Nohut serpme makinesi (ilkel ve cağcıl harmanlaması)

02.01.2016
2,334
3,121

Arkadaşlar ben nohut için farklı bir şey düşünüyorum. Çalışma sistemi gübre serpme makinesiniyle aynı olacak fakat gübre serpme makinesinden daha homojen ve daha teknolojik olacak.

Mesela; genişliği 3 metre olan bir tohum haznesini düşünelim,bu haznenin altına tohum bırakan kare şeklinde 13 tane delik koyduğumuzu düşünelim. Kare deliklerin sıra arası mesafesi 20 santim olarak belirlenmiş ve ayrıca traktöre bağlamak içinde askı tertibatı monte edilecek. Daha sonra biz bu tohum bırakan deliklere "serpme makinelerinde olduğu gibi" iki ayrı kapatıcı yerleştireceğiz. Bu kapatıcılardan biri ayar için kullanılacak yani delikleri daraltıp-genisletmek için,değeride hidrolik kontrollü olacak açıp-kapatmak için. Bu sistem için esas alacağımız tek şey traktörün ilerleme hızıdır,eşit miktarda tohum birakmak için kilometre hızı sabit olmalıdır.
Çalışma prensibi.
Tasarladığımız bu haznenin alt kapatıcısıni hidrolik olarak kapatıp tohum dolduracağız. Tohum doldurduktan sonra tarlaya girip kovamızı 50 cantim yere yakın olacak şekilde salıyoruz. Daha sonra hidrolik kapatıcıyı açıp sıradan sapmadan ilerleyeceğiz. Sıra sonuna geldiğimizde tekrar kapatacağız. Istersek tarlayı donerekte çalışabiliriz.
Sıraları düzgün takip etmek için ayrıca markör kullanabiliriz.
Son olarak tarlaya sıralı olarak bırakılan tohumların üzerinden guzel bir toprak işlemesi yaparak işlemi bitiririz.

Ne dersiniz arkadaşlar? Böyle bir şey hem basit hem teknolojik ve herkesin yapabileceği bir şey. Tohum kırma derdi yok,tıkanma yok.

20171214_152202.jpg

Beyin fırtınası budur işte, hayal edersin hayalini söylersin, her söylenen veya açığa çıkan hayale sürekli soru yönelttirsin, fikir çürütürsün, her çürütülen soruya bir fikir geliştirirsin, çürütülmeyen ve canlılığını koruyan hayaller sayısal olarak kağıt üzerine dökülerek AR-GE 'ye yönlendirilir. Ama bizim insanlarımızın hayali Hayalinde kalır.

Valla bizim burda güvercin sürüleri bitirir hemen karıştıramazsan

Öyleyse kombine bir çalışma yapmak gerekir. Traktörün ön askılarına serpme makinesini bağlayıp arka askılarada hafif işleme yapacak her hangi bir ekipman baglamakla işin üstesinden gelebiliriz. Ya da en garantisi 2 tane traktörle bu işlemi yapmak.

Belki de bu düşüncem cok saçmadır,ama bence asıl olan şey "düşünce sınırlarını zorlamaktır."

Öyleyse kombine bir çalışma yapmak gerekir. Traktörün ön askılarına serpme makinesini bağlayıp arka askılarada hafif işleme yapacak her hangi bir ekipman baglamakla işin üstesinden gelebiliriz. Ya da en garantisi 2 tane traktörle bu işlemi yapmak.

Belki de bu düşüncem cok saçmadır,ama bence asıl olan şey "düşünce sınırlarını zorlamaktır."
Nohut Mibzeriyle niye ekmiyoruz