Koyunculuğun en büyük sorunu?

Coban gercekten sorun daha dogrusu en buyuk sorun para kazanamamak
para kazanamamak şu şekilde büyük başta herşeyi hazır al her makinanın yeni çıkanını al 10 hayvana yem karma sabit sistem sağım makinası süper modern ahır yatırımı kar nerde kaldı.
koyunculuk sabır ve tabiri caizse pintilik işidir üşenmeyip koyunu kendin güdeceksin arpanı kendin ekeceksin direne sarılıp altının gübresini kendin çıkaracaksın kurban dönemi gerekirse arabada uyuyup kurbanı pazarda satacaksın.
kurak dönemlerde sürekli bozulmuş tarlalarda güdümün zor olduğu yerlere hayvanı süreceksin.
bunları yapma sonra çok verimli ırk buldum parayı kıracam kırarsın [emoji12]

Koyunculuk var koyunculuk var
İkisi cok farkli
Meraya dayalı, birde hazira dayali
Birine deneyimli çoban birine deneyimli bakici
Tabi işin basindaki kişi bölgesel imkanlarını mera yada yem bitkisi noktasinda yapacağı işi iyi bilecek
Kendini taniyacak bu işe uygun olup olmadığını
Bölgesini taniyacak hangi ise hangi hayvanciliga uygun ona göre seçimini yapacak
Her iste olduğu gibi koyunculugunda zor ve guzel taraflari var
Ama en zoru yanlis yerde yanlis iş veya seçim.

cevaplarınız için teşekkürler arkadaslar peki ne sıklıkta coban sıkıntısı yasıyorsunuz? yada sigortalı coban/bakıcı sorunu bir nebze cozer mi?

arpa bugday yoncayı kendimiz üretirsek para kazanabilirmiyiz? ortalama 250 hayvan için ne kadar yere ne ekmeliyiz ekmeliyiz ?

cevaplarınız için teşekkürler arkadaslar peki ne sıklıkta coban sıkıntısı yasıyorsunuz? yada sigortalı coban/bakıcı sorunu bir nebze cozer mi?

arpa bugday yoncayı kendimiz üretirsek para kazanabilirmiyiz? ortalama 250 hayvan için ne kadar yere ne ekmeliyiz ekmeliyiz ?
aşağı yukarı 300 kadar koyunu olan bir abimiz var.
çoban genelde yokluktan gelen biri oluyor iyi para veriyorsun alkole pavyona dadanıyor.
birazdaha az veriyon olmadık zaman işi bırakıyor.
sigorta için başlayan genelde bir yıl gün eksiği var diyelim günü dolduğu gibi bırakıyor.
çocukluk yıllarımda başka çobanı olan büyüklerimiz vardı çoban kaçtı bulana kadar benim koyunları güdermisin diye gelen çok oluyordu.
çoban sorunu hep olur gibime geliyor.

aşağı yukarı 300 kadar koyunu olan bir abimiz var.
çoban genelde yokluktan gelen biri oluyor iyi para veriyorsun alkole pavyona dadanıyor.
birazdaha az veriyon olmadık zaman işi bırakıyor.
sigorta için başlayan genelde bir yıl gün eksiği var diyelim günü dolduğu gibi bırakıyor.
çocukluk yıllarımda başka çobanı olan büyüklerimiz vardı çoban kaçtı bulana kadar benim koyunları güdermisin diye gelen çok oluyordu.
çoban sorunu hep olur gibime geliyor.

onceden besi yapıyorduk simdi ise koyunculuk yapmak istiyorum ekipmanım var ahırım var yılda 150 donum yer ekiyorum yapacagımada inanıyorum ama yanımda yardımcı olmadan cok zor işe girmek istiyorum ama hep bakıcı sorunu beni düşündürüyor işe giremememde en buyuk sorun bakıcı malesf