Cins tavuk

f2658b783122f624a325bada7b00a601.jpg

facebook'da ekleyin tavuk satışı yapıyorlar nasıl isterseniz

Yumurta tavuğu yarka olarak satış yapan çok sayıda çiftlik var ama önce hangi ırkı almana karar vermen gerek. Daha doğrusu nasıl bir yetiştirme sistemi istiyorsun (kafes mi salma mı vs gibi) ona göre uygun bir ırk alırsın. Bölgen nasıl sert soğuk bir yer i yoksa sıcak mı? Bunlara göre şekillendirmen gerek.

Yumurta tavuğu yarka olarak satış yapan çok sayıda çiftlik var ama önce hangi ırkı almana karar vermen gerek. Daha doğrusu nasıl bir yetiştirme sistemi istiyorsun (kafes mi salma mı vs gibi) ona göre uygun bir ırk alırsın. Bölgen nasıl sert soğuk bir yer i yoksa sıcak mı? Bunlara göre şekillendirmen gerek.

Bulunduğum bölge sert soğuk amatör 50-60 kadar var elimde 100 tane daha alacağım cins yumurta tavuğu salma köyde bakılacak kışın yumurtladın diye iddaam yok sadece iyi yumurta versin yeter

• Beğen
Tepkiler: icendek
Dediğim gibi her bölgede her şehirde çok fazla çiftlik var. Zaten çiftliklerin büyük bir kısmı civciv olarak Ankara Tavuk Enstitüsünden satın alıyorlar. Ağırlık olarak Lohman Ataks Ligorin ve az da olsa Playmouth rock satarlar.

en çok satılan Lohmandır çünkü çok uysal hem kafes yetiştirmesine hem de salma tavukçuluğa uygundur. yumurtası kahverengidir iridir.

Ligorin alma derim beyaz yumurtacıdır belki incelediysen en fazla yumurtlayan tavuktur ama o kadar çok narindir ki en ufak bir olumsuzlukta hastalıkta vs ölürler

Ataks Ankara tavukçuluk enstitüsünün ürettiği yerli ırk olarak pazarlanır ama babası Red island red annesi plymouth rock dır :) Ama güzel tavuktur çok meraklı çok gezen ufak olmasına rağmen 50-55 gram yumurtası olur.

Plymouth rock ( halk dilinde çilli diye geçer ) benim şahsım adıma en sevdiğim tavuktur. Çok dayanıklı ve iri yumurtacı bir tavuktur. çiftliklerin tercih etmemesinin sebebi lohmana göre fazla yem tüketirler. Zaten aralarında ki en iri tavukta plymouth dur.

Nerden bulursun sorusuna gelince sahibinden.com a baktıınızda bölgenizde satış yapan mutlaka görürsünüz. Genelde yarka satılır yani 16 haftalık felandır. fiyatlar genelde 17-19 arasında değişiyor. Aldıktan sonra 1 ay sonra felan yumrtlamaya başlar.

Yakınsa imkanınız varsa bence en uygun Ankara tavukçuluk enstitüsünden alırsınız. Çiftlikten alacaksanız da dediğim gibi çok
fazla var ama araştırmadan hatta tavugu görmeden almayın derim. Size telefonda 16-17 haftalık derler ama bir getirirler güvercin kadar ancadır.

Dediğim gibi her bölgede her şehirde çok fazla çiftlik var. Zaten çiftliklerin büyük bir kısmı civciv olarak Ankara Tavuk Enstitüsünden satın alıyorlar. Ağırlık olarak Lohman Ataks Ligorin ve az da olsa Playmouth rock satarlar.

en çok satılan Lohmandır çünkü çok uysal hem kafes yetiştirmesine hem de salma tavukçuluğa uygundur. yumurtası kahverengidir iridir.

Ligorin alma derim beyaz yumurtacıdır belki incelediysen en fazla yumurtlayan tavuktur ama o kadar çok narindir ki en ufak bir olumsuzlukta hastalıkta vs ölürler

Ataks Ankara tavukçuluk enstitüsünün ürettiği yerli ırk olarak pazarlanır ama babası Red island red annesi plymouth rock dır :) Ama güzel tavuktur çok meraklı çok gezen ufak olmasına rağmen 50-55 gram yumurtası olur.

