Yaş 60 mış iş bitmiş mi, arpa için bilgi

Arazide bolca islem yapilmis arpalarda problem yok uclardaki kuruma cok onemli degil toparlayacaktir don kaynakli oldugunu dusunuyorum toorak yuzeyine cikarken kiragi gormus gibi. Kuruma assagiya dogru devam ediyor mu sabit mi bunu gozlemlerseniz icinizde kusku kalmaz. Eger guzel bi cikis saglanirsa rakimdan kaynakli soguklari daha rahat atlatmasi icin yuksek amino asit icerikli yaprak gubresi tavsiye ederim. Ayrica tabana verdiginiz fosfor miktari cok cok az ozellikle kirecli dediginiz topraga. Bu yuzden yapacaginiz aminoasitli yaprak gubresinin yanina kaliteli fosforlu gubre oneriyorum. Zira bitki ihtiyaci olan fosforun %75 ini ilk gelisim doneminde bunyesine alir. Biyerde okudum dediginiz rakam saf fosfor olarak yazilmistir sizin attiginiz orneğin dap %46 fosfor icerir. Yani 8kg/da gubreleme ile dekara 3.68kg saf fosfor vermis olursunuz. Gubrelemeye gecelim Soguk sitresini attiginda bitki yesil aksami ve kok calismaya baslar bu evrede amonyum sulfat dekara 15-20 kg atabilirsiniz. Bereketli olur insallah kolay gelsin

ilgin için teşekkür ederim.
önerilerini dikkate alacağım.

Guzel abicim numaram 0531 858 44 02. Adım Doğancan Seyhan. Seyhan Kimyanin amelesiyim. Ararsan nacizhane yardimci olurum. Ha arkadaslar da merak ederse gubreleme programi verecegim. Arpanida 1 haftada canlandiririz. Dekara 2.2 lira maliyetle.

şu sıralar tarlaya girmek mümkün değil. daha sonra sizi arayacağım. ilginiz için teşekkürler.