ERKUNT Finlandiyalı Biçerdöver Markası Sampo Rosenlew İle Türkiye Pazarına Giriyor.

Şimdi piyasaya 130 bin eurodan sokarlar. Oda piyasadaki rekabetli markaların gölgesinde kalır. Yapıyolarsa böyle bişey 80 bin eurodan fazla olmamalı diye düşünüyorum.

Massey ferguson 140 bin euro
New holland 115 - 150 bin euro arası
Deutz 110 bin euro

Bu şartlarda fiyat politikası iyi olmalı.

Arazi büyüklerini göz önüne aldığımızda Türkiye standartlarında bir makina markası.İsabetli bir hamle olmuş iyi bir pazarlama politikasıyla başarılı olunabilir.500-1000 dekar arazi sahiplerinin kendi yerlerini biçebileceği makinalar.Dışarı iş yapabilir mi o tartışılır.

Bu işlerin saçmalığı şurada; iktidar diyor ki, yerli üretim, yerli sermaye, yerli çalışan, yerli kazanç. Peki düzenini kurmuş, çiftçi tarafından da az buçuk kabul görmüş, tamamiyle yerli olmasa bile en azından çalışanı yerli , sermayesi yerli bir fabrika satılırken devlet ya da iktidar olarak müdahele etmiyorsun. Çalışanı illaki yerli devam edeceklerdir. Yine memleketim insanı evine ekmek götürecek, ama bir yabancıya para kazandırarak.

UZel'in batış macerasında yine aynı iktidar zamanında gerekli müdahaleyi yapmış olsa şu an belki UZEL ayakta kalacaktı. Geçen günlerde buna benzer bir iletimde formdan bir arkadaş ne alakası var, miras kavgası sebebiyle battı diye yanıt verdi. Hayır efendim İbrahim Uzel, Uzel firmasını Hindistan da açtığı bir şirkete devretti, oradan da Singağur da 1 dolarlık sermayeli kendi şirketine sattı. O sıra Yönetim Kurulu üyeleri(Kardeş ve enişteler) durumu tespit edip dava açtı. Bu sürece gelinene kadar Devlet nerede idi ? Hadi bu sürece gelindi, madem yerli üretim, yerli sermaye, yerli kazanç diyoruz. Devlet usulsüzlük yaptığını tespit ettiği her şirkete yağtığı gibi kayyum atayıp devamlılığını sağlasaydı, Uzel'in. Uzel'in yokluğunda çok karışmadı mı Traktör piyasası ? 1999 da NH 70-66 7.200.000.000 TL iken muadili olmasada hemen hemen aynı işi yapabilecek bir makina MF 265 S 4.600.000.000 TL idi.
Konuyla pek alakası yok ama içimden geldi, dertlendim.

Mahindra alıyor, Erkunt adı altında biz seviniyoruz.

New holland karsisinda suan icin hic sansi yok. Bizim ordada cogu kisi deutz bicerdoveri denemeye kalkti 6060 i yalan olmasin 120000 eurolara aldilar simdi 70000 ya vermeye razilar arizadan calismadi yan kapaklari kepce ile indirip radyator sokup duruyo bi tanesi simdi kurtulamiyolarda ankarada isim vermeyecegim bilen bilir bi bayii new holland bayisi idi simdi deutz bayisi o bayi bile deutzdan cok nh satiyo

New Holland ve Laverda dışında biçerdöverle iş yapan başına belayı almış demektir, bu ikisiyle iş yapan ise uzun zaman makinesini diğerlerine göre arızasız yürütür ve bu sebeple ikinci el olarakda rahat satar, alan yedek parça bulduğu için alır, parçsını çabucak bulamadınmı yürümüyor biçerdöver, ikide birde arıza yapıp parça bekleyen makine sahibini yıldırır, iş kaçıramaz, yata yata iş olmaz bu birincisi, ikincisi ikidebirde arıza yapan makineyle zaten çalışılmaz adamı yıldırır, üçüncüsü ise satmak istediğinde alan adam yedek parça ve arıza az yapanı arar ve alır, biçer yürütmeyen bilmez bunları, o kadar parayı veripde bu 3 ünü birarada göremezsen yandın demektir, paranla rezil olduğunun resmidir, denemesi bile adamı hayatından bezdirir.