Yeni bir çiftlik için tavsiyeleriniz neler olacaktır?

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Bir kaç şeyi merak ediyorum.
Zonguldak/Ereğli ilçesinde bacanağımla beraber küçük bir çiftlik kurarak hayvancılık yapmak istiyoruz.4-5 büyükbaş hayvan ile başlamak istiyoruz. İkimiz de bu işten hiç anlamıyoruz. Bacanağın babası hayvancılıkla uğraşıyor bakımları vs kendisi ilgilenecektir. Biz besi için ağırlık vereceğiz. Ama yanında da sütte olsun istiyoruz. En azından yem maliyetleri çıksın niyetindeyiz.
Bütçe olarak çok açılmadan yavaş yavaş bir yatırım yapmak istiyoruz. İlk etap için 4-5 hayvan bizim için yeterli olacaktır. Buradaki arkadaşların tecrübesine ve bilgi hazinesine güvendiğimden dolayı; kafama takılanları size aktarmak istiyorum. Yardımcı olursanız minnettar olurum.
1-Maliyet açısından hangi cins hayvan ile başlamalıyız? Yerli hayvan seçimi bizim için hem maliyet açısından hem de verimlilik açısından uygun olacak mıdır?
2-Çiftlik için ilk etapta olmazsa olmaz ne yapmamız gerekmektedir? Makine-inşaat gibi

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Bir kaç şeyi merak ediyorum.
Zonguldak/Ereğli ilçesinde bacanağımla beraber küçük bir çiftlik kurarak hayvancılık yapmak istiyoruz.4-5 büyükbaş hayvan ile başlamak istiyoruz. İkimiz de bu işten hiç anlamıyoruz. Bacanağın babası hayvancılıkla uğraşıyor bakımları vs kendisi ilgilenecektir. Biz besi için ağırlık vereceğiz. Ama yanında da sütte olsun istiyoruz. En azından yem maliyetleri çıksın niyetindeyiz.
Bütçe olarak çok açılmadan yavaş yavaş bir yatırım yapmak istiyoruz. İlk etap için 4-5 hayvan bizim için yeterli olacaktır. Buradaki arkadaşların tecrübesine ve bilgi hazinesine güvendiğimden dolayı; kafama takılanları size aktarmak istiyorum. Yardımcı olursanız minnettar olurum.
1-Maliyet açısından hangi cins hayvan ile başlamalıyız? Yerli hayvan seçimi bizim için hem maliyet açısından hem de verimlilik açısından uygun olacak mıdır?
2-Çiftlik için ilk etapta olmazsa olmaz ne yapmamız gerekmektedir? Makine-inşaat gibi
Abi bende siz gibi arastirmaciyim ama şundan eminim süt sizi yorar besi de hayvan bulmak zor bulunca da pahalı pahalı olunca da kazanc düşüyor ama buzagi uretim isi herzaman para birakir. Bundan eminim.

• Beğen
Tepkiler: ozgurefe67
Kardeşim cevabın için teşekkür ederim.Peki hangi cins bizim için avantajlı olacaktır.
Saf Simental hava koşullarına hastalıklara karşı dayanıklılık yönünden verimli bir hayvan etçi ırktır dişisinden 25 kğ veya daha fazla süt alınabilir erkekleri 1200 kğ kadar et tutar karkas %60 %65 oranında besi yapacaksanız hayvan 550 kğ geldiğinde veya daha aşağıdayken kestirin derim çünkü hayvan en hızlı 550 kg kadar kilo alır daha sonraki verdiğiniz yemlerden maksimum yararlanamaz günlük 2 kğ 2.5 kğ et aldığıda bilinmektedir

• Beğen
İnşaat içinde besi için çok maliyetli ahır inşaatına gerek yok şimdilik bir yer çevirin çatılı 100 hayvana kadar bakın daha sonra ahır yapın derim ilk başlarken maliyet yüksek olur işi iyi bir şekilde öğrenene kadar etrafını çit veya pirket ile çevirin önlerine yemlik için profil kaynatın suluk alın otamatik arada birde ahır temizlenir
Yem karma makinası mutlaka gerek et süt farketmez
85 hp Massey Ferguson 285s yeterli işinizi görür ikinci el 25.000 TL 30.000 TL arası
Tarla işleme ekipmanları yem ekin Yonca arpa buğday vs...

