Yem Karma Makinemiz Geldi

300 başlık yem karma makinesi çift helezyonlu ve bu makineyi çeviren 2 adet 7,5 Kw lık motor var. Alt kapak hidrolik açılıp kapanabilen türden. Hidrolik motor ise 3 Kw lık. Uzunluk 5 metre genişlik 2 metre. Fiyatın 20.000 Tl Ankara Polatlı’da yapıldı. Kantarı mevcut daha takılmadı oda gelecek.

Resimler ve ekler

• 498CBD0D-B32E-4877-98C8-3ED3D5CF58E1.jpeg
    498CBD0D-B32E-4877-98C8-3ED3D5CF58E1.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 594
  • FD115143-8BC7-4774-BF97-4BE2EDAAB9C4.jpeg
    FD115143-8BC7-4774-BF97-4BE2EDAAB9C4.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 598
  • 42C21083-4A6A-4A2E-B339-066910B01569.jpeg
    42C21083-4A6A-4A2E-B339-066910B01569.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 603
  • B2F13F02-6B4D-4880-BDCC-87D8694F7845.jpeg
    B2F13F02-6B4D-4880-BDCC-87D8694F7845.jpeg
    2.8 MB · Görüntüleme: 589
  • A7E20292-3A5E-4AF1-964E-CA209FEC1676.jpeg
    A7E20292-3A5E-4AF1-964E-CA209FEC1676.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 579
300 başlık yem karma makinesi çift helezyonlu ve bu makineyi çeviren 2 adet 7,5 Kw lık motor var. Alt kapak hidrolik açılıp kapanabilen türden. Hidrolik motor ise 3 Kw lık. Uzunluk 5 metre genişlik 2 metre. Fiyatın 20.000 Tl Ankara Polatlı�da yapıldı. Kantarı mevcut daha takılmadı oda gelecek.
Kaç metreküp yanlış anlamadıysam fiyatı 20.000 TL fiyatı çok uygun

Hayirli olsun. Sanirim yaklasik 20 metrekup oluyor.

Doluyken epeyce agir olacak, tekerleklerin oldugu yere demir-ayarli (vidali ) ayak yapilsa lastik uzerinde durmaz. Yerine getirince o ayaklari kriko gibi kaldirarak lastigi yerden kesersiniz.

Govdede kullanilan sacin kalinligi onemli, asinma nedeniyle ince sac cabuk hurdaya cikar.Sac kalinligini biliyor musunuz ?

Motorlara bagli reduktor mu var yoksa kayis ve ya zincirlemi baglilar ? Ileride devir ayari gerekirse diye soruyorum.

Malzeme yuklemek icin konveyor dusunmediniz mi ? Kepceyle yukleme mi yapacaksiniz ?

Hayirli olsun. Sanirim yaklasik 20 metrekup oluyor.

Doluyken epeyce agir olacak, tekerleklerin oldugu yere demir-ayarli (vidali ) ayak yapilsa lastik uzerinde durmaz. Yerine getirince o ayaklari kriko gibi kaldirarak lastigi yerden kesersiniz.

Govdede kullanilan sacin kalinligi onemli, asinma nedeniyle ince sac cabuk hurdaya cikar.Sac kalinligini biliyor musunuz ?

Motorlara bagli reduktor mu var yoksa kayis ve ya zincirlemi baglilar ? Ileride devir ayari gerekirse diye soruyorum.

Malzeme yuklemek icin konveyor dusunmediniz mi ? Kepceyle yukleme mi yapacaksiniz ?

Hocam tekerlerin oraya dediğiniz gibi vidalı ayaklar takılacak makine daha tam yerinde değil zaten ondan dolayı takılmadı yapan usta burda kantar ile beraber yapacak.

Hocam elezyon altı 5 mm yanlarda 3mm olması lazım zaten gözle görülür şekilde gayet kaliteli malzeme kullanmış.

Hocam direk redüktör ile elezyon bağlantılı hiçbir devir değişimi yapılmıyor sıfıra sıfır şekilde zincir ile bağlı. Şuana kadar 3 tane böyle makine yaptırtık hepsi aynı şekilde bağlıydı. Herhangi bir devir sorunu yaşamadık.

Hocam zaten biz yem ile saman atıyoruz yem içinde silomuz gelecek silodan direk makineye dökülecek. Balya samanınıda elle atacağız küçük balyalar zaten.

Yok hocam ahır kısa zaten bide maddiyattan dolayı el arabasıyla dökeceğiz

Tekrar, hayirli olsun.

El arabasiyla dokecekseniz cok fazla karma yapmaniz icin buyuk makine sart degil ki. Siz bir karisimi el arabasiyla dagitirken, ikinci karisim yapilabilir, soylemek istedigim bu tur makinelerde dogru karisim yapabilmek icin enaz ve enfazla miktar belirlenebilir, makinenin haznesi buyuk diye tam doldurmak dogru olmayabilir.

Tekrar, hayirli olsun.

