İnek Cinslerine Göre 5 Litre Sütten Peynir Karşılaştırması

5 Lt. sütten inek cinslerine göre peynir karşılaştırması.

* Holstein: 750-gr.
* Montofon: 840-gr.
* Simental: 900-gr.
* Jersey : 1070-gr.

Sağlıksız A1 gene sahip Holstein çok süt veriyor diye öve öve bitiremeyenlere duyurulur. Hangi süt ırkı ile daha karlı hayvancılık yapılırmış görün. En az masrafla ve yem gideriyle ve üstelik sağlıklı A2 gene sahip JERSEY ve MONTOFON öne çıkıyor.

Not: Teknik bilgiler Kandıra/Kocaeli Hamzabey Çiftliğinden Bereket TV'de yayınlanan Benim Çiftliğim programından alınan verilerdir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
5 Lt. sütten inek cinslerine göre yoğurt karşılaştırması.

* Holstein: 750-gr.
* Montofon: 840-gr.
* Simental: 900-gr.
* Jersey : 1070-gr.

Sağlıksız A1 gene sahip Holstein çok süt veriyor diye öve öve bitiremeyenlere duyurulur. Hangi süt ırkı ile daha karlı hayvancılık yapılırmış görün. En az masrafla ve yem gideriyle ve üstelik sağlıklı A2 gene sahip JERSEY ve MONTOFON öne çıkıyor.

Not: Teknik bilgiler Kandıra/Kocaeli Hamzabey Çiftliğinden Bereket TV'de yayınlanan Benim Çiftliğim programından alınan verilerdir.
80 ineği olan adam yoğurt satmıyor.
süt satıyor holştayn sütü ile Jersey sütü aynı fiyata alıcı buluyor.
bu durumda çiftçi sütün kalitesine bakmaz yağ oranıyla ilgili bir alt sınır var onuda su karışmamış her süt karşılıyor.
süt işletmeleri kar marjına bakar ne kadar yoğurt çıkmış işleyen firmanın sorunu onlarda memnun görünüyor memnun olmasa sağ oranı vs ölçümlere göre işletmeye göre fiyat belirler .
ırk tercihleri tv programına göre yapılmıyor piyasadaki taleplere göre yapılıyor.

Ben ufak işketmeyim yeri gelir 70 litre dökerim yeri gelir 20 litre ye düşerim .her zaman tahlil yaparlar sütü alırken haftada bir kesin sek süte döküyoz yeni 1.32 oldu .yağ oranı benim sütümde çoğunlukla 4.2 bazen 3.8 lere düşüyo bakım la alakalı bütün herşey ha slaj da her gün 20 30 kg arası veriyom sözde slal yiyen hayvanın sütü sulu oluyomuş ne kadar doğru bilmem

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
80 ineği olan adam yoğurt satmıyor.
süt satıyor holştayn sütü ile Jersey sütü aynı fiyata alıcı buluyor.
bu durumda çiftçi sütün kalitesine bakmaz yağ oranıyla ilgili bir alt sınır var onuda su karışmamış her süt karşılıyor.
süt işletmeleri kar marjına bakar ne kadar yoğurt çıkmış işleyen firmanın sorunu onlarda memnun görünüyor memnun olmasa sağ oranı vs ölçümlere göre işletmeye göre fiyat belirler .
ırk tercihleri tv programına göre yapılmıyor piyasadaki taleplere göre yapılıyor.
Köye damızlık süt birliği tank koydu arada numune alıyorlar sütün yağ oranı ve kuru madde oranına bakıyorlar, normal kişilere satacaksaniz yağ oranı falan önemli değil pek ama birlik gibi yerlere verirseniz kesinti oluyor yağ oranı gibi değerler düşükse

Köye damızlık süt birliği tank koydu arada numune alıyorlar sütün yağ oranı ve kuru madde oranına bakıyorlar, normal kişilere satacaksaniz yağ oranı falan önemli değil pek ama birlik gibi yerlere verirseniz kesinti oluyor yağ oranı gibi değerler düşükse
ustam holştayn sütünün yağ oranı süt işleyen firmaların gereksinimlerini karşılıyor zaten şu hayvanlara karşı bi karalama kapanyası aldı yürüyor 1000kg holştayn sütü xsüt firması kaç TL alım yapıyo Jersey sütünü kaç TL ile alıyor benim bildiğim yağ oranına uçup gitse bile bir prim verilmez alt sınırdan aşağıya düşerseniz kesinti olur.
süt işleyen firmalar için önemli olan alt sınırların altına düşülmemedi senin sütün bol yağlı ooo al sana prim yapmıyor bu adamlar hani prim veren firmanınkide sadaka gibi olur açıkçası.

