Cins tavuk

Ben Mersin'de yapıyordum. Ama hastalık ameliyat vs derken satmak zorunda kaldım. Bence sizin orada Ataks ve plymouth olur. Lohman da çok soğuklarda yaşar ama yumurtlaması geç olur gibi. ligorin Eskişehir'e gitmez o soğuklarda hemen hastalanır ölür. senin yerinde olsam üçünden de karışık yapardım. niye dersen bahsettiğim tek tip yumurta olayı var ya insanlar öyle görünce huylanıyor almıyor.

Yeşil yumurta dediğiniz Araucana cinsi tavuk ki o öyle tavada pişirmek için yumurtası satılmaz :)

Türkiye'de hatta dünya'da tavuk meraklısı insan çok fazla vardır. Ama bu kişiler egzotik farklı cins tavuk beslemeyi severler. En büyük gelir kaynakları da döllenmiş yumurta satışı olur. Yani yeşil yumurtacı araucanas tavuğunun döllenmiş yumurtasını bile sanırım 5 lira civarında satıyorlar.

Bu dediğim ise çok farklı bir sektör ve henüz acemi birinin bu işlerde başarılı olma şansı hiç yok. Çünkü bu tür yetiştiriciler anaç yapacakları tavuk yumurtaları için e-bay aliexpress gibi siteleri sürekli takip ederler Amerika'dan Asya'dan dünyanın parasını basıp uçak kargoyla döllenmiş yumurta satın alırlar sonra çoğaltıp diğer tavuk meraklılarına döllenmiş yumurta satarlar. Sırf yeni bir cins Türkiye'ye sokmak için uçakla Malezya'ya oradan Yeni Zellanda'ya gidip yumurta satın alıp gelenler bile var.

bu dediğiniz çok ayrı bir dünya...

Yesil yumurta piyasada satiliyor. Az da olsa internet uzerinden ve ya luks mal satan marketler araciligiyla ( az da oolsa ) satilir.

Sizin soylediginiz az bulunan tavuklar, sus tavuklari icin uretim neden olmasin ki ? Bunlari yestistirip satan, dollenmis yumurta satanlar ulkemizde var.

Emek sarfedip iyi mal uretip az ama katma degerli, yuksek karli, satis yapmak herkesin yaptigini yapmaktan iyidir, her mal icin biyle sadece tavuk icin degil.

Birkacyuz metre yeri cevirip, hijyenik kumes ve kafeslserle bu tir uretim olabilir saniyorum. Cins hayvan yetistirmek caba istiyor ama kazandiriyor. Denizli horozu, safkan kopekler gibi.

Benim amacım yumurtadan para kazanmak değil. Damızlık büyükbaş işletmemde elemanlara iş çıksın. Boş kalınca zam istiyorlar. Ama hayvancılıkta öğrenilen bir fazla dal her zaman kazandıracak bir potansiyeldir

Size başta da dedim ama bu apayrı bir dünya. elbette para kazanılır. Yapan emek sarf eder değerini bulmaya çalışır. ama benim demek istediğim bu ayrı dünyada acemi tavukçulara yer olmaz. Çok dikkat isteyen emek sarfedilen yer en ufak hatada dünya kadar para kaybedersiniz.

Burada ki mantık tamamen farklı. Ben dediğiniz şartlarda özel kümesleri olan hatta fotokapan kuran alarm sistemi kuran tavuk yetiştiricileri tanıyorum. Benim de bir kaç arkadaşım bu işle uğraşıyor. Para kazanır mı kazanır ama nereye kadar sorusu var.

Yani mesela araucana getirdiler sattılar o yeşil yumurtayı ilk başta 20 liraya satıyorlardı. sonra çoğaldı 5 liraya indi. Yakında iyice çoğalacak 1 liraya kadar düşecek. Sonra ne mi yapılacak dünyada ki tavuk ırkları taranıp yeni bir cins keşfedilecek o türkiye'ye getirelecek bu sefer onun reklamı pazarlaması yapılacak.

döngü bu şekilde devam eder gider.

Yani cins tavuk yetiştiriciliğinde ilk getiren kazanır. Çoğaldıkça değeri düşer.

Benimde öyle kuluçka makinam var 60 yumurtalık. Bende bazı ırkları çok beğenip yumurtasından aldım. silver wyandotte diye bir cins var bayılıyorum onun renk desenlerine. bu tavuğu sırf zevk için beslerim. Çünkü yumurta verimi düşük narin hayvan çok sıcağı çok soğuğu sevmez.

Benim amacım yumurtadan para kazanmak değil. Damızlık büyükbaş işletmemde elemanlara iş çıksın. Boş kalınca zam istiyorlar. Ama hayvancılıkta öğrenilen bir fazla dal her zaman kazandıracak bir potansiyeldir

siz yine de 40-50 gibi bir tavuk alın bence. Çünkü elemanlara bırakacaksınız tamam belki uğraşmak isteyen çıkar ama birde aman başımızda bir bu eksikti derler ve ilgilenmezlerse hayvancağızlar ölür gider yazık olur.

Ben Mersin'de yapıyordum. Ama hastalık ameliyat vs derken satmak zorunda kaldım. Bence sizin orada Ataks ve plymouth olur. Lohman da çok soğuklarda yaşar ama yumurtlaması geç olur gibi. ligorin Eskişehir'e gitmez o soğuklarda hemen hastalanır ölür. senin yerinde olsam üçünden de karışık yapardım. niye dersen bahsettiğim tek tip yumurta olayı var ya insanlar öyle görünce huylanıyor almıyor.

O zaman ataks Plymouth ve lojmandan 100 adet alayım ne dersiniz

Okan bey bence gayet iyi olur.

alırken dikkat etmeniz gereken 2 konu var

birincisi gerçekten size söylediği yaşta mı? Yani size 16 haftalık aşıları tam yarka derler ama daha küçük 12-13 haftalık getirebilirler. buna çok dikkat edin.

ikincisi gezen tavuk olacağını söyleyin ve mutlaka gagası kesilmemiş olandan alın. Gagası kesilmiş olanlar yerden bir şey yiyemezler.

Okan bey bence gayet iyi olur.

alırken dikkat etmeniz gereken 2 konu var

birincisi gerçekten size söylediği yaşta mı? Yani size 16 haftalık aşıları tam yarka derler ama daha küçük 12-13 haftalık getirebilirler. buna çok dikkat edin.

ikincisi gezen tavuk olacağını söyleyin ve mutlaka gagası kesilmemiş olandan alın. Gagası kesilmiş olanlar yerden bir şey yiyemezler.

Nasıl anlayacaz ama kaç haftalık olduğunu güvenilir yer lazım

Nasıl anlayacaz ama kaç haftalık olduğunu güvenilir yer lazım

Bu yaklaşık 16 haftalık Ataks bir yarka
dd2b7da7d090b069b7578de5b8f4e257-9000x9000.jpg

Tüm kalıcı tüyleri çıkmıştır kuyruğu belirgindir Kafasının üstündeki ibikde artık uzamaya başlamıştır.

Bunlarda yaklaşık 12-13 haftalık sussex yarkalar ikisine dikkatli baktığınıza bunun hala civcivi andırdığını fark edersiniz

901681_1.jpg

• Beğen
Tepkiler: okan
orjinal sussex değil ama o :)

orjinalleri beyaz bacaklı oluyor ayrıca yeleleri ve kuyruk desenleri farklı :)

1347360046_Light_Sussex1.jpg

Okan bey bence bir çiftliğe gidip görerek alın öyle internetten resimlere bakarak telefonla felan almayın. Bu konuda maalesef piyasa çok bozuk.