eskişehirli arkadaşlar

Haziran sonu temmuz başı gibi yapılıyor tabi yıldan yıla, havanın durumuna göre bu tarihler biraz oynayabilir. Verim de sulama yapılan alana ve kıraç alana ektiğin tohumun cinsine yaptığın gübre uygulamasına göre değişiyor. Sulu arazilerde tohumun çeşidine göre 700 800 kg aldım diyen de oluyor 400 500kg aldım diyende bu bakımla alakalı. Kıraçtada bu yıl yağışın fazla olması nedeniyle buğdayda 350 400 kg alanlar oldu.

Cifteler bolgesinde pioneer 0573 ve 0937 den 1100 kg/da alt sinir 1890kg/da üst sinir diyebilirim. Bu verimler saha muhendisinin kendi olctugu verimlerdir. Nem olarak 16-22 arasinda. Sira uzeri mesafe ekilecek ceside gore farklilik gosterir o yuzden tohumu aldiginiz yere tarlaniz hakkinda bilgi vererek birlikte karar vermelisiniz derim. Bazi bolgelerdeki verimler direk topragin guzelligine yorumlanmis ama uzulerek soyluyorum yapilan ciftcilik dogru ve tekduze ekim ve bilincli gubreleme, sulama en buyuk etkendir.

demek istediğim 100 dekar mısır ektim diyelim ne kadar su veya elektrik parası öderim

Kaç su vereceksin?
Sulaman damlamamı? Yağmurlamamı?salmamı?
Elektrik kooperatifmi? Kendi elekrriğinmi?

Bunların hepsi göreceli. Kimi kooperatif var elektriğin saaiti saati 35 lira, kimi var 50 lira, kiminin daha değişik sistem. Kiminin kendi elektriği pompası kuvetli saatte 15 lira elektrik harcıyor, kiminin pompası düşük saatte 11 lira yakıyor.

İlk önce bu bilgileri netleştirmen gerekir