Yeni bir çiftlik için tavsiyeleriniz neler olacaktır?

Egerki erkek hayvanlari 6 veya 8 aylik satmayi dusunuyorsak. O zaman limuzin veya sarole bakmaya gerek yok. Simentalde hemen hemen ayni fiyatlara satilabiliyor . Piyasadan daha uygun fiyata simental bulabiliriz.

Simmental icin kullanabileceginiz anaclik suresi nekadardir bilmiyorum, ama limuzin ve ya diger et irki anaclar iyi bakilirsa 15 sene dogurabiliyor hatta daha fazla.

Et sikintisi kolay kolay bitmeyecek ve bu hayvanlar gercek degerini bularak karkas satis fiyatlari kilo basina daha fazla olacak diye dusunuyorum ki bu dana satisini kolaylastirir.

Besiye dana alacaksaniz simmental mi yoksa et irki mi akirsiniz, malini kolay satabilmek bence onemli.

Ancak sutunu de alirim derseniz o baska, ama ben istemem bunu sutke ugrasmak ayri konu.

Elbetteki beside ve uzun sure anac olmasi acisindan et irklari daha avantajli. Etcil irk anac rasyonlariyla yani kaba yem agirlikli simentalide cok yormadan beslesek onunda anac omrunu uzatamazmiyiz acaba. Cunku suan piyasada simental iyi para ediyor ve cok kolay satiliyor

Simmentalin dogurgan omrunu rasyonla uzatmak mumkunmudur bilmem.

Ancak pazara ve imkanlara bakarak anali danali sistemi simmentalle kurmak neden olmasin, yatirim, karlilik, satis kolayligi hepsi onemli.

Nekadar para yatacak suru buyuklugu baslangic ve ilk 3 sene sonunda ne olacak deniyorsa ona gore baslanir. Baslangicta anac diyelim 80 olacaksa bir kismi et irki ornegin limuzin bir kismi etci simmental neden olmasin. Detayli bilgi alimi ve kayit sistemiyle irklardan birisinin karlilikta belirgin ustunlugu gorulurse digeri planli olarak elder cikarilabilir. Kaybedilen birsey olmaz saniyorum.

Karliliga ulasma ilk 3 senenin sonunda olacaksa eger, hedef suru buyuklugu belirlenip, gerekecek kaba yem arazisi baslangicta saglanmali, sistem icin az kullanilacak olan kesif yem icin de uretim yapilacakmi yoksa hazir alim mi olacak daha bastan karar verilmeli ki uygulanabilir bir sistem icin yola cikilsin.

Satis sistemi 7-8 aylik dana uzerine kurulacaksa iyi bir zooteknistten yardim alinmali, sistem birinci yilini doldurdugunda rasyon oturacaktir. Kesime kadar besi yapilmadigindan performansa gore rasyon ayarlama sorunu olmayacaktir.
Tum sistem buzagi almak olunca, kizginlik takip sistemi olmali ve kolay dogum yapan irk secilerek ve gerekli koruyucu hekimlik sartlari ile asilamalar kacirilmadan buzagi olumu sifira hedeflenmis olmali. En zarar verecek olan buzagi olumu, dana fiyati, yem maliyeti daha az rtisk doguracaktir.

• Beğen
Tepkiler: ozgurefe67
Simmentalin dogurgan omrunu rasyonla uzatmak mumkunmudur bilmem.

Ancak pazara ve imkanlara bakarak anali danali sistemi simmentalle kurmak neden olmasin, yatirim, karlilik, satis kolayligi hepsi onemli.

Nekadar para yatacak suru buyuklugu baslangic ve ilk 3 sene sonunda ne olacak deniyorsa ona gore baslanir. Baslangicta anac diyelim 80 olacaksa bir kismi et irki ornegin limuzin bir kismi etci simmental neden olmasin. Detayli bilgi alimi ve kayit sistemiyle irklardan birisinin karlilikta belirgin ustunlugu gorulurse digeri planli olarak elder cikarilabilir. Kaybedilen birsey olmaz saniyorum.