• Beğen
4-5 hayvan deneme amaçlıda olsa masrafınızı kurtarmaz işden soğur bırakırsın
ben kendi adıma ilk olarak sütaş eğitimlerine katıldım
sonrasında bir abimin yanına 4-5 ay gittim inek tosun buzağı hepsi vardı
sonrasında 3 yıl besi yaptım 3 ay önce son malları kestirdik
şuanda boğa altı düveler var üretmeden kazanmak imkansız
veteriner bir abimin tavsiyesi hala kulaklarımda doğurganlık özelliği olan hayvanları topla 2000-3000 e
sadece buzağıya çalış anası ölse arkanı döner gömersin der hep 10-14 binlere damızlık almaktan iyidir bence

Saf Simental hava koşullarına hastalıklara karşı dayanıklılık yönünden verimli bir hayvan etçi ırktır dişisinden 25 kğ veya daha fazla süt alınabilir erkekleri 1200 kğ kadar et tutar karkas %60 %65 oranında besi yapacaksanız hayvan 550 kğ geldiğinde veya daha aşağıdayken kestirin derim çünkü hayvan en hızlı 550 kg kadar kilo alır daha sonraki verdiğiniz yemlerden maksimum yararlanamaz günlük 2 kğ 2.5 kğ et aldığıda bilinmektedir

Peki saf simental kaç aylık alalım yada buzağımı alalım ?

Örnek olarak yerli hayvan alsak.Tohumlama olarak simental yaptırsak gene biza faydası olur mu?En azından simental buzağı 4-5 bin diye biliyorum.Yerli hayvanın buzağıda 1000 tl filan diye araştırdım.Maliyet açısından da faydası olmaz mı bize?

Örnek olarak yerli hayvan alsak.Tohumlama olarak simental yaptırsak gene biza faydası olur mu?En azından simental buzağı 4-5 bin diye biliyorum.Yerli hayvanın buzağıda 1000 tl filan diye araştırdım.Maliyet açısından da faydası olmaz mı bize?
Yerli hayvanı simentalle tohumlarsanız etçi ırk çıkmaz verimli olmaz saf en iyisi yediğini inkâr etmez Simental inekleri besleyip sütünden faydalanırsınız fakat holistein ırkına göre daha az süt verir ancak simentalin buzağısı kârlı olur Simental inekleri erkek tohumlayıp besiye çekebilirsiniz yada dışardan 5-6 ay arası hayvanları alıp 550 kğ olana kadar kesebilirsiniz

• Beğen
3 bin lira var arada yerli hayvanı besleyip kesime goturene kadar daha masraflı olur çünkü yerli hayvandan tam randıman alınmaz 30 kg yem veriyorsanız yerli 1 kğ alıyorsa Simental 1800 2000kğ arası kilo alır buda 3 bin liranın lafı bile olmaz o parayı sana kat kat kazandırır hem yem hemde etten kazanırsın

Cok degerli arkadasim Trakkulupe hosgeldin. Insallah istedigin hedefe ulasirsin. Oncelikle hic birsey ekmeden bicilmiyor. Iki kisi bu ise basliyacaksaniz arkadaslarin belirttigi gibi 5 hayvan cok az sizi kurtarmaz. Suan inek/ gebe duve fiyatlari bolge bolge ve irkina gore degisiyor ama 7 bin civarinda basliyor. Bunun yaninda kendi yeminiz varmi? Ekecek tarlaniz yoncaniz varmi? Sulu tarla varmi? Sut inegi bakmasi epey is gucu ister bence kendi yeminiz yok ise ve bir sene bakacak kadar sermayeniz varmi? Bazen sut fabrikalari maalesef aylarca odeme yapmiyor. Bu ise yapacaksaniz benim fikrimce 10 adetten fazla olmasi gerek ve kendi yeminiz olmasi sart.Irk olarak ari irk alirsaniz ileride cok faydasini gorursunuz. Simdilik diyceklerim bu kadar sorunuz olursa haber edersiniz.

• Beğen

Simentaller etçi değil karma ırktır yani hem süt ve et. Saf simentallerin optimal kesim ağırlığı 650 kg dır. Telafi edici canlı ağırlık kazancı (Birkaç ay) hariç 2-2.5 kg et tutmaz. Besi ortalaması 1.5-1.6 kg demek daha doğrudur.

• Beğen
Tepkiler: dogannn