Pancar tohumu fiyatlari

Fiyatlar konusunda ne dusnuyorsunuz arkadaslar ne olursa olsun yine alir ekeriz mi yoksa fabrika tohumuna dönüş dusuncesi var mi
Devlet tohumunun kilosu 135 Tl yani 60.000 tane tohum içerir bu da 2-2,5 dekar arası ekime tekabül eder yan, dekar maliyeti 50 Tl civarında.Orta derece de verimli ve şekerli çeşitler ne ağlatıyor ne güldürüyor.
Özel piyasa da satılan kutular ünite olarak geçer 1 ünite de 100.000 tohum vardır.kabaca iyi tohumların 320-340 aralığında olduğunu düşünürsek 16 cm eken birisi 7 dekar yer eker.Yine dekar maliyeti 50 Tl olur ve bölgene uygun tohum seçtiğinde çok daha fazlasını kazanırsın.Örnek olarak benim bölgem aşırı yaprak hastalığının olduğu ve şekeri düşük çıkan bir bölge Garrot ekecem.%2 fazla çıksa şekeri 1000 ton kotada 27.000 TL yapıyor.Kök verimini çimlenmesini ve hastalıktan korumak için daha az ilaç attığımı saymıyorum bile.Sonuçta doğru tohum seçimi bu maliyetlerimizi de azaltıyor.Kabaca yine 33.000 tl kar var 150 dekardan.
Piyasada kaplı tohumlar da mantar ilacı ve toprak altı haşerelerine karşı ilaçlar var aynı dekar maliyeti olduktan sonra bu ilaçlardan ve kaliteli tohumlardan mahrum kalmanın anlamı nedir ki ?

İkisi de NE dedikleri tipten kök çeşitleridir ve eski çeşitlerdir.Hem kök hem şeker verimi olan ;Danicia Garrot Eider Oxana gibi çeşitlere yönelirsen en az 2-3 polar karın olur ve hastalıklara da senin çeşitlerine göre çok daha fazla dayanır.Eski çeşitleri ekip paranı boşa atma.

• Beğen
Tepkiler: ali26bozan
Konya bölgesinde pancar ekimi yapıyorum devletin verdiği tohumuda özel piyasa tohumuda ekiyoruz devlet tohumundan 2500m2 den 26 ton aldık İtal tohumlardanda aldık bu verimleri bence verim konusu toprak yapısı ve senin yaptığın bakım ve sulamaya bağlı iyi bakarsan iyi olur bu sene devlet tohumu ekecem ben

Ben bu sene danicia ekecem hepsini. Geçen sene 7 dekar yerde denedim memnun kaldım. Hastalığa dayanımı iyiydi yaprakları hiç kurumadı ve kök hastalığı olmadı. Dekardan ortalama 8 ton çıktı. Polat markasını hiç kullanmadım, kullananıda gidip jiç izlemedim.

• Beğen
Tepkiler: musa341 ve ORION
Ben bu sene danicia ekecem hepsini. Geçen sene 7 dekar yerde denedim memnun kaldım. Hastalığa dayanımı iyiydi yaprakları hiç kurumadı ve kök hastalığı olmadı. Dekardan ortalama 8 ton çıktı. Polat markasını hiç kullanmadım, kullananıda gidip jiç izlemedim.

Mevsimsel farklarda etkili oluyor sanrım tohumların performansında mesela Burada El Dorado kullanıp memnun olanlar var. Sitede birisi eldorada dan baya pişmandı..

Aldınız mı tohum fiyatları için soruyorum?

Mevsimsel farklarda etkili oluyor sanrım tohumların performansında mesela Burada El Dorado kullanıp memnun olanlar var. Sitede birisi eldorada dan baya pişmandı..

Aldınız mı tohum fiyatları için soruyorum?
Fiyatını açıkçası bilmiyorum bu sene. Geçen sene tohumcudan kilo hesabı aldım. 70 liraydı kilosu. Tahminen diğer Kws ürünleri ile aynıdır veya aynıya yakındır.

Ben 2 senedir eider ekiyorum. Aynı zamanda kvs de ektim. Yan yana tarlalarda kvs akazia hastalandı eider hastalanmadı. Tonajlar yakın ama eider şeker olarak 2 puan fark attı. makinayla sökülüyor lakin kvs ye göre biraz daha yüzlek oluyor. Kvs de 400 m lik bir sırada 20 tane atıyorsa eider 30 tane atar.

Bu senede ekecek misiniz eider?

evet ama yanına denemelik bir çeşit daha ekeceğim. Her yıl farklı tohum denemeye çalışıyorum.

Eiderden hiç memnun kalmadım. Toprağın üstüne doğru çok çıkış yaptı. Sökümde çok pişman oldum ektiğime. Yan tarlada danicia vardı ve sökümde çok az pancar attı. Polar ve verim olarak da altı tonu geçemezler gibi görünüyordu ama 9200 kg 16,5 civarı poları gelmiş. Ben 335 tl den danicia aldım. Bi de dört ünite deneme amaçlı vienetta aldım. Konya bölgesinde bu çeşit çok ekiliyormuş.