Arkadaşlar Ot silajı makinası tamburla biçilmiş malzemeyi yerden alır mı. Yardımcı ol

69b5fe3b1d2a9ed55d61d156ab9808ee.jpg

Fotodaki makinenin başka markasını kullandim
165 tanburlunun bictigini alir daha büyük bicme makinesini alamaz belki denemedim
Fotodaki tip makineler bicilmis otu alirken fazla parçalama yapamaz
Biçilmiş olunca alir henen atar bacadan
Ama bicilmemis olsa ot daha iyi parçalar
Sira bağımsız misir silaj makinesi kadar parcalayamaz bu ot silaj hele bicilmis olunca dahada parcalayamaz
Baca kisa ruzgara fazla gelemez

Ama silaj sonuçta neyden olursa olsu cok kiymetli yem

Soyle olur hic bicme den bu ot silaj ile girerseniz ve traktorunuzun kuyruk mili devirini yuksek tutarsaniz 1000 devir traktorun hizinida yavaslattikca parcalama çoğalır tersi durumda parcalama azalir irilesir
5 ila 15 cm parcalama yapar bu makine
Cok iri olursa silaj yerinde alip hayvana verirken sokmek sıkıntı olur
Yerde yatik otuda guzel alir yerden bu makine
Sira bagimsiz yerde yatik otu bunun gibi alamaz

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Ben Reygrass otu ektim hasadı için kullanacağım. Kullandığınız makina otu kaç cm e parçalıyor silaj yapınca bozulma oluyormu peki

• Beğen
Tepkiler: filizma
Benim korktuğum nokta şu dikili otu biçip silaj çukuruna bastığımızda kuru maddesi düşük olduğu için bozulma meydana gelir mi. Bunu önlemek için tamburla biçip bir miktar soldurup daha sonra yerden alıp silaj çukuruna basmak. Kuru madde yükselirse bozulma olmaz diye tahmin ediyorum. Sizin yaptığınız silajda bozulmalar oluyormu İsmail abi

Benim korktuğum nokta şu dikili otu biçip silaj çukuruna bastığımızda kuru maddesi düşük olduğu için bozulma meydana gelir mi. Bunu önlemek için tamburla biçip bir miktar soldurup daha sonra yerden alıp silaj çukuruna basmak. Kuru madde yükselirse bozulma olmaz diye tahmin ediyorum. Sizin yaptığınız silajda bozulmalar oluyormu İsmail abi

slaj yapılacak malzemeyi.soldurup slaj yaparsanız daha cabuk bozulur.kurumaya yakın olan malzeme slaj cukurunda cok iyi bi şekilde cınnenemez.ne kadar cınnersenız cıgneyın hava boslugu kalacaktır.bu da curumeye sebeb olacaktır

Ben uzun süredir ot silaj yapmiyorum kurutup balya yapıyorum
Ama ot silaj cok iyi her yonden
Fazla soldurmadan yapnak ezerken kolaylik daha guzel olur her yonden
Ama ot silaji misira benzemez daha cabuk bozulur
Simdi silaj katkilari var kullanirsan guzel ezip sikistirip örtüyu kalin ortersen birde öbeği dar yuksek yapar sin açınca örtüyu hava alan yer hemen yedirilsin bu önemli genis olursa öbek acilan yer yedirimez bozulur
Rrygras kuvvetli ot kurutmak sıkıntı silaj guzel olur
Birde silaj yaparken obek acik beklemeyecek ezilen yer hemen ortulecek hic sorun olmaz bunlari yaparsan mis gibi yem olur
Ama silaj yaparken obek acik beklerse sıkıntı

• Beğen
Tepkiler: filizma

Ot slajlarında önemli olan kuru maddeyi yakalamaktır
Ekilen otlarda karışım olarak nişasta kaynağı varsa buğday arpa taneleri olgunlaşma olduysa yapılan slajda bozulma azalır bu taneler maya görevi görür eğer yoksa ot gruplarında canlı bakteri uygulaması şarttır
Hem tane yok hem bakteri yok soldurma yok o zaman yapılan slaj kararıyor
Ben ryegrass slajını 3 gün soldurup Streçleme yaptım bakterili sonuç mükemmel oldu
Ama soldurmadan havuza basınca sonuç ne olur bilemem denemek gerek risk alınırmı bütün senenin emeğini çöpe atmakta var tercih sizin
Eğer sizin yerinizde olup mecbur kalırsam %40 soldurup havuza öyle atardım çok iyi sıkıştırmak ve kapatmak kaydıyla
Ama bu işin en iyisi kombine paketlemelerdir

