Karanlıktan bozma yonca yeri

Selamünaleyküm abilerim arkadaşlarım kardeşlerim ilk defa dededen kalma bi kavaklık var orayı ekecem nasip olursa da yardımlarınıza ihtiyacım var ekimden önce ve ekim sırasında neler yapılır örneğin hangi gübre atılır?toprak düzenleyici veya hümik asit hangisini uygulayayım ?bu ve buna benzer sorularıma cvp verebilirseniz çok mutlu olurum bilgi paylaşılınca çoğalır hepinize iyi günler

Yonca tohumu pahali, hazirligi yorucu ve maliyetli. O yüzden 5 yil verimini sürdürmesi lâzım. Yapman gerekenler kadar yapmaman gerekenler var.
1- kışın ve sulamada tarlada su durmamalı, tesviyeli olmalı.
2- ilk ekim yaptiktan sonra üst gübre olarak üre atmamalısın.
3- iklime uygun dormansi yonca tohumu seçmelisin.
Kaç dönüm yer ekcen, toprak analizi yaptirabilirsen reçeteyi de ona göre uzman birinden alabilirsin.

Yonca tohumu pahali, hazirligi yorucu ve maliyetli. O yüzden 5 yil verimini sürdürmesi lâzım. Yapman gerekenler kadar yapmaman gerekenler var.
Kaç dönüm yer ekcen, toprak analizi yaptirabilirsen reçeteyi de ona göre uzman birinden alabilirsin.
Abim 12 dönüm yer ekilecek inşallah mibzerle ekim olacak ve dönüme 5 veya 6 kg tohum atılacak tesfiye olayını da kepçe kökleri kazarken halletti sağolsun hafif meyilli oldu tarla şu birikmesi filan yok inşallah ki geçen yağmurda gittim baktım sıkıntı yok tohum olarak osm tohum kullanacam onunda kilosu 20 tl den 1500 tl tutuyor hümik asit olayını da hediye yoluyla hallettik 😁gübre olarak da hayvan tersi attık bol bol 15 dönüme abartmıyorum ama 60 70 römork
Ben bunları ziraatçiye söyledim o zaman gübreye gerek yok boşa masraf etme dedi tek eksiğim çayır biçme onu alıp almamakta kararsızım

Neden ilk biçimden sonra üreyi önermiyorsunuz ustam