Plymouth rock ( halk dilinde çilli diye geçer ) benim şahsım adıma en sevdiğim tavuktur. Çok dayanıklı ve iri yumurtacı bir tavuktur. çiftliklerin tercih etmemesinin sebebi lohmana göre fazla yem tüketirler. Zaten aralarında ki en iri tavukta plymouth dur.

Nerden bulursun sorusuna gelince sahibinden.com a baktıınızda bölgenizde satış yapan mutlaka görürsünüz. Genelde yarka satılır yani 16 haftalık felandır. fiyatlar genelde 17-19 arasında değişiyor. Aldıktan sonra 1 ay sonra felan yumrtlamaya başlar.

Yakınsa imkanınız varsa bence en uygun Ankara tavukçuluk enstitüsünden alırsınız. Çiftlikten alacaksanız da dediğim gibi çok
fazla var ama araştırmadan hatta tavugu görmeden almayın derim. Size telefonda 16-17 haftalık derler ama bir getirirler güvercin kadar ancadır.
Selamlar;
Büyükbaş çiftliğine Lohman alsam ,çiftlikte 1-2 dönüm yeri telle çevirsem çadır kursam salma baksam
1- gezdikleri alana me ekmeli?
2- kaç tavuk almalı?
3-yem tüketimi nenolur?
4- çadıra kümes numrası verirlermi?
5-hasad ettiğim yumurtayı satabilirmiyim?
6-%80 verim alınırmı?
Teşekkürler

Selamlar;
Büyükbaş çiftliğine Lohman alsam ,çiftlikte 1-2 dönüm yeri telle çevirsem çadır kursam salma baksam
2- kaç tavuk almalı?
3-yem tüketimi nenolur?
6-%80 verim alınırmı?
Teşekkürler

Valla konulara baktım ama yüzde 80 verim çok zor

Selamlar;
2- kaç tavuk almalı?
3-yem tüketimi nenolur?
6-%80 verim alınırmı?
Teşekkürler

şöyle diyebilirim. Sürekli aynı alanda gezdikleri zaman ot diye birşey bırakmazlar öyle çok bir şey ekmenize gerek yok normal çayır gibi olsa bile hayvana yetiyor ama sadece oradaki 1-2 dönüm yere güvenmeyin çünkü hem tavuk gübresi çok keskindir ot çıakrtmaz hem de zaten tavuk kafasını çıkartan otu yer

Lohman çok sakin bir ırk gagası kesik değilse rüzgar almayan bir yerde ise rahatlıkla bakılır

gezgin tavuk hesabına göre yönetmelik 4m2 alana bir tavuk düşecek şekilde belirtilmiştir yani dönüm başı 250 tavuk hesabı yapılır.

yem tüketimleri ırkına göre 110-130 gram arası değişir. Lohman yaklaşık 110-115 gram civarında tüketiyor. yani aylık bir tavuğun yem maliyeti yaklaşık 5 lira oluyor. 100-200 tavuk için bu kuruşluk fark göze batmaz ama 10 bin 20 bin tavuklu işletmelerde o kuruş çok şey ifade ediyor :)

Yem hesabı yapılırken dışarıdan alacağı besin için hesap yapılmaz normalde çünkü bir bakarsın dışarıdan karnını doyurur ama bir bakarsanız hava yağmurlu olur ya da cok sıcak kurak olur bir şey bulamaz o yüzden dışarıdan besleniyor mantığı pek güdülmez.

Bu 5 liranın içinde yumurta yemi olarak hesap edildi farklı besinlerle maliyet düşürülebilir. Mesela pazar artıkları ev artıkları ya da fırından kurumuş ekmeği ben 1 çuvalını 5 liraya alıyordum ıslatıp verildiğinde tavuklar çok seviyor ama hergün verilmez bu sonra ishal edebiliyor.

Çadıra kümes numarası olayını ben anlamadım bunu açıklarsanız...

