Simental Damizlik Icin Yardim

Merhaba arkadaslar, Gumushane'de simental damizlik ciftligi icin iklim sartlari sizce uygun mudur? Karasal ve soguk iklim mevcut bildiginiz gibi. 20-30 bas bu isi yapmak istiyoruz ancak akla takilan sorulardan biri de hayvanlari ithal yolla mi almaliyiz? Madem damizlik yapilacak Turkiyedeki hayvanlara guvenebilir miyiz? Nisan sonundan Eylul sonuna kadar mera imkani var ama damizlik yapilacaksa hayvanlari damdan cikarmamak daha dogru mudur? Icerde 12 ay bakmanin maliyeti cok yuksek olur ve ekilip bicilir alanimiz simdilik yok. Su an yaptigimiz sey Nisan basi cins olmayan inekleri alip 1 ay ahirda bakip sonra kurbana kadar merada otlatiyoruz. Kurban basina kar 2000 lira civarinda geliyor(Giderler cikinca.). Biraz kurbanlik yapip kazaninca Erzurum veya Samsundan 10bin ile 50 bin donum arasi arazi mi alsak diye dusunuyoruz ancak tum parayi oraya yatirinca elde bir sey kalmayacak o durum da var. Yardim ve bilgileriniz icin simdiden tesekkur ederim. Onerilere acigim.

Merhaba arkadaslar, Gumushane'de simental damizlik ciftligi icin iklim sartlari sizce uygun mudur? Karasal ve soguk iklim mevcut bildiginiz gibi. 20-30 bas bu isi yapmak istiyoruz ancak akla takilan sorulardan biri de hayvanlari ithal yolla mi almaliyiz? Madem damizlik yapilacak Turkiyedeki hayvanlara guvenebilir miyiz? Nisan sonundan Eylul sonuna kadar mera imkani var ama damizlik yapilacaksa hayvanlari damdan cikarmamak daha dogru mudur? Icerde 12 ay bakmanin maliyeti cok yuksek olur ve ekilip bicilir alanimiz simdilik yok. Su an yaptigimiz sey Nisan basi cins olmayan inekleri alip 1 ay ahirda bakip sonra kurbana kadar merada otlatiyoruz. Kurban basina kar 2000 lira civarinda geliyor(Giderler cikinca.). Biraz kurbanlik yapip kazaninca Erzurum veya Samsundan 10bin ile 50 bin donum arasi arazi mi alsak diye dusunuyoruz ancak tum parayi oraya yatirinca elde bir sey kalmayacak o durum da var. Yardim ve bilgileriniz icin simdiden tesekkur ederim. Onerilere acigim.

boşver damızlığı abı anlattıgına göre on numara para kazanıyon dedıgıne göre ama ıneklerı bıraz erken alıp buzagılatsan da ondan sonra satsan olur mu

Inekleri biraz erken alip yavrulatsam ahirda daha fazla bakmam gerekecek. Yavrularin bakimi da ekstra olacak. O zaman soyle yapilabilir koye yerlesilir hayvan alinir tum yil hem bakip hem yavrulatirim. Kurbanda elden cikardiklarimi veririm yavrular damda kalir beslemeye devam ederim veya yavrulari da 3-4 aylikken satarim. O da dusunulebilir.

tamda bunu demek ıstedıydım ama siz devamlı köyde durmuyorsanız benım dedıgım yapılmaz bırde bıraz daha zahmetlı olur sımdıkıne göre şimdi hayvan sayısını artırsanız kurban bayramında satabılırsenız bu sıstem de çok guzel

Zaten para al sat yapmakta var ama sadece para icin dusunmuyorum bunu sistemli bir sekilde kazanc saglamak istiyorum. Daha profesyonellesmek gibi de dusunebilirsiniz. 5500 e aldigimiz hayvani 7500 civarina elden cikariyoruz. 5-6 ay icin guzel para birakiyor.