arpa soğuk vurma

Arpanizda;
Fosfor eksikligi var. Yapraklar kızıl mor karışımı renge dönmüş.
Azot eksikliği var. Yukardan aşağı dogru sararma mevcut.
Cinko eksikligide var.
Yapilacak uygulama;
#Dekara 300-500 ml HUMİKCAN
#Dekara 100 gr MAP
#Dekara 50 gr CinkoSulfatHeptaHidrat
#DEKARA 75 gr ure.
Numaram 0531 858 44 02.
Dogancan Seyhan

• Beğen
Tepkiler: By.38
Resimleri ziraat fakültesindeki hocama gösterdim.Bu yıl havalar ılık ve nemli gittiği için yapraklardaki belirtilerin çoğu Rinkosporium dediğimiz bir mantar hastalığı bu dönemde yapacak bir şey yok, bitki daha sonra toparlar. Bazı sarılık olan yerler ise taban gübresi atılmadığı için fosfor ve azot eksikliğinin belirtileri.Çok uygun olmamakla birlikte mecburen *Şubat ayında fırfırla dekara 5-6 kg DAP yada kompoze gübrelerden uygulayabilirsiniz. Ardından Mart başında üre verin.Besin elementleri tabiki yapraktan verilebilir.Fakat her besin elementi aynı hızda alınımı olmaz.Azot yapraktan çok hızlı alınabildiği gibi fosfor alınımı biraz zordur.Doğan beyin dediği karışımı uygulayabilirsiniz.Hümik asit mapın alinimini artıracağı için kurtarabilirsiniz Ayrıca havaların ısınmasıyla köklerin aktivitesi artacağı için toprakta önceden bulunan fosfor şayet varsa bitki alabilir.Taban gübresini daha sonraki ekimlerde kullanırsanız çok faydasını görürsünüz.Bana numaranizi verin isterseniz arada bir çektiğiniz resimleri whatsapp kullanıyorsanız gönderebilirsiniz Yada buraya düzenli resimler atabilirsiniz.Bahardaki duruma göre yardımcı olmaya çalışalım

• Beğen
Resimleri ziraat fakültesindeki hocama gösterdim.Bu yıl havalar ılık ve nemli gittiği için yapraklardaki belirtilerin çoğu Rinkosporium dediğimiz bir mantar hastalığı bu dönemde yapacak bir şey yok, bitki daha sonra toparlar. Bazı sarılık olan yerler ise taban gübresi atılmadığı için fosfor ve azot eksikliğinin belirtileri.Çok uygun olmamakla birlikte mecburen *Şubat ayında fırfırla dekara 5-6 kg DAP yada kompoze gübrelerden uygulayabilirsiniz. Ardından Mart başında üre verin.Besin elementleri tabiki yapraktan verilebilir.Fakat her besin elementi aynı hızda alınımı olmaz.Azot yapraktan çok hızlı alınabildiği gibi fosfor alınımı biraz zordur.Doğan beyin dediği karışımı uygulayabilirsiniz.Hümik asit mapın alinimini artıracağı için kurtarabilirsiniz Ayrıca havaların ısınmasıyla köklerin aktivitesi artacağı için toprakta önceden bulunan fosfor şayet varsa bitki alabilir.Taban gübresini daha sonraki ekimlerde kullanırsanız çok faydasını görürsünüz.Bana numaranizi verin isterseniz arada bir çektiğiniz resimleri whatsapp kullanıyorsanız gönderebilirsiniz Yada buraya düzenli resimler atabilirsiniz.Bahardaki duruma göre yardımcı olmaya çalışalım

saolasın duzenlı resım atmaya calısırım dogan beyın dedıgınıde hava sartları uygun oldugundauygulayacagım suan tarlaya gırme sansım yok yagıstan dolayı

23,10,2017 tarıhınde 22 kg 20.20 36 kukurtlu gubre ıle dekar a 30 kg ramata arpa tohumu kullanılarak yapılan emikde arpalarda yaklasık 15 gun once sararma belırtılerı basladı ılk baslarda azot eksıklıgı gıbı gelmesıne ragmen sonradan yaptıgım ıncelemelerde bıtkının kokunun gayet ıyı oldugu sararmanın gece gunduz arasındakı sıcaklık farkından oldugunu tahmn etmekteyım gunduzlerı son 20 gundur 13-20 derece gecelerı -3 ile 2 derece arasında gıtmektedır arpayı lamardor ıle ılaclayıp cınko ve dasıdol ıle katkı yaparak ekmıstım tecrubelı arkadaslar bu sararma benım tahmınım gıbı gece gunduz arasındakı sıcaklık farkından mı yoksa baska bırsey mı 15 ınden sonra kar gozukuyor kar gelmeden yapmam gereken bırsey varmı yapraktan ılac yapsam soguk havada calısırmı bıtkının alması ıcın subat 15 gıbı üre atacagım yardımlarınıza ıhtıyacım var bılgı verırsenız sevınırım
ayrıca sararma bıtkının yapraktan baslayıp alt kısımlarına dogru ılerlıyor