Abartmadan ortalama bir isletmede alına bilecek rakamlar kullanalım
Holstain 28 lt
Jersey 14 lt
Günlük süt verimleri olsun Jersey için Türkiye şartlarında çok iyi rakamdir.
Murat Bey'in verdiği peynir oranlarına göre
1 lt Jersey sütünden 214 gr peynir
1 lt holstain sütünden 150 gr peynir
214 gr *14 lt süt=2996 gr peynir
150 gr*28 lt süt=4200 gr peynir
Birde holstain ırkı seçim sebeplerinden biri uzun süre pik sütünde kalmalaridir
Diğer ırklar çabuk düşüşe geçerler
Jeseyde harika bir ırk tercih edilebilir bence

• Beğen
Tepkiler: aek_42
ustam holştayn sütünün yağ oranı süt işleyen firmaların gereksinimlerini karşılıyor zaten şu hayvanlara karşı bi karalama kapanyası aldı yürüyor 1000kg holştayn sütü xsüt firması kaç TL alım yapıyo Jersey sütünü kaç TL ile alıyor benim bildiğim yağ oranına uçup gitse bile bir prim verilmez alt sınırdan aşağıya düşerseniz kesinti olur.
süt işleyen firmalar için önemli olan alt sınırların altına düşülmemedi senin sütün bol yağlı ooo al sana prim yapmıyor bu adamlar hani prim veren firmanınkide sadaka gibi olur açıkçası.
Yağ oranı ve kuru madde oranı iyi çıkıyor Allahtan holstein var biz dede süt verimi biz slaj yonca falan bişey veremediğimiz halde güzel etcil olarak simental sütlük için holstein bence

Ya bi hostaynlari millet kotuluyorda hemen hemen piyasada da en cok bulunan bu ama jerseyler felan 15 veriyor mu hic duymadiydim ben
artık ana hedefimiz işletmemizin karlılığı değil artık hedef seksüt nestle sütaş yörsan gibi firmalara daha çok nasıl kar ettirebiliriz aynı fiyata nasıl daha yağlı süt satabilir artık sorunumuz bu.

artık o firmalar zaten parayı vuruyor gerek yok bizim desteğimize :) markette 1 kilo peynir 20 tl ve üzeri sütü galiba en fazla 1.50 ye alıyorlar
bi a1 aldı gidiyo bize sağlıklı kar ettirecek arkadaş kapı kapı sütçüüü diye gezecez yağlı süt peynirde satarız.
Jersey bakarsam sütümü pahalı alacağını taahhüt eden varmı.

• Beğen
Tepkiler: dogannn
bide bazen fazla hayvana bakmak çok fazlada kar ettirmiyor aile işletmeleri bence ülke için daha faydalı mesela aile işletmeleri yılda peynir yapsa biraz direk müşterilerıne yogurt satsa süt satsa para kazanır belki ama bilmiyorum bazen kafam çok karısıyor

bide bazen fazla hayvana bakmak çok fazlada kar ettirmiyor aile işletmeleri bence ülke için daha faydalı mesela aile işletmeleri yılda peynir yapsa biraz direk müşterilerıne yogurt satsa süt satsa para kazanır belki ama bilmiyorum bazen kafam çok karısıyor
Hayvanlar en azından yedikleri yemin parasını çıkarmalı sütünü satarak buzağısıda işletmeye kâr kalsın. Aksi taktirde ufak işletmeler zarar eder

• Beğen
Tepkiler: ibrahim yılmaz 66