El arabasiyla dokecekseniz cok fazla karma yapmaniz icin buyuk makine sart degil ki. Siz bir karisimi el arabasiyla dagitirken, ikinci karisim yapilabilir, soylemek istedigim bu tur makinelerde dogru karisim yapabilmek icin enaz ve enfazla miktar belirlenebilir, makinenin haznesi buyuk diye tam doldurmak dogru olmayabilir.

Hocam iyide giren tüm hayvanlar aynı zamanda ve aynı rasyonlu yem yiyecek. Ayrıca yemi yaptıkdan sonra 1 rl arabası doldurup verip geleceğim sırayla yani yemin hepsini yere boşaltıp da vermeyeceğim yani

Hocam iyide giren tüm hayvanlar aynı zamanda ve aynı rasyonlu yem yiyecek. Ayrıca yemi yaptıkdan sonra 1 rl arabası doldurup verip geleceğim sırayla yani yemin hepsini yere boşaltıp da vermeyeceğim yani

El arabasiyla bu is nasil olacak anlayamadim. Bir hayvana bir el arabasi verilse 300 sefer yapmaniz lazim, bir araba iki hayvanlik olsa 150 sefer lazim, diyelim 5 kisi bu isi yapsa 150/5 = 30 sefer yapmak lazim. Yemlemeye baslama ile bitirme arasi kac saat surer ? Sanirim farkli bir el arabasi yaptirmali ve ya baska bir yol bulmali.

• Beğen
Tepkiler: Denizlihorozu
Hayırlı olsun. Kızıltan'ın dediği gibi el arabası ile zor olacaktır. Mesafe kısa bile olsa sürekli git gel sorun olacaktır. Bunun yerine 2 3 seferde götürebileceğiniz römork tarzı bir taşıma aracı yapıp onunla yemi dağıtmanız daha mantıklı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: tenta90
Abi hayırlı uğurlu olsun uygun fiyata uygun makina almışsın ama el arabası isi seni gercekten yoracağa benzer. Ama yapabilirsen ne ala. Bide abi rasyonda sadece saman ve yem var yanlış anlamadıysam neden yonca ve az bi silaj falan verip bi rasyon hazirlamadiniz? Hayvan basi yemden kac kg vereceksiniz?

Bana soracak olursan bunun yerine Fimaks ikinci el dikey 4m3 veya daha buyugunu alirdim. Iscilik vs den tasarruf ederdiniz.. arkadaslarinda soyledigi gibi 300 hayvana el arabasiyla yem tasimak bence pek mantikli degil zamaniniza yazik. Veya yemlige bant gibi biryer yapacaksiniz yem karmadan yem direk banda dokulecek ama bu da cok masrafli olur...

El arabasiyla bu is nasil olacak anlayamadim. Bir hayvana bir el arabasi verilse 300 sefer yapmaniz lazim, bir araba iki hayvanlik olsa 150 sefer lazim, diyelim 5 kisi bu isi yapsa 150/5 = 30 sefer yapmak lazim. Yemlemeye baslama ile bitirme arasi kac saat surer ? Sanirim farkli bir el arabasi yaptirmali ve ya baska bir yol bulmali.

Hocam ben el arabasıyla 270 hayvana 1 el arabasını 6 hayvana vererek 50 dk da bitiriyordum ordaki ahırda eski sistem bağlamalı 3 tane yan yana 50 metre idi burdada tek olay zaten yem vermek son sistem olduğu için gübre veya başka bir işle uğralmaya gerek yok. Toplasan 1 saat iş var yok burda çoğu kişi el arabasıyla yemleme yapıyor zaten.

Bana soracak olursan bunun yerine Fimaks ikinci el dikey 4m3 veya daha buyugunu alirdim. Iscilik vs den tasarruf ederdiniz.. arkadaslarinda soyledigi gibi 300 hayvana el arabasiyla yem tasimak bence pek mantikli degil zamaniniza yazik. Veya yemlige bant gibi biryer yapacaksiniz yem karmadan yem direk banda dokulecek ama bu da cok masrafli olur...

Hocam birincisi traktör yem karma makineleri yataylar kadar güzel yem karmıyor. İkinci olarak traktörümüz yok. Zaten param olsa daha iyisini yapardım.

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp

Abi hayırlı uğurlu olsun uygun fiyata uygun makina almışsın ama el arabası isi seni gercekten yoracağa benzer. Ama yapabilirsen ne ala. Bide abi rasyonda sadece saman ve yem var yanlış anlamadıysam neden yonca ve az bi silaj falan verip bi rasyon hazirlamadiniz? Hayvan basi yemden kac kg vereceksiniz?

Öncelikle sağolun hocam. El arabası yorabilir fakat başka yoracak iş yok herşey maddiyatla alakalı. Hocam yemimiz direk besi yemi yüksek enerji ve proteinli 2 yıldır sorunsuzca bu rasyonu kullanıyoruz. Hayvanlar ilk gelince 2-3 kilo ile başlayıp 4 ay sonra 10 kiloya kadar çıkartıyoruz. Verim oralakda %65-70 arası kargas verimi alıyoruz. Aşağı yukarı 8 aylık besi yaptığımız anguslar 700-750 arası (çifti) kargas et geliyor.