• Beğen
Tepkiler: eko1009 ve rhmgrsn
Ot slajlarında önemli olan kuru maddeyi yakalamaktır
Ekilen otlarda karışım olarak nişasta kaynağı varsa buğday arpa taneleri olgunlaşma olduysa yapılan slajda bozulma azalır bu taneler maya görevi görür eğer yoksa ot gruplarında canlı bakteri uygulaması şarttır
Hem tane yok hem bakteri yok soldurma yok o zaman yapılan slaj kararıyor
Ben ryegrass slajını 3 gün soldurup Streçleme yaptım bakterili sonuç mükemmel oldu
Ama soldurmadan havuza basınca sonuç ne olur bilemem denemek gerek risk alınırmı bütün senenin emeğini çöpe atmakta var tercih sizin
Eğer sizin yerinizde olup mecbur kalırsam %40 soldurup havuza öyle atardım çok iyi sıkıştırmak ve kapatmak kaydıyla
Ama bu işin en iyisi kombine paketlemelerdir

Bizim burada kombine makine yok. Sadece tambur ve paket makinası var. O yüzden oy silajı makinası almayı düşünüyorum. Oda otu tamburla biçip soldurunca parçaları büyük kıyıyormus kararsız kaldım

Bizim burada kombine makine yok. Sadece tambur ve paket makinası var. O yüzden oy silajı makinası almayı düşünüyorum. Oda otu tamburla biçip soldurunca parçaları büyük kıyıyormus kararsız kaldım

BEnde geçen sene niyetlenmiştim aynı senin gibi yerden alanı ama kıyım sıkıntı diye almadım çünkü sıkıştırma iyi yapılamaz
Bunun için en iyisi lely strom p300 tarzı çalışan makinalar onlarda kombine makinalar gibi çok pahalı

• Beğen
Tepkiler: rhmgrsn
Bazilari soldurmadan yapiyor videolarda , bazıları solduruyor.
https://youtu.be/SkwuE06xnbs

https://youtu.be/BfFr3Qob3qk
Yukardaki makina klasik ot slajı makinelerine göre farklı görünüyor İsmail abi. Fazladan helezonlu gibi. Bunu Türkiye'de üreten firmalar var mıdır acaba?

Fotodaki makinenin başka markasını kullandim
165 tanburlunun bictigini alir daha büyük bicme makinesini alamaz belki denemedim
Fotodaki tip makineler bicilmis otu alirken fazla parçalama yapamaz
Biçilmiş olunca alir henen atar bacadan
Ama bicilmemis olsa ot daha iyi parçalar
Sira bağımsız misir silaj makinesi kadar parcalayamaz bu ot silaj hele bicilmis olunca dahada parcalayamaz
Baca kisa ruzgara fazla gelemez

Ama silaj sonuçta neyden olursa olsu cok kiymetli yem

Peki sıra bağımsız slaj makinesi ;

165lik tamburlu slaj makinesi ile bicilmiş, mevsimine göre +24saat tarlada bekleyip sonrasında namluları 3'erli halde toplandığındaki halini yerden ,yerde hic bırakmadan sıyırıp alabilir mi İsmail abi? Alırsa tahminin yoncayı kaçar cm halinde parçalar?

Yukardaki makina klasik ot slajı makinelerine göre farklı görünüyor İsmail abi. Fazladan helezonlu gibi. Bunu Türkiye'de üreten firmalar var mıdır acaba?

Peki sıra bağımsız slaj makinesi ;

165lik tamburlu slaj makinesi ile bicilmiş, mevsimine göre +24saat tarlada bekleyip sonrasında namluları 3'erli halde toplandığındaki halini yerden ,yerde hic bırakmadan sıyırıp alabilir mi İsmail abi? Alırsa tahminin yoncayı kaçar cm halinde parçalar?
Yukarıdaki makinelerin biri ayni normal ot silaj biri ince bacali cift kiyim ot dilaj Akif. Deviri yuksek tutarsan boyle cok daha güzel çalışır bunlar
Sira bağımsız mısır silaj yerdeki biçik otu almaz , ayaktaki otu bicer iyi kiyar misir gibi
Cift kiyimli ot silajlar var onlarin bacalarıda sira bagimsizlar gibi ince , normal ot silaj gibi yerdende alir sıra bağımsız gibi ince kiyar

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Merhaba 2018 yılında tecrube etmişsiniz. Şimdi aynı korku, bende de var. Ryegrassı biçmeden silaj alsam bozulur mu