Karliliga ulasma ilk 3 senenin sonunda olacaksa eger, hedef suru buyuklugu belirlenip, gerekecek kaba yem arazisi baslangicta saglanmali, sistem icin az kullanilacak olan kesif yem icin de uretim yapilacakmi yoksa hazir alim mi olacak daha bastan karar verilmeli ki uygulanabilir bir sistem icin yola cikilsin.

Satis sistemi 7-8 aylik dana uzerine kurulacaksa iyi bir zooteknistten yardim alinmali, sistem birinci yilini doldurdugunda rasyon oturacaktir. Kesime kadar besi yapilmadigindan performansa gore rasyon ayarlama sorunu olmayacaktir.
Tum sistem buzagi almak olunca, kizginlik takip sistemi olmali ve kolay dogum yapan irk secilerek ve gerekli koruyucu hekimlik sartlari ile asilamalar kacirilmadan buzagi olumu sifira hedeflenmis olmali. En zarar verecek olan buzagi olumu, dana fiyati, yem maliyeti daha az rtisk doguracaktir.
Eger sutunude aliriz masraflari dusururuz diye dusunuyorsak simental olabilir ama sut ile hic ugrasmayacakdak limuzin, charolais gibi etci irklari beslemek daha dogru. Sonucta simental digerleri gibi etci degil karma bir irk. Sutu var ama canli agirlik kazanci ve randimani etci irklardan geri.
Simmental icin kullanabileceginiz anaclik suresi nekadardir bilmiyorum, ama limuzin ve ya diger et irki anaclar iyi bakilirsa 15 sene dogurabiliyor hatta daha fazla.

Et sikintisi kolay kolay bitmeyecek ve bu hayvanlar gercek degerini bularak karkas satis fiyatlari kilo basina daha fazla olacak diye dusunuyorum ki bu dana satisini kolaylastirir.

Besiye dana alacaksaniz simmental mi yoksa et irki mi akirsiniz, malini kolay satabilmek bence onemli.

Ancak sutunu de alirim derseniz o baska, ama ben istemem bunu sutke ugrasmak ayri konu.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Eger sutunude aliriz masraflari dusururuz diye dusunuyorsak simental olabilir ama sut ile hic ugrasmayacakdak limuzin, charolais gibi etci irklari beslemek daha dogru. Sonucta simental digerleri gibi etci degil karma bir irk. Sutu var ama canli agirlik kazanci ve randimani etci irklardan geri.

Bu simental olayı tamamen bize özgü birşeymi? Bana öyle geliyorki “et çıkınca keseriz,süt çıkınca sağarız” diye elde tutuluyor.
Marmaranın en başarılı çiftliği denecek feyz çiftliği neden acaba holstein bakıyorda simmentale geçmiyor? Sencer bey 42 kg işletme ortalamam var diyor. Bu ortalama simmentalde imkansız sanırım?
Ayrıca canlı ağarlık üzerinden yedikleride farklı miktarlarda. Sütçü değilşm ama sütçü olsam holstein yada brownswiss bakardım. Süt ineği sısla olacak gibime geliyor.

Bu simental olayı tamamen bize özgü birşeymi? Bana öyle geliyorki “et çıkınca keseriz,süt çıkınca sağarız” diye elde tutuluyor.
Marmaranın en başarılı çiftliği denecek feyz çiftliği neden acaba holstein bakıyorda simmentale geçmiyor? Sencer bey 42 kg işletme ortalamam var diyor. Bu ortalama simmentalde imkansız sanırım?
Ayrıca canlı ağarlık üzerinden yedikleride farklı miktarlarda. Sütçü değilşm ama sütçü olsam holstein yada brownswiss bakardım. Süt ineği sısla olacak gibime geliyor.
Eger modern bir isletmeye sahipsek ve bilimsel olarak bu isi yapiyorsak ve amacimiz sut ise Holstein'in yanina hicbiri yaklasamaz. Turkiye standartlarinda ise, sutun para etmedigi bolgelerde ve eski sistem hayvanciligin yapildigi yerlerde simental daha uygun olur cunku hem daha dayanikli hem de Turkiye'de simental ederinin ustunde para ediyor. Bunun sebebi bana gore insanlarin bilimden cok kahve geyiklerini ciddiye almasi. Egerki amac et uretimi ise etci irklarin uretilmesi gerek bu da simental degil. Charolais, limuzin, piedmonte, angus vs... gibi etci irklardir ama bu sistemi cok arastirmama ragmen ustadlarin dedikleri hep ayni oldu. Eger senenin en az 6 ayi meradan yararlanabiliyorsan uygulanabilir eger ki mera yoksa donemsel olarak karli olabilir ama surdurulemez dediler.

