DiPKAZAN VE RIPER MODELLERİ

Ripper.jpg2.jpgTekli_Dipkazan (1).jpg

60-66 çiftçeker traktöre tekli dipkazan takıp 9 dönüm yerde denedim.hem traktörü çok zorluyor. Hemde çok mazot yaktı.benim kanatimce 4 silindirli 80 hp nin altında traktörün harcı değil.gerçekten tam anlamıyla iş yapacaksa.

Video'da 40 beygirlik traktör çekmiş. Acaba tarla mı çok yufka?
[video=youtube;iEE3nTiGsnk]https://www.youtube.com/watch?v=iEE3nTiGsnk[/video]

60-66 çiftçeker traktöre tekli dipkazan takıp 9 dönüm yerde denedim.hem traktörü çok zorluyor. Hemde çok mazot yaktı.benim kanatimce 4 silindirli 80 hp nin altında traktörün harcı değil.gerçekten tam anlamıyla iş yapacaksa.
[video=youtube;Z02OXQmuI2k]https://www.youtube.com/watch?v=Z02OXQmuI2k[/video]
Dakika 2;33 4,1 hektar 26 galon, yaklaşık dekarda 2,5 litre yakıyor.

Ciftçeker sonuçta, düşük vitese takınca çeker. Mazota gelince 60-66 2 nin 2 vitesi ile gidiyorsa 80-66 2 nin 3. Vitesi ile gider, tekli dipkazanla ayni yakiti yakcaği kanaatindeyim. Fark, iş cabuk biter.

Ciftçeker sonuçta, düşük vitese takınca çeker. Mazota gelince 60-66 2 nin 2 vitesi ile gidiyorsa 80-66 2 nin 3. Vitesi ile gider, tekli dipkazanla ayni yakiti yakcaği kanaatindeyim. Fark, iş cabuk biter.

Bazı yerlerde 1. 4ü ne kadar düştüm. Korktum gri gövde efsanesini yakacağım diye :)

• Beğen
Tepkiler: muhammed85
Bundan 15-20 yıl önce tarlalara sürekli dip kazan çekerdik faydası olduğunu da düşünüyorum. O zamanlar 285 MF vardı yazın gerçekten trakyada tarla sürmek zordur çok yakıt gider fakat hiç hesaplama yapmazdik [emoji2] şimdi ise tamamen farkli ilk işimiz maliyetler oldu demekki o yıllarda iyi kazanıyor musuz.

Bundan 15-20 yıl önce tarlalara sürekli dip kazan çekerdik faydası olduğunu da düşünüyorum. O zamanlar 285 MF vardı yazın gerçekten trakyada tarla sürmek zordur çok yakıt gider fakat hiç hesaplama yapmazdik [emoji2] şimdi ise tamamen farkli ilk işimiz maliyetler oldu demekki o yıllarda iyi kazanıyor musuz.

Buğday- çiçek dönüşümünde buğday arkasından çekmek iyi olur, çiçek derin köklü bitki,
Yonca-mısır-buğday-şeker pancarı dönüşümünde derin çimli mahsül ekmeden önce gerekiyor.Buğday çifti 15 cm, diğerleri derin sürüm yapılıp taban yaptırmamak gerekiyor.

Tekli dipkazani düz arazide 50 hp.
Hafif rampa varsa 50 hp cifceker. Çok rahat ceker.
İs derinligi 70 -80 c.m.

Bölgeden bölgeye değişir.
Ağustos ayında dümdüz tarlada tt55 4x4 3 takviye ile tekli patlatmsyı sonuna kadar salamıyor bizim arazimizde.
Bana göre tam anlamıyla hakkını vermek için
Tekliye 75-80 hp 4x4
2 liye 105-110 hp 4x4
Lazım minimum.
Ama mesela ege bölgesinin toprağı genel olarak gevşek.Belki orda daha düşük hp li makinalarla çalışılabilir.

[video=youtube;Z02OXQmuI2k]https://www.youtube.com/watch?v=Z02OXQmuI2k[/video]
Dakika 2;33 4,1 hektar 26 galon, yaklaşık dekarda 2,5 litre yakıyor.

4.1 hektar 41 dekara tekabül eder tabi iş genişliği ve tekerlek kayması hesap edildiyse ki bence bu hızda saatte 41 dekar yer işleyemez ama 20 dekarı işler
26 galon da aslında litre jd greenstar ekranı bazen litre ile galonu karıştırıyor sonra düzeliyor güncelleme zamanı yaklaştığında yapar bunu herneyse iş genişliği ve hızını çarparak saatteki dekar işlemesini bulursanız ortalama saatte 1.5 litre yakıyordur ki bu gaz bu motora fazla eğer IVT şanzıman olsaydı bu hıza 1600 devirde ulaşırdı yakıtta 18 20 lt olurdu saatte

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca