Arpada son durum

Biz zaten seneye ve yagisa gore 1 dekar alana toprak alti ve ust gubreler toplami 80-100 kg arasi gubre atiyoruz.
Biz misira o kadar gubre atiyoz
Bizim.basimiza iki sefer geldi boyle asiri buyume araya ekstra vakittinde atiran 33 lik ile kayip olmadan artis yakalamistik gec yada erken faydasi olmamisti tabi iklim eskisehir sartlari her sene cok farkli iklim oluyor

Kac kere yapraktan uygulama yaptiniz siz??? Bunu size oneren ziraat muhensisi neyi dusundu acaba??? Yaziktir gunahtir. Havalarin sicak gidecegi belli oldugu halde 2-3 kere yaprak uygulamasi yaptirmak yanlistir. Yaprak uygulamasinjn amaci bitkinin gelismesini hizlandirmaktir. Bu zamanda bir stres faktörü yoktu ki. Sadece mantar hastaligi icin koruyucu olarak fungusit atilmaliydi.
Neyse gecmis olsun. Umarim sorunlariniz cozulur. Şuna da deginmek istiyorum. Yaprak uygulamalariniz cok pahali. :)

• Beğen
Tepkiler: Batuhan7066
Kac kere yapraktan uygulama yaptiniz siz??? Bunu size oneren ziraat muhensisi neyi dusundu acaba??? Yaziktir gunahtir. Havalarin sicak gidecegi belli oldugu halde 2-3 kere yaprak uygulamasi yaptirmak yanlistir. Yaprak uygulamasinjn amaci bitkinin gelismesini hizlandirmaktir. Bu zamanda bir stres faktörü yoktu ki. Sadece mantar hastaligi icin koruyucu olarak fungusit atilmaliydi.
Neyse gecmis olsun. Umarim sorunlariniz cozulur. Şuna da deginmek istiyorum. Yaprak uygulamalariniz cok pahali. :)

Oncelikle bunlari bana hicbir muhendis onermedi kendi uygulamalarim. Yapraktan uygulamayi tek sefer potasmag cinko sulfat ve amino asidi karistirarak yaptim. Koruyucu olarak fungusit atimini fark edemedik ve yogun hastalik olusunca ayrica ileri duzeyde olunca kesin cozum adina hastaligi sadece koruyucu degil iyilestirici ozelligini de goz onune alarak bu ilaci kullandim. Daha ucuz ilaclar bu derece hastalik sporu bulasmis bitkide iyilestirme degil sadece daha ileriye gitmesini engelleyebilir. Ama mutlaka Capalo ilacini at diye de onder ciftci muhendisi onerdi.

Çok erken ekmişsin.Kasım 15 aralık 15 arası bir zamanda ekip yapmanı öneririm.Bizm bölgemiz zaten sıcak gidiyor genelde.Keşke sadece pas uygulaması yapsaydın.Amino asit potasyum filan atmasaydın.Şuandan sorada bir uygulama yapma sakın.Herkez slodoran yatar demişte.Slodoran yatmaz korkma.6 sıralı olsaydı eğer yatardı.Kısaca hiç bir uygulama yapma martta üst gübre at duruma göre pas ilacı atarsın başkada bişi yapma.Benden 2 ay ileridesin sen şuanda.He pas varmı bendede var şuan az az pas.İklimlerden kaynaklanıyor.Arpa illaki pasa yakalnıyor.Asıl sorun şuandan sonra gelecek soğuk havalar.Eğer hayvan yayma gibi bir durumunuz varsa duruma göre hemen halledin.İnşallah ektiğin mahsulün bereketini alırsın.

f50addc0dbf94f37d8f10a2d4305831f.jpg

60b052e52ffef9df147fd2b3c3524c20.jpg

f3390621050d51119bd7731210bcf979.jpg

fb56b0f8d701e3ea3d20344a515cd965.jpg

28 aralikta calsimagsi ilaci takviyesi yaptim.
1 ocak 2018 de arpalari dolastim. Son vaziyet bu. Capalo ilaci masallah kulleme hastaligini halt etmis ve yapraklar gayet iyi duruyor. Yalniz ust uste gelen yerlerde yatma sorunu devam etmekte.
Herkese bol bereketli seneler [emoji2]

Bu kök yeşil aksamı kaldıramıyor.Şuanda yatsa senin için daha iyi.Hiç olmazsa gelişim yavaşlar birazdaha köke çalışır.Çok güzel görünüyolar ama çok ilerideler.

Ben oyle oldugunu dusunmuyorum. Cunku bu zamanda yatan arpa sapa kalkmada ve basak cikarmada zorlanir diye biliyorum. Dane dolumunda yatsa daha iyi. Cunku o saatten sonra sadece kurumaya ihtiyaci olacak. Evet bu sene cok garip bir sene oldugu icin herseye hazirlikliyiz. Gecen sene ile cektigimiz fotograflara baktikta sanki mart ayinin sonundayiz.

Bölgemizde bu yıl olağan dışı hava şartlarının yaşandığı bir yıl geçirmekteyiz.
Ekinler,20 ila 30 cantim boyuna ulaştığı için bitki sapını büyütmekte ciddi bir oranda azot tüketti. Bu yüzden ekinlerde yer,yer sararmalar var.

Bölgemizde bu yıl icin tahmini arpa hasadı,mayıs 15'te en erken,mayıs 25'te en geç hasada başlanır.
Bu durum karşısında kafam karmakarışık olmuş ve bu yüzden arpa tarımında tecrübeli bir arkadaştan yardım istiyorum.

Gübreleme konusunda babam diyor ki; ocak 15 ila 25 arasında tek seferde d/20 kg. üre atalım ve bir dahada ilaç dışında tarlaya girmeyelim.
Buna karşılık bende diyorum ki; ocak 15 ila 25 arası d/15 kg. üre,mart 1 ila 10 arası d/13 kg. amonyum sülfata bir miktar pril yapıda potasyum nitrat karıştırarak 2 uygulama yapalım.

Tek seferde yüklü miktarda üre uygulaması,bu yıl için rizikolu olur.

Danistigimiz muhendislerde sizinle hemfikir. Tek yuksek yapmaktansa dusuk cokca yapin dedi. Normalde 20 kg üre düşünüyorduk 30 kg da amonyum nitratı 2 parça halinde totalde 3 uygulama düşünüyorduk. Şimdi ise üreyi 15 kg tek amonyum nitratı da 3 seferde 10-12 kg olarak yapmayı düşünüyoruz.

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Buradaki fotoğraflar ise starter uyguladığım tarladan.
621fee96dff1659505e2a6d8c710e2a5.jpg

8d412e1e27cab802c47d2215e3301759.jpg

3a58e9b66449e01d1a118126060930ff.jpg

Yalniz bu tarladan yakım planda çekimlerinde bitkide gözüken anormallik hakkında bilgi sahibi olan var mı? Bana stresten dolayı ya da kalsiyum eksikliği gibi geldi ama.
a2c23607543c6e8825c89f81f0c7e38f.jpg

b3fb97f466752c6278ffbece28467c5d.jpg

Buradaki fotoğraflar ise starter uyguladığım tarladan.
621fee96dff1659505e2a6d8c710e2a5.jpg

8d412e1e27cab802c47d2215e3301759.jpg

3a58e9b66449e01d1a118126060930ff.jpg

Yalniz bu tarladan yakım planda çekimlerinde bitkide gözüken anormallik hakkında bilgi sahibi olan var mı? Bana stresten dolayı ya da kalsiyum eksikliği gibi geldi ama.
a2c23607543c6e8825c89f81f0c7e38f.jpg

b3fb97f466752c6278ffbece28467c5d.jpg
Dostum;
Yaprağın kenarlarındaki tırtıklar arpanın kalsiyum ihtiyaci olduğunu gösterir.
Yaprağın ortasındaki kabartılarda sıcaklık stresi yaşadığını gösterir.

• Beğen
Tepkiler: abdül34

Bölgemizde bu yıl olağan dışı hava şartlarının yaşandığı bir yıl geçirmekteyiz.
Ekinler,20 ila 30 cantim boyuna ulaştığı için bitki sapını büyütmekte ciddi bir oranda azot tüketti. Bu yüzden ekinlerde yer,yer sararmalar var.

Bölgemizde bu yıl icin tahmini arpa hasadı,mayıs 15'te en erken,mayıs 25'te en geç hasada başlanır.
Bu durum karşısında kafam karmakarışık olmuş ve bu yüzden arpa tarımında tecrübeli bir arkadaştan yardım istiyorum.

Gübreleme konusunda babam diyor ki; ocak 15 ila 25 arasında tek seferde d/20 kg. üre atalım ve bir dahada ilaç dışında tarlaya girmeyelim.
Buna karşılık bende diyorum ki; ocak 15 ila 25 arası d/15 kg. üre,mart 1 ila 10 arası d/13 kg. amonyum sülfata bir miktar pril yapıda potasyum nitrat karıştırarak 2 uygulama yapalım.

Tek seferde yüklü miktarda üre uygulaması,bu yıl için rizikolu olur.
Benim fikrimi hatta daha fazla oranda bolun derim. 3 e hatta 4 e bolun gübreyi şuan trakya bölgesinde maalesef cok fazla büyüdü havaların durumuna göre gübre atmak daha faydalı olacaktır. Az atmanın telafisi mümkün fakat tek veya 2 defa da gübre atmak bu yıl bitkinin gelişimini nasıl etkileyeceği belli değil. Ürün Ocak ayında sanki Mart Nisan ayında gibi buyudu. Allah hayırlısi ile biçmeyi kısmet etsin.