Yarı açık ahır

İyi akşamlar arkadaşlar 5 tane simental hayvanım var. Bu hayvanlar daha önce kapalı ahırda kalıyordu. Eylül sonuna kadar yani sonbahar yağmurları başlayana kadar dışarıda bıraktım alışsınlar diye. Eylül sonu da yarı kapalı ahır yaptık. Artık yarı kapalı ahırdalar. İlk zamanlar öksürük oldular, dedik alışamadılar. Tedavi ettik tekrarladı. Yine tekrarladı. En iyisi açık yerleri bırandayla kapatalım dedik kapattık ama yine öksürük oldular oluyorlar. Üşüseler o kadar soğuk olmuyor. Bunun çözümü nedir?

Usumezler ama
Soğuktan sicaga sicaktan soğuğa geçişler carpabilir
Bizde kis fazla olmaz ama kar yağar sırtlarından buz siyirdigim olur sagimda
Öksürüğün diğer sebeplerini iyi arastirmak gerek
0cf1ad5aab5d3e47011ee9e85720a1fa.jpg

Fotodaki inek dışarıda dogurmustu
Traktör ile gidip buzagiyi aldim gelirken cektim fotoyu
Tabi 3 tarafi kapalı yerleri var
Doguracak hayvan kaciyor tenha yere

Usumezler ama
Soğuktan sicaga sicaktan soğuğa geçişler carpabilir
Bizde kis fazla olmaz ama kar yağar sırtlarından buz siyirdigim olur sagimda
Öksürüğün diğer sebeplerini iyi arastirmak gerek
0cf1ad5aab5d3e47011ee9e85720a1fa.jpg

Fotodaki inek dışarıda dogurmustu
Traktör ile gidip buzagiyi aldim gelirken cektim fotoyu
Tabi 3 tarafi kapalı yerleri var
Doguracak hayvan kaciyor tenha yere

Maşallah.üşümüyorlar demekki.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Öksürüğün sebebi soğuktan ziyade sıcak soğuk dengesinin kurulamaması.sürekli dışarıya alışmış hayvan üşümez aksine havasız sıcak ortamda öksürür.yalnız soğuk bölgelerde Erzincan gibi üstü ve yanları kapalı mümkünse sadece Güney kısımları açık yapılar tercih edilmeli öksürükte muhtemelen bahar aylarına kadar müzmin bir şekilde devam edecektir.sizin hayvanların şu anda nem ve havasız ortamlarda sıcak tutulması kaybı ve verim düşüklüğünü önleyecektir şayet çok şiddetli değilse öksürük fazla antibiyotik yüklemesi yapmayın sizin ilacınız güneştir