Eger modern bir isletmeye sahipsek ve bilimsel olarak bu isi yapiyorsak ve amacimiz sut ise Holstein'in yanina hicbiri yaklasamaz. Turkiye standartlarinda ise, sutun para etmedigi bolgelerde ve eski sistem hayvanciligin yapildigi yerlerde simental daha uygun olur cunku hem daha dayanikli hem de Turkiye'de simental ederinin ustunde para ediyor. Bunun sebebi bana gore insanlarin bilimden cok kahve geyiklerini ciddiye almasi. Egerki amac et uretimi ise etci irklarin uretilmesi gerek bu da simental degil. Charolais, limuzin, piedmonte, angus vs... gibi etci irklardir ama bu sistemi cok arastirmama ragmen ustadlarin dedikleri hep ayni oldu. Eger senenin en az 6 ayi meradan yararlanabiliyorsan uygulanabilir eger ki mera yoksa donemsel olarak karli olabilir ama surdurulemez dediler.

Not: Kendi fikrim olarak eger Turkiye agirlikli olarak simental irikina sahip olsaydi. Hem sut para ederdi hem de et acigi olmaz dengeli bir piyasa olurdu.

Evet holstein entansif sütlüçük içindir. Narindir yediğine göre verim verir. Simmentalin anavatanı avusturya sanırım, orda alp eteklerine bunları salarlar dağ bayır gezer otlar gelir sütünü verir. Yediği bedavaya az apahaşı olunca sütte de miktar holstein dan az olsa bile kazandırır.
Bu ülkede mera olayı azdı o da bu iktidar sayesinde bitti. Arttık mera yok kabul edicez. Abd de takip ettiğim bir çok üretici etrafı çevrili alanlarda kuru ot yemleme ile orta ölçekli(200-300)baş sürülere bakabiliyorlar. Mera sanılan yerde de 10 cm altında ot varsa orası çayırdır ancak.
Bakın adamlar damızlık da nasıl kış geçiriyor
https://youtu.be/v92DmQZptH8
Yada ekteki kadar alanda mis gibi bakıyorlar.
https://youtu.be/EebxLYA-6Fk

Ikinci filmi daha once izlemistim, bu tur cok var. Dikkat ceken noktalar var, evvela ahir dedigin sadece sundurma ( saye ) hayvan isterse orada isterse acikta, acik kisim hayvan basi 200 m2 ve ya ustu. Adam ahira degil cite para harcamis ki bence bu cok dogru.

Gorduklerimiz genc olanlar saniyorum anaclar disarida cayirda otluyor. Onlar da 20 li gruplarla boyle cevrili yere konabilir. Taze ot bicilip romorla patoka getirilirse daha genis alan istemez. Bu ot arabalarini daha once fotograf koymustu, tekrar koyayim.

ZERO GRAZER WAGON.png
ZERO GRAZER WAGON 2.png
ZERO GRAZER WAGON 4.png

Boyle bir romorku her demirci yapar para tutmaz. Her potok icin bir veya 2 adet olabilir. Hayvanlari disari salmazsan hastalik riskin az, gruplar karismaz, epey faydasi var.

Filmde gorunen balya konmus yemlik iyi fikir, dokuluop ziyan olma riski yok.

Romorkla ot getirince yakin yerde ot ekmissen, reygras, tem bezelyesi gibi, is kolay mazoy masrafi az, tarla kiraliksa bile sorun degil baska yer kuralasan yine getirebilirsin, gunde iki sefer falan yapmak lazim galiba. Otun fazlasini kurutmak ve depolamak mumkun.

