Yaş 60 mış iş bitmiş mi, arpa için bilgi

Tarlanın rakımı 1400-1465 m
Toplam 195 dekar, arazi %4 eğimli,
Toprak yapısı kumlu- tınlı kıraç, ph 8, aynı zamanda kireç oranı biraz yüksek, Organik madde oranı 1,5
Kasım 14 ekim tamamlandı,
Tohum ARPA Burak bey 26,66 kg/ dekar
Taban gübresi olarak 9,1 kg/dekar DAP
Kasım 14 sonraki yağış miktarı 31,20 lt
Aralık ayı yağış miktarı 35,36 lt
Toprak Sıçaklığı Konya merkezde maksimum eksi - 6,1, Konya rakımı 1030m
Arpaların ilk yaprak uçlarında kuruma var.
Şubat 20 de ve 1 Nisanda hangi gübreleri kullanmalıyım.
Ayrıca yaş 60
İlk defa bu sene traktöre bindim. Tarlayı sürdüm, kazayağı çektim,85 dekarlık kısmının taşını topladım, mibzerle tohum ve gübreli ekim yaptım. Mibzer arkasında sürgü (tapan) taktım. Ayrıca yeni ay eski ay olayını dikkat alarak ekim yaptım.
Bu işleri hep kendi başıma yaptım. Niçin kendi başıma yapmamın nedeni ise işi öğrenmek için.
Mazot tüketimi
Pulluk ile sürüm 4”/12 yaylı Alpler 1,75 lt/dekar
Kazayağı 11 li 0,8 lt/dekar
Taş toplama 3,5 lt/dekar
Ekim 0,50 lt / dekar
Tüm bilgilerinize ve yorumlarınıza ihtiyacım var
Tüm çiftçilerin mahsulleri bereketli ve bol olsun.

Sight_2017_04_29_155607_266.jpgSight_2018_01_02_152414_801.jpgSight_2018_01_02_154142_266.jpg

kaç kg kullanmalıyım. marka ne olmalı, ilk yaprak için yorumunuz ne,
teşekkür ederim bilgi için.

Kök gübresi az olmuş en 20 kg dap atmalısı ha bu 15 de olur ama pek kısmasan bundan daha iyi.çıkış pek düzgün değil gibi duruyor bu vakite yemyeşil örtmesi lazımdı bu yüzden ilk yağmurda 15 kg üre at kendine gelsin sonra malın durumuna göre 10 15 kg daha atılabilir ayrıca pas ilacı atmayı ihmal etme

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Kök gübresi az olmuş en 20 kg dap atmalısı ha bu 15 de olur ama pek kısmasan bundan daha iyi.çıkış pek düzgün değil gibi duruyor bu vakite yemyeşil örtmesi lazımdı bu yüzden ilk yağmurda 15 kg üre at kendine gelsin sonra malın durumuna göre 10 15 kg daha atılabilir ayrıca pas ilacı atmayı ihmal etme

toprak ve hava sıcaklığı çok düşük gitti iki defa 10 cm kar yağdı son bir haftada ısındı yeni çıkmaya başladı diğer tarlalarda aynı

kaç kg kullanmalıyım. marka ne olmalı, ilk yaprak için yorumunuz ne,
teşekkür ederim bilgi için.

Hocam şimdi benim vereceğim bilgi kendi iklimimde iyi sonuç verebilir,fakat bu demek degilki her yerde sonuç ayni olacak. Size yakın ya da bölgeniz de tarımla uğraşan arkadaşların vereceği bilgi daha sağlıklı olur.

Yinede her şeye rağmen benim görüşüm ilkbaharda da en az 13 kg. Amonyum sülfat(şeker gübresi) kullanılmalı.

Arazinin su tutma kapasiteside gubrelemede çok önemlidir. Toprağın yapısı yağmur sularını yüzey akışına ceviriyorsa gubre miktarı 3-4 parti halinde verilebilir.

• Beğen
Hocam şimdi benim vereceğim bilgi kendi iklimimde iyi sonuç verebilir,fakat bu demek degilki her yerde sonuç ayni olacak. Size yakın ya da bölgeniz de tarımla uğraşan arkadaşların vereceği bilgi daha sağlıklı olur.

Yinede her şeye rağmen benim görüşüm ilkbaharda da en az 13 kg. Amonyum sülfat(şeker gübresi) kullanılmalı.

Arazinin su tutma kapasiteside gubrelemede çok önemlidir. Toprağın yapısı yağmur sularını yüzey akışına ceviriyorsa gubre miktarı 3-4 parti halinde verilebilir.

toprağın su tutma durumu çok kötü onun için ne yapmalıyım. arazi meyilli olduğu için hızlı bir yağışta yüzeyden akmaya başlıyor.

toprağın su tutma durumu çok kötü onun için ne yapmalıyım. arazi meyilli olduğu için hızlı bir yağışta yüzeyden akmaya başlıyor.

