Arpada son durum

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Abi ben irtemden çok memnunum, Güngör hiç kullanmadım o yüzden markaya bişey demeyeyim ama irtemden pişman olmazsın ;)

Yok değiştirmek için değil. Bende 22 li diskli,çekilir tip mibzer var. Ben mibzerden memnunum fakat çok geniş yapmışlar. 308 cm. iş genişliğine sahip makinede lastiklerin dıştan dışa genişliği 4 metreye yakın. Birde bununla izli ekim yapılmaz ve çekilir olduğu için taşıma biraz sorunlu.

Yani makinenin şasi aksamı,ekici diskleri ve depo çok sağlam harika bir şey. Yalnız teknoloji namına bir iz bile yok.

buğdaylara üre atmıyormusunuz.2dönem sülfat uygulamanızdaki amaç nedir?sülfatlar yavaş salınımlı ?

Bugdaylara 1 hafta once 15 kg ure attik. 2. Sulfattaki amac kukurtun bahar doneminde bitkiye daha cok fayda saglamasi. Ekstra olarakta topraklarimizin ph degeri 7-7.2 arasi. Bu program ile devam ederek ph degerini yillar gectikce dusurebilmek. Kullandigimiz sulfat bildigimiz normal sulfat. Gubretasin amonyum sulfat plus. Atimi kolay ve maliyeti kukurtu de goz onune alirsak daha az.

Maşallah çok güzel görünüyor. Bu izli ekimde her lastik izi için galiba 2 sıra kapatılıyor. Birde şu hububat ekim sıraları beni çok rahatsız ediyor. Kullandığım makinenin sıra arası mesafesi 14 cm. yalnız bana kalırsa bu kadar genişlik hububat tarımı için biraz fazla. 13 cm.'den fazla olmamalı ve hatta 12,5 cm. olması daha iyi gibi.

Lastiklerimiz genis. Su an kucuk oldugu icin fazla belli olmuyor ama 3 sira cigniyor bir lastik. Yani 2 sira bile yeterli degil. Bizim icin cok problem degil aslinda. Hem hava almis oluyor ekin.

[MENTION=78882]abdül34[/MENTION]
Hocam bende 2 gün önce herbisit ve insektisit uygulaması yaptım. Şubat'ın 25'in de fungusit ile beraber çinko sülfat,map,üre ve hümikcan uygulaması yapacağım. Arpaların arasında ufak çapta sararmalar var. Hafif bir şekilde yanık lekeler var. Nasıl bir mantari ilaç türü kullanmalıyım?

Hocam bende 2 gün önce herbisit ve insektisit uygulaması yaptım. Şubat'ın 25'in de fungusit ile beraber çinko sülfat,map,üre ve hümikcan uygulaması yapacağım. Arpaların arasında ufak çapta sararmalar var. Hafif bir şekilde yanık lekeler var. Nasıl bir mantari ilaç türü kullanmalıyım?
Abi mantar hastaligi mi besin noksanligi mi acaba? Sararmalar herhangi fungusit olur gibime geliyor

Ben input tercih ederdim hem kok bogazi hem yaprak lekelerine karsi ama yanlis dusunuyorsam uyarin benide?

IMG_7373.JPG
IMG_7374.JPG
IMG_7376.JPG
Bunlardan hangisine daha cok benziyor? Yakin cekim fotografi olsaydi size net birsey soyleyebilirdim. Orion nickli arkadasin da soyledigi gibi arpada yaprak hastaliklarinda ve kokbogazinda en iyi ilaclar Input,Madison ve Capalo.

• Beğen
Tepkiler: abdül34
Arpanın durumu nasıl yatma varmı arpada...Bizdede bu sene aşırı şekilde boylanma var.Şubatın 5inde 20 kg üre attım dahada atmam yoksa yatacak.Şubatın 15 inden beri 3 gün ara ara yağmur şeklinde gidiyor bugüne kadar.Ot ilacını bile 100 dekar yere sırt pompasınla attık.Diğer büyük parçalar kaldı.Atılacak gibi değil.Yazından opera max almıştım pasada girerim diye ama bu gidişle bu sene pasa giremeyecez gibi görünüyor.İşin ilginç yanı bende yatma yok şuanda ama,bölgemizde buğdaylar hep yattı.Dizlere geliyor buğdaylar.Bu mevsimde yatan buüday arpa ne kadar olur bilmem artık.Bunun nisanı var mayısı var.Allah yardımcımız olsun.Bu sene çok risk var.

Arpanın durumu nasıl yatma varmı arpada...Bizdede bu sene aşırı şekilde boylanma var.Şubatın 5inde 20 kg üre attım dahada atmam yoksa yatacak.Şubatın 15 inden beri 3 gün ara ara yağmur şeklinde gidiyor bugüne kadar.Ot ilacını bile 100 dekar yere sırt pompasınla attık.Diğer büyük parçalar kaldı.Atılacak gibi değil.Yazından opera max almıştım pasada girerim diye ama bu gidişle bu sene pasa giremeyecez gibi görünüyor.İşin ilginç yanı bende yatma yok şuanda ama,bölgemizde buğdaylar hep yattı.Dizlere geliyor buğdaylar.Bu mevsimde yatan buüday arpa ne kadar olur bilmem artık.Bunun nisanı var mayısı var.Allah yardımcımız olsun.Bu sene çok risk var.

Su an icin yatma yok ama sut dolum zamaninda gormek lazim. Kisisel fikrim bu sene yaprak hastaliklari icin uygulamadan kacmamaniz yonunde

Kim ne derse desin çok starter çok güzel bir bgd dir topraktan ve yapraktan olmak şarti ile iki çeşiti vardir inanilmaz kardeşlenme yaptirir.
Yatmaya çare potasyumdur eğerki yaprak uygulamasi yapacaksanız tavsiyem Doktor tarsa (fluver fruit) uygulaması yapınız.

Baykaradag starteri bugdaya kullandınızmı bide d tarlasının fluveri önerirmisiniz bugdaya süt olum dönemindemi önerirsiniz tşkl

Baykaradag starteri bugdaya kullandınızmı bide d tarlasının fluveri önerirmisiniz bugdaya süt olum dönemindemi önerirsiniz tşkl

Starter pahali bi ürün buğdayda kendim kullanmadim ama bi şahitli kullanılan araziyi gördüm çok şaşırmıştım
Bana göre maliyeti yüksek geldi bugün itibari ile ot ilaçlamasina başladim
DTR nin fluwer fruit adli ürünü birde Deep ürünü var bunlarla birlikte uygulama yapıyorum bugün rüzgar dolayisiyla ara verdim yarin devam.