Siyah Haşhaş sözleşmeli

25.000 m2 siyah haşhaş ektim bu yıl sözleşmeli kapsül den haşhaş ayrılmadan bütün olarak kg 8 tl den alacaklar hayırlısıyla

Resimler ve ekler

• 20171203_131335[1].jpg
    20171203_131335[1].jpg
    5.9 MB · Görüntüleme: 273
  • 20171203_131341[1].jpg
    20171203_131341[1].jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 169
  • 20171203_131345[1].jpg
    20171203_131345[1].jpg
    4.9 MB · Görüntüleme: 213
Bereketli olsun bir kaç soru sorayım müsadenizle
tohumu kaç gram attınız?
Ne zaman ektiniz?
nasıl makine ile ektiniz?

Seyreltme ve otla mücadelesini nasıl yapmayı planlıyorsunuz?

İyi akşamlar
Bende ekiyorum haşeş 54 dekar ektim bu sene. Ortalama dekara 1 kg tohum attım. Ekim ayının başlarında ektim.Gübre serpme makinesiyle ektim. Ekimi detaylı olarak anlatabilirim isterseniz

Eylül 15 inden sonra ekime başlanır bizim bölgede. Eğer mevsim kurak gittiyse tohumun çimlenmesi için yağmurlama ile sulama gerekiyor.Öncelikle toprak hazırlığı yapılır pullukla sürülür toprağın durumuna göre çok kesekliyse rototiller ile çok kesekli değilse tırmıkla tohum yatağı hazırlanır.taban gübresi gübre serpmeyle saçılır dekara 25 kg 18/46 ve 10 kg %21 amonyum sülfat attım ben sonra tırmık çekilir bi kat. Bu aşamada sıra ekmeye geldi mibzerle Ekim yapılabilir elle şaçılıp yapılabilir (eskiden öyleydi) gübre serpmeyle (fırfırla) saçılıp ekilebilir ben fırfırla ektim.( bi kovanın dibini 8 Lik uçla deliyoruz bu kovayı fırfırın içine sabitliyoruz yada kancasıyla asıyoruz tarlaya gittiğimizde deliğe bi çubuk takıp tohumu dolduruyoruz tarlada hizaya girip fırfırı çalıştırıyoz çubuğu çıkarıp yürüyoruz mibzerle eker gibi tarlayı dolaşıyoruz bu şekilde Ekim yapıyoruz) ektikten sonra bi kat daha tırmık çekiyoruz ama tırmıkların sadece arka sıradaki dişlerini geçiriyoruz çok geçirirsek tohum derine düşer çıkmada problem olur. Ekim bittikten sonra toprak tavlı değilse ve yağmur yoksa yağmurlama ile suluyoruz bazen iki defa suluyoruz. Baharda seyreltme ve ot mücadelesi için işçi ile çapa yaptırıyoruz tabi çapadan önce üst gübresini atıyoruz sulama yapacaksak dekara 25 kg 33 nitratlı azotlu gübreleme yapıyoruz sulama imkanı yok sa ve mevsim kuraksa üst gübreleme azaltılmalı yoksa bitki yanıyo, çapadan sonra kardeşleme zamanında yağmurlama ile sulama yapılır.haziran sonu Temmuz başı hasat yapılır işçiyle.
Maliyete gelecek olursak
Tohum sözleşmeli olursa devletten dekara 1 kg ücretsiz veriyolar ekstra istersen sanırım 10 tl idi
Gübre alt 50 desek ortalama üstte 25 toplam 75 tl
İşçilik çapa dekara ortalama 4 yevmiye hasatta ortalama 4 yevmiye
8x65: 520
Sulama için mazot 20ltx5:100 ortalama
695 tl filan çıkıyor tabi toprak hazırlığındaki mazot içinde yok
Verime gelcek olursak
Geçen sene ortalama dekardan 225 kg aldım. Bölgemize göre iyi bi verim sayılır daha fazla alan abilerimiz var dekardan 350 kg filan. Bahsettiğim verim kırılmamış kapsül haşeş verimi. Ayrı ayrı merak edenler için 125 kg haşeş 100 kg kapsülü.

Otla mücadele ve seyreltme işini nasıl yapıyorsunuz peki
Yerli tohum ekeceksek ekimden sonra ot ilacı atıyoruz piyasada etkili ot ilaçları var. Sözleşme li Ekimlerde ot ilacı kullanmıyoruz morfin oranını düşürdüğünü söylüyolar. Çok sıksa tırmık veya ayakları seyreltilmiş kazayağı kullanılıyor. Haşeş için ara çapalar da var piyasada ama çok kullanılmıyor bizim bölgede başka yerlerde kullanılıyor mu bilmiyorum

Yerli tohum ekeceksek ekimden sonra ot ilacı atıyoruz piyasada etkili ot ilaçları var. Sözleşme li Ekimlerde ot ilacı kullanmıyoruz morfin oranını düşürdüğünü söylüyolar. Çok sıksa tırmık veya ayakları seyreltilmiş kazayağı kullanılıyor. Haşeş için ara çapalar da var piyasada ama çok kullanılmıyor bizim bölgede başka yerlerde kullanılıyor mu bilmiyorum

Ot ilacı ne attınız biz asthapyr diye bir ilaç attık ekimden 3 gün sonra

TMO ile anlaşmalı tohumu onlar verdi sözleşme imzalandı 600 gram tohum kullandım elle attım gübre 10 ar kg yağmurlama ile verdim. Şubat ayında halazalı tarlalarda halaza ilacı kullanmayı planlıyorum pancar çapa makinasıyla sıra sıra yapmayı planlıyorum sık olursa enine tırmık çekmeyide planlıyorum zaman gösterecek 2.ara çapası rahat olacak otlu ve sıklık devam ederse çapacı sokacağım gübreleme devam edecek. Ortalama verim bu çevrede kozak+haşhaş 80 kg ile 200 kg arasında değişir kg mını 8 tl de nalacaklar