Çerezlik ayçiçeğinde hasat sorunu

Çerezlik ekenler bilir bunun en zor kısmı hasat, kafaların bir bir kesimi için işçi bulmak çok zor benim sizlere sormak istediğim konu şöyle, bu yıl arazinin bi tanesinde deneyeceğim. süne ilaçlaması için traktörümüzün bi tanesini yükseltmiştik,bu traktör ile ayçiçekleri iç doldurmasını tamamlayınca pamuk gibi bitkilerde yaprakların kuruması ve dökülmesi için kullanılan bir bitki gelişim düzenleyici kullanıp ayçiçeklerin yapraklarının kurumasını sağlayıp biçerdöver ile hasat etmeyi düşünüyorum, geçen yıl biçerdöverle hasat yaptıranların tek sorunu yeşil yaprakların çekirdeği boyaması oldu bu sorunu dediğim şekilde çözebilirmiyim? Düşüncelerinizi paylaşırmısınız

Ziyan edersiniz ayçiçeğinizi biçer döver ile hasat makinasının çalışma prensipleri farklı biçer döver tanelerde kırma ezme yaparsa fiyat düşer zaten pazarlaması hassas bir ürün. Yok leke var yok içinde boş var.

Ben bu sene işçiye kestirip romorka aldım tarlaya hiç düşürmedim kafaları daha sonra betona serdim 50 cm kalınlığında falan sonra buğday kürekleri ile çıkarma makinesine attık baya kolay oldu öyle eskiden tarlaya serip elle oradan atıyorduk zor oluyordu.

Biz bu sene 18 dönüm kadar hastalıktan etkilenerek dalında kuruyan çerezlik çekirdeğimizi yağlık çekirdeği biçen biçerdövere biçtirdik
Epeyce kabuğunu kırıp iç çıkardı çekirdeğin sapının eğilerek düşmemiş olmasına rağmen kendi elimle dolu bir römorkta biçerdöverin ezip, kırıp, kopararak döktüğü baş kısmını topladım
Herhalde bi daha biçtirmeyiz

Verdiginiz linkte en iyi verim kac cm sira uzeri ekilmeli yazilmamis yoksa ben mi goremedim

Burada 200 kg verim olan yerde, dekara 2400-4700 bitki denemesi yapılmış, 3500 bitki iyi olur denilmiş, 12-14 kg N(azot),sulu olursa ve iklim uyarsa tavsiye edilmiş.Amma velakin; taban, verimli, sulu arazi için geçerli değildir.Ayrıca çiçeğin cinside önemlidir.350 kg dekar verimi olan yerde uygulamalar değişir.Sıklık artarsa tabla çapı küçülüyor, verim biraz artıyor ama kalibre (ürün büyüklüğü) düşer, elek üstü kısmın fazla olması gerekir.Çerezlikte büyük taneli çekirdek biraz daha fazla aranıyor.
Çevremizde sıra arası 70 cm, sıra üstü 35 cm gibi tercih ediyoruz, bölgeye göre değişir.Kolay gelsin.

Burada 200 kg verim olan yerde, dekara 2400-4700 bitki denemesi yapılmış, 3500 bitki iyi olur denilmiş, 12-14 kg N(azot),sulu olursa ve iklim uyarsa tavsiye edilmiş.Amma velakin; taban, verimli, sulu arazi için geçerli değildir.Ayrıca çiçeğin cinside önemlidir.350 kg dekar verimi olan yerde uygulamalar değişir.Sıklık artarsa tabla çapı küçülüyor, verim biraz artıyor ama kalibre (ürün büyüklüğü) düşer, elek üstü kısmın fazla olması gerekir.Çerezlikte büyük taneli çekirdek biraz daha fazla aranıyor.
Çevremizde sıra arası 70 cm, sıra üstü 35 cm gibi tercih ediyoruz, bölgeye göre değişir.Kolay gelsin.

Abi havalı makine ayarı nasıl oluyor onun biz sene ekerken çok iyi ekemedik baya seyrek oldu uygun sıra üstü mesafe 35 cm mi diyeceğiz şimdi taban yer-yer altı suyu yüksek. Çok büyüyen tablalarda boş çok çıkabiliyor birde çekirdekte kararma olmaması için ne yapmak lazım

Abi havalı makine ayarı nasıl oluyor onun biz sene ekerken çok iyi ekemedik baya seyrek oldu uygun sıra üstü mesafe 35 cm mi diyeceğiz şimdi taban yer-yer altı suyu yüksek. Çok büyüyen tablalarda boş çok çıkabiliyor birde çekirdekte kararma olmaması için ne yapmak lazım

Havalı mibzerde küçük delikli, ayçiçek tablası kullanmak gerekiyor, mısır tablası seyrekleme de sıkıntı oluyor, çok hassasa yakın seyreklemeyi kısmak gerekiyor.Ekim derinliği tav durumu 3 cm, alatav durumu 4-5 cm tercih edilebilir, ayçiçek derin ekimi sevmez ve yerden çıkamaz, mısır 8-10 cm kadar ekilebilir ve yerden çıkar.
Kendi arazinize göre deneme alanında tercih yapmalısınız, toprak yapısı önemli, bu veriler yukarıdaki deneme alanı için geçerlidir.Bu konuda ekim sıklığı tavsiyesi veremem.İklim uygun gitmez, sulama ve gübreleme koşulları, toprak yapısı ?

• Beğen
Tepkiler: ORION

Verdiginiz linkte en iyi verim kac cm sira uzeri ekilmeli yazilmamis yoksa ben mi goremedim

Geçen sezonda 28*70 , 650 gr/dk tohum, taban arazi ekim yapıldı, verim 470 kg alındı.Rampa arazilerde 35*70 , 500 gr/dk tohum, 200-350 kg alındı.En iyi hasat zamanı tablanın kahverengi renk aldığı dönemdir.Tabla siyah renge dönerse biraz zaiyat olabiliyor, yeşil olursa biçer elekleri tıkanabiliyor, temizlik istiyor.Lodos, sıcak rüzgardan etkilenip vurulma,yanma olabilir.Tablada gevşeklik durumu takip ister.Biçer kelebek devri 80-100 devir, 10 km/h hızla biçiyorsa 14 km/h kelebek devri istiyor.Biçim tablası tavalı tip ve süpürgeli olursa zayiatın,dökülenin %70 i azalıyor.
Taban,sulu araziler için ekim sıklığı 30*70, rampa kıraç araziler için 35*70 ekim sıklığı ortalama rakamlardır.
Sakarya'da 20 Ağustos, Eskişehir'de 20 Eylül gibi hasat yapılıyor.
Biçimde kelebek devri, elek temizliği , tavalı biçim tablası, operatör, kahverengi-siyah arası tabla rengi ve tabla gevşekliği hasatı etkiler.