Resimler ve ekler

• WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.00 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.00 (1).jpeg
    303.6 KB · Görüntüleme: 186
  • WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.00 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.00 (2).jpeg
    264.5 KB · Görüntüleme: 184
  • WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.00.jpeg
    WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.00.jpeg
    340.7 KB · Görüntüleme: 188
  • WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.01 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.01 (1).jpeg
    249.9 KB · Görüntüleme: 184
  • WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.01.jpeg
    WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.29.01.jpeg
    294.2 KB · Görüntüleme: 182
  • WhatsApp Image 2018-01-08 at 13.51.12.jpeg
    WhatsApp Image 2018-01-08 at 13.51.12.jpeg
    349.4 KB · Görüntüleme: 185
23,10,2017 tarıhınde 22 kg 20.20 36 kukurtlu gubre ıle dekar a 30 kg ramata arpa tohumu kullanılarak yapılan emikde arpalarda yaklasık 15 gun once sararma belırtılerı basladı ılk baslarda azot eksıklıgı gıbı gelmesıne ragmen sonradan yaptıgım ıncelemelerde bıtkının kokunun gayet ıyı oldugu sararmanın gece gunduz arasındakı sıcaklık farkından oldugunu tahmn etmekteyım gunduzlerı son 20 gundur 13-20 derece gecelerı -3 ile 2 derece arasında gıtmektedır arpayı lamardor ıle ılaclayıp cınko ve dasıdol ıle katkı yaparak ekmıstım tecrubelı arkadaslar bu sararma benım tahmınım gıbı gece gunduz arasındakı sıcaklık farkından mı yoksa baska bırsey mı 15 ınden sonra kar gozukuyor kar gelmeden yapmam gereken bırsey varmı yapraktan ılac yapsam soguk havada calısırmı bıtkının alması ıcın subat 15 gıbı üre atacagım yardımlarınıza ıhtıyacım var bılgı verırsenız sevınırım
ayrıca sararma bıtkının yapraktan baslayıp alt kısımlarına dogru ılerlıyor
Bu zamanda mantar ilacı pek kullanılmaz.Zaten hastalıklımi yoksa havaların düzensiz gitmesinden kaynaklı bir sıkıntımı çok belli değil.Baharı beklemenizi tavsiye ederim zaten kar geliyormuş.Bu şartlarda hastalıksa bile düşük sıcaklıkta çok çalışamaz

yenı cıkanlarda sararma cıkmıs buyuklerdede kurumada var ekımde gubre hıc atmadım sadece hayvan gubresı kullandım hazırlıklarda . yagıs azda degıl ortada degıl . arpa ektık cıns olarak bırsey dıyemem.
Hayvan gübresi yeteri kadar yanmamış ve iyi karışmamış olabilir.Ayrica h.gübresi organik madde miktarını artırır ama k.gubre ile takviye edilmeli

• Beğen
Yaprağından tut çek bakalım bitki kökünden kopup geliyormu.Eğer kopup geliyosa tel kurdu zararı KÖK KESMİŞ olabilir.Aynı sorun şuan bende var.Ama seninki kadar değil.Bu sene çok ılıman gidiyor pas hastalığı kök boğaz bütün hastalıklar oluşacak.Üstüne tel kurdu türevi zararlılırda olacak.Şaşılacak bir şey daha çıkış bile tamamlamamış bitki kimisi çinko diyor kimisi potasyum diyor.Azot neyse olablirde daha çıkışı yeni tamamlamış bitkide diğer elementlerin eksikliği bu kadar kötü görüntü vermez diye düşünüyorum.Hayvan gübresi atılan yerlerde iklimin ılık geçmesi ile bu zararların erken faaliyet gösterdiğini duymuştum..

Arpalardaki bu sararma bu uçlardaki korumanın nedeni gece gündüz sıcaklık farkından olurmu arkadaşlar gece ort 3 derece gündüz ort 15 derece sabahları çiğ düşüyor sonra öğlen güneşli oluyor. Bu sebeplerden olabilir mi diye düşünüyorum