200 dekar bir yerden bahsetmişsiniz,vereceğim bilgiler daha sonra ikliminize uygun olamayabilir.

1.gübre: d/10 kg. üre,20 gün sonra-
2.gübre: d/10 kg. üre.20 gün sonra-
3.gübre: d/15 kg. amonyum sülfat.
Bu formülü ayrı bir parselde isterseniz deneyin.

Resimlerin yuklenmesi zaman aliyor acildikca yorum yapmaya calisacagim buradaki yoruma istinaden topragin su tutma kapasitesini arttirmasi acisindan black strong hummix power granul kullanilabilir veyahut diger ikame mallardan kullanabilirsiniz. Organik madde miktarini arttirma imkaniniz var ise hayvan gubresi veyahut yesil gubreleme yapmayi dusunebilirsiniz.

• Beğen
Toprak yapısı kumlu- tınlı kıraç, ph 8, aynı zamanda kireç oranı biraz yüksek, Organik madde oranı 1,5
Ayrıca yaş 60
İlk defa bu sene traktöre bindim. Tarlayı sürdüm, kazayağı çektim,85 dekarlık kısmının taşını topladım, mibzerle tohum ve gübreli ekim yaptım. Mibzer arkasında sürgü (tapan) taktım. Ayrıca yeni ay eski ay olayını dikkat alarak ekim yaptım.
Bu işleri hep kendi başıma yaptım. Niçin kendi başıma yapmamın nedeni ise işi öğrenmek için.
Mazot tüketimi
Pulluk ile sürüm 4ââ�¬/12 yaylı Alpler 1,75 lt/dekar
Taş toplama 3,5 lt/dekar
Ekim 0,50 lt / dekar

Ekli dosyayı görüntüle 22477Ekli dosyayı görüntüle 22478Ekli dosyayı görüntüle 22479
Arazide bolca islem yapilmis arpalarda problem yok uclardaki kuruma cok onemli degil toparlayacaktir don kaynakli oldugunu dusunuyorum toorak yuzeyine cikarken kiragi gormus gibi. Kuruma assagiya dogru devam ediyor mu sabit mi bunu gozlemlerseniz icinizde kusku kalmaz. Eger guzel bi cikis saglanirsa rakimdan kaynakli soguklari daha rahat atlatmasi icin yuksek amino asit icerikli yaprak gubresi tavsiye ederim. Ayrica tabana verdiginiz fosfor miktari cok cok az ozellikle kirecli dediginiz topraga. Bu yuzden yapacaginiz aminoasitli yaprak gubresinin yanina kaliteli fosforlu gubre oneriyorum. Zira bitki ihtiyaci olan fosforun %75 ini ilk gelisim doneminde bunyesine alir. Biyerde okudum dediginiz rakam saf fosfor olarak yazilmistir sizin attiginiz orneğin dap %46 fosfor icerir. Yani 8kg/da gubreleme ile dekara 3.68kg saf fosfor vermis olursunuz. Gubrelemeye gecelim Soguk sitresini attiginda bitki yesil aksami ve kok calismaya baslar bu evrede amonyum sulfat dekara 15-20 kg atabilirsiniz. Bereketli olur insallah kolay gelsin

• Beğen
Ayrıca yaş 60
Mazot tüketimi
Pulluk ile sürüm 4ââ�¬/12 yaylı Alpler 1,75 lt/dekar
Taş toplama 3,5 lt/dekar
Ekim 0,50 lt / dekar

Ekli dosyayı görüntüle 22477Ekli dosyayı görüntüle 22478Ekli dosyayı görüntüle 22479
Guzel abicim numaram 0531 858 44 02. Adım Doğancan Seyhan. Seyhan Kimyanin amelesiyim. Ararsan nacizhane yardimci olurum. Ha arkadaslar da merak ederse gubreleme programi verecegim. Arpanida 1 haftada canlandiririz. Dekara 2.2 lira maliyetle.

Guzel abicim numaram 0531 858 44 02. Adım Doğancan Seyhan. Seyhan Kimyanin amelesiyim. Ararsan nacizhane yardimci olurum. Ha arkadaslar da merak ederse gubreleme programi verecegim. Arpanida 1 haftada canlandiririz. Dekara 2.2 lira maliyetle.

Doğancan bey arpalarımızda çıkışlar kötüydü.hümik asit uygulasak nasıl olur ve tarla çok otlu

• Beğen