Ben ahir kismiyla acik alan arasini bir hayvanlik koridir dusunmustum, gerekirse hayvani orada sikistirip muayene, asi falan yapilabilir, buzaginin gecebilecegi anacin gecemeyecegi bir kapi olunca o kisma kesif yem koymak mumkun, destek icin biberonla sut vermek mumkun.

Bu filmdeki iki sey onemli, cok buyuk araziye gerek yok, tarla ot icin olacak, ikinci konu bizdeki gibi ahira 1-2 milyon harcamaya gerek yok.

Citler demir boru olsa uzun dayanir, suru buyudukce birer patok yapilsa her sene paran kadar boru alirsin kafadan milyon yatirmazsin...

Bu video larda olmayan bir detay doğum padokları ( calving pen)

Eğer havalar güzelse dışarda alttık olan yeri bulur doğurur ama 10 derecenin altında bir sıcaklıkta ıslak buzağı üşüyüp hipotermi olabilir.

Sayin guney46
Peki etcil irklarin gunluk yem rasyonu ve bunlarin guncel fiyatlarini biliyormusunuz. Hocalarimiz olmaz diyor ama. Maliyetleri bilirsek olup olmayacagini tekrar konusabiliriz. Formda bu konuda cokca tartisma var ama hicbiri sonuca ulasmamis belki burada kesin bir sonuca varip olur veya olmazi bulabiliriz.

Sayin guney46
Peki etcil irklarin gunluk yem rasyonu ve bunlarin guncel fiyatlarini biliyormusunuz. Hocalarimiz olmaz diyor ama. Maliyetleri bilirsek olup olmayacagini tekrar konusabiliriz. Formda bu konuda cokca tartisma var ama hicbiri sonuca ulasmamis belki burada kesin bir sonuca varip olur veya olmazi bulabiliriz.

Zooteknistler dogrusunu detayli yazarlar, bilebildigim kadarini yazayim bakalim ne kadar dogru.

Bu hayvanlari surekli olarak kuruda beslsyeceksiniz, dogum sonrasi sut durumuna gore cok az bir sut yemi takviyesi olabilir, bunlar zaten 6 litre civari sut veriyor onun da azalmamasi icin.

Dogum oncesi 2-3 ay ozellikle kalsiyum dengesine cok dikkat edrek beslenecekler,

Ciftlesme oncesi hangi tarihte, mevsimde buzagi almak isterseniz ona gore kizginlik atlayabilirsiniz, bu donemde beside bir fark olabilir, emin degilim bakalim zooteknistler ne yazacaklar.

Buzagilar ilk 7 ay sutunu anneden icecek, yeme alismalari icin azar azar yem verilecek, bu yemi analarinin yememesi icin sadece buzaginin ulasabilecegi alcak ve dar girisli yer olacak.

Doguma 2 ay kala anneyi ayri kapali yere alip gozetim altinda tutup dusuk kalsiyum besleyeceksiniz, orada buzagisiyla beraber kalacak ve yeniden hamile kaldiginda buzagiyla beraber yerine donecek.

Bununla ilgili youtube videolari var, saclilar ciftligi yazip arayin detayli olarak var.

Farki onlarin merasi var benim kafamdaki genis gezme alanli etrafi cevrili yerde taze otu onlara ulastirmak.

• Beğen
Tepkiler: Yosimizra
Diyelim 100 bas hayvaniniz var, bunlari 20 serli gruplara ayirdiniz. Bunlari otlatmaya gonderirseniz karisir, halbuku siz hayvanin yasina ve hamilelik durumuna ve buzagisi olmasi durumuna gore ayirdiniz, otlama donusu karisacaktir.

Ahirin etrafina citle cevrili patoklar yaparsaniz hayvan gruplari orada dolasabilecek, taze otu getirip orada verebileceksiniz. Bununla ilgili resimleri onceki mesajlara koymustum. Bu sekilde yapinca dogumu yakin hayvanlara kalsiyum vermeyeceksiniz ama digerleri alacak, yani dogumuna birkac ay kalan hayvan yonca almayacak. Hepsi birarada olursa hayvana ( hayvan grubuna ) has yemleme yapamazsiniz. Doguranlarin patoguna sut yemi vereceksiniz ama digerlerine hayir.