Tavuk için öyle aman aman bir dam yapmanıza gerek yok en önemli özelliği rüzgar almayacak kesinlikle içine tünedikleri zaman birbirini ısıtacak şekilde olması yeterli.

yumurtayı illaki satarsınız ama düşük fiyata ama uygun fiyata satılır. Ama eğer ben köy yumurtası şeklinde satacam derseniz o biraz zor :) Çünkü öyle 2 3 dönüm alana tavukları salıp sonra köy yumurtası diye satanlara karşı halk çabuk uyandı :)

niye derseniz her tavuğun yumurta özelliği rengi vs kendine münhasır oluyor. Yani siz sepete hepsi aynı büyüklükte aynı renkte hatta aynı renk tonunda yumurtaları koyduğunuz zaman normal kafes çiftliği yumurtaları ile aynı görünümde oluyor.

Ben bunu şu şekilde aşıyordum. Öncelikle tek tip ırk almamıştım. Ben hastalanmadan önce 150-200 kadar tavuğum 13 dönüm tarlada geziyordu tarlada arı kovanlarım da olduğu için bir şey ekilmiyor oralarda gezinip duruyorlardı. Bende plymouth lohman ataks dekalb ligorin hatta sussex bile vardı ki bu sussex rengi çok güzel olduğu için insanlar süs niyetine besliyorlar.

böyle olunca yumurtalarda değişik renklerde büyüklükte ve tonda oluyordu :)toptan 50 kuruşu satıyordum sattığım kişi de dükkanında 75 kuruşa veriyordu. Ama ben sadece yumurta yemi vermiyrodum dediğim gibi fırınlardan bayat ekmek alıyordum kepekle ıslatıyordum.

%80 verimi sadece dönemlik yakalayabilirsiniz. o dönemde taş çatlasın 2 3 hafta oluyor. Çünkü hava değişimleri yem düzeni vs herşey fark ediyor verimde ama ortalama %60-65 arasında yıllık hesaplayabilirsiniz. Yani yeri geliyor 200 tavuktan 190 yumurta aldığınız zamanda oluyor 60-70 yumurtaya kadar düştüğü zaman da oluyor.

Benim size tavsiyem önce 40-50 kadar bir tavuk alın bir deneyin 2 3 aylık bir maliyet kar analizi yapın satış nasıl oluyor onu bir görün. Zaten dediğim gibi farklı ırklardan farklı yumurta elde ederseniz bir şekilde satış olur. Baktınız iyi gidiyor sonra çoğaltırsınız.

40-50 ile yapacaksaniz yesil yumurtayi bir deneyin, az yumurtaniz olacak nasilsa satilir.

Cadiri sabit yapi olarak tanimadiklarindan kabuletmiyorlardi, eminolmak icin sormak lazim, hersey surekli degistiriliyor.

40-50 ile yapacaksaniz yesil yumurtayi bir deneyin, az yumurtaniz olacak nasilsa satilir.

Cadiri sabit yapi olarak tanimadiklarindan kabuletmiyorlardi, eminolmak icin sormak lazim, hersey surekli degistiriliyor.

Yeşil yumurta dediğiniz Araucana cinsi tavuk ki o öyle tavada pişirmek için yumurtası satılmaz :)

Türkiye'de hatta dünya'da tavuk meraklısı insan çok fazla vardır. Ama bu kişiler egzotik farklı cins tavuk beslemeyi severler. En büyük gelir kaynakları da döllenmiş yumurta satışı olur. Yani yeşil yumurtacı araucanas tavuğunun döllenmiş yumurtasını bile sanırım 5 lira civarında satıyorlar.

Bu dediğim ise çok farklı bir sektör ve henüz acemi birinin bu işlerde başarılı olma şansı hiç yok. Çünkü bu tür yetiştiriciler anaç yapacakları tavuk yumurtaları için e-bay aliexpress gibi siteleri sürekli takip ederler Amerika'dan Asya'dan dünyanın parasını basıp uçak kargoyla döllenmiş yumurta satın alırlar sonra çoğaltıp diğer tavuk meraklılarına döllenmiş yumurta satarlar. Sırf yeni bir cins Türkiye'ye sokmak için uçakla Malezya'ya oradan Yeni Zellanda'ya gidip yumurta satın alıp gelenler bile var.

bu dediğiniz çok ayrı bir dünya...