar sizce hesapta yanlislik var mi

angus hereford alanlar 210-230 gün bakıyor 300-305 kg karkas geliyor eğer daha fazla beslersen yağlanma yapıyor satışta sıkıntı
kestirirkende bazen aynı bazende 1 tl aşşağı kesiyorlar kesime giderken 7 kg kesif yemle götürüyor millet besleyen arkadaş kesinlikle daha önce bakmış birinden
yada bir zooteknistten destek alsın bence ki araştırmıştır zaten

avrupa malınıda 270-300 gün bakıyorlar yaklaşık 450 kg karkasla kesime götürüyorlar
avrupa bakanlar 2500 angus bakanlar 2000 kar etti etin iyi zamanı şuan marjlar düşmüştür tabiki

Ama bugun epeyden beri besicilik yapan bir abi varda onunla konustum cok zor o kilolari almasi diye yorumladi cok fire verir dedi yani on tanesi cok iyi olur dedi digerleri dusuyor dedi birde insallah kar ederler bu ithal benim aklima yatti ama senede kac kere alabileceksin oda onemli

Ama bugun epeyden beri besicilik yapan bir abi varda onunla konustum cok zor o kilolari almasi diye yorumladi cok fire verir dedi yani on tanesi cok iyi olur dedi digerleri dusuyor dedi birde insallah kar ederler bu ithal benim aklima yatti ama senede kac kere alabileceksin oda onemli
ustam bu besi işleri kağıt üzerinde yazıldığı gibi olmuyor.
hayvanlar çatır çatır yiyor öyle regras arpa vericem 900 kilo olacak bunlar hayal o kiloları gören hayvanlar günde yiyor 10kg besi yemi üzerine arpa yonca yulaf yiyor. hepsi süper kilo almıyor hastalanan ölen kalan içinde meşhur atasözü var. sürü olan yerde deri olur.
buzağı kendinizden değilse kredilerle falan olacak iş deği bunlar.

Devlette dayın amcan yigenin yoksa isin yaş sana su tarihde derler sen ona gore stok yapar adam alirsin sonra gec getirrler besi sonu kurbana gelir zarar edersin ve mutsuz son. Besi isi sakat buzan kendinden olacak. Ben sagmal simental montofon yapip erkeklerini besiye cekmeyi dusunuyom

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
6b18796b6ecf32aba1e4c09bddd41410.jpg
f1b8e17027a1146a7ac220f5db21abb5.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171227/0a686cc2918d6e24805091b01bee7800.jpg[/IMG
Bunlar amca oglunun birkac gun once geldi
Bu gun yerlerine yerleştirirken yardima gittim
Cok deli hayvanlar
Hic tüy yok parlak sırtları
30 tane geldi

Brangus irki mis bunlar
Sıcak geldiği yerler galiba hic tüy yok sirtlarinda
Benim hosuma gitmedi hörgüclü
Ince yapılı hayvanlar
Brahman angus melezi. Brahman (hint sığırı) sıcağa pire bit parazit kene vesair dayaniklı sıcaktan kolayca etkilenmez. Onunla angusu melezleyip dayanıklı ve verimli ırk yapmışlar galiba. Geldigi yerler ekvatora yakın bölgeler ise iyi olur. Gelecekte sudana pazarlamayı düşündüğüm bi ırktır:)

Brahman angus melezi. Brahman (hint sığırı) sıcağa pire bit parazit kene vesair dayaniklı sıcaktan kolayca etkilenmez. Onunla angusu melezleyip dayanıklı ve verimli ırk yapmışlar galiba. Geldigi yerler ekvatora yakın bölgeler ise iyi olur. Gelecekte sudana pazarlamayı düşündüğüm bi ırktır:)
Cok farkli geldiler bana degisik hayvanlar , tlfn arka kamera bozuk on kamera ile cektik .
Hazir yem pek görmemiş ler

Düzeltme yapalım melez aynı irklar arasındaki birleştirmedir
Brahman bos indicus türünden
Angus bos taurus(sıgır) turünden
BranmanXangus=brangus hibrit oluyor yani turler arası birleşme

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06