Tarla yakinsa otu bicer geririrsiniz. Burada mazot parasi diye dusunmeyin, bu masrafi yapacaksiniz ama coban parasi vermeyeceksiniz, hayvanlari arasi hastalik yayilmayacak, bos duvelerin kizginlik takibi kolay olacak cunku yirmisi birarada olacak siz sadece o gruba bakacaksiniz hepsine degil. Hamileleri ve dogumu kolay izleyeceksiniz cunku onlar birarada olacak, agiz sutunu icip icmedigini kolay bileceksiniz cunku doguranlar hep bir arada olacaklar.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Şenel
Buzağının emdiği dönemde anne tekrar kızgınlığa gelmekte gecikirmi 2 periyoddan fazla acaba?

Birincisini atlayip ikincide suni tohumlama yapiyorlar. Erkek buzagi isteniyorsa erkek secimli sperm attiriyorlar sonuc % 85 ihtimal erkek oluyor. Ikincide sperm attirip bekliyorlar ki hamilelikten emin olsunlar sonra ikisini beraber digerlerinin yanina aliyorlar. Orada gerekiyorsa sut yemi ( biraz ) veriyorlar, sadece buzaginin gecebilecegi bir yer yapip orada ota ve kesif yeme yavas yavas alistiriyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Yosimizra

benim yurt dışında gördüğüm mera olsun ahır olsun boğa hep içlerinde şansa bırakma yok günü saati geldimi baba tohumu salıyor
süt yok sonuçta boşa geçen her gün daha büyük zarar yazar

avrupada ahırda yem karmayla dökenler varken otu biçip önüne getirsek getirsek bir ilk bahar yaz aylarında olur oda hergün ot mu biçip getireceksin
sulama zamanlamaları biçme şekli hep sıkıntı çıkarır. 15-20 dönüm tarlaya 10 kere biçmeye gidilmez
bana göre en güzeli silaj yapıyorsan silaj yoksa kuru ot olarak getirip karmak en mantıklısı

350 kg civarı boş limuzinler
4 kg bol taneli mısır silajı
2,5-3 kg saman
1 kg yonca silajı
1-1,2 kg kuru yonca
1 kg buzağı büyütme yemi veriyorum

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
benim yurt dışında gördüğüm mera olsun ahır olsun boğa hep içlerinde şansa bırakma yok günü saati geldimi baba tohumu salıyor
süt yok sonuçta boşa geçen her gün daha büyük zarar yazar

avrupada ahırda yem karmayla dökenler varken otu biçip önüne getirsek getirsek bir ilk bahar yaz aylarında olur oda hergün ot mu biçip getireceksin
sulama zamanlamaları biçme şekli hep sıkıntı çıkarır. 15-20 dönüm tarlaya 10 kere biçmeye gidilmez
bana göre en güzeli silaj yapıyorsan silaj yoksa kuru ot olarak getirip karmak en mantıklısı

350 kg civarı boş limuzinler
4 kg bol taneli mısır silajı
2,5-3 kg saman
1 kg yonca silajı
1-1,2 kg kuru yonca
1 kg buzağı büyütme yemi veriyorum

Birisi reygras ektiyse zaten senede 4-5 bicim yapacak, orada kurutup, dokup sacip balyalayip depolayip getirecegine taze taze verse ek zahmet ve ya masraf olur mu ? Yukarida 90 numarali mesaja fotograf koydum, Avrupa boyle yapiyor, bence yapilabilir. Bicimi zamana yayabilen icin sorun olur mu ?

Izlemek isteyen varsa youtube da " zero grazing " yazarsa filmler var, bunun anlami " sifir otlatma " bunun icin bicilmis otu toplayan ekipmanli romorklar var.

Yinede bakmali, bic-kurut-balyala- depola isimi zor yoksa bic gotur hayvan taze yesin mi zor ? Sonucta kime ucuz ve gelen metot varsa o iyidir.

Verdiginiz rasyon